ÖTV’ye Zam Mı Geliyor?

ÖTV’ye Zam Mı Geliyor?
11.08.2022 16:51
2022 yılı içerisinde otomobilden alınan ÖTV üzerine 2 farklı düzenleme yapıldı. Yeni yapılan düzenlemelerle birlikte otomobilden alınan ÖTV artacak mı? ÖTV’ye zam mı geliyor?

2022 yılında otomobillerden ÖTV ile ilgili iki yönetmelik çıkarılmıştır. Bunlardan ilki, geçen Ocak ayında içten yanmalı motorlu araçlar içindi. Haziran ayının sonunda elektrikli araçların tabanda değişikliğe gitmesi tüketicileri memnun etti. Ancak bu ÖTV oranlarının artırılabileceği söyleniyor. Zam söylentileriyle birlikte pek çok tartışma ortaya çıkmaya başladı bile. Ancak yapılması muhtemel olan zam ile ilgili kesin bir tarih verilmedi.

Otomobilden Alınan ÖTV Artıyor mu?


Maliye Bakanı Nebati’nin geçtiğimiz günlerde düzenlediği konferansta yaptığı konuşma sosyal medyanın gündemine oturdu. Bakanın açıklamasına göre, Türkiye'de otomobillere çok fazla talep var ve araç azlığı kısıtlamalara yol açtı. Nitekim Bakan Nabati, bu fazla talebi kırmak için otomobillerde ÖTV oranını artırmayı düşündüğünü belirterek konuyu ele aldı. Bazı siyasilerin toplantıyı duyduğunu, ancak yanlış anlaşılmalar nedeniyle toplantının iptal edileceğini düşündüklerini de anlatan bakan, bunun Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun otomobillerde ÖTV'yi dörtte bir oranında düşürme açıklamasına bir yanıt olduğunu söyledi. Ayrıca Bakan Nebati, son günlerde piyasada otomobil bulunmadığını ve ÖTV'nin düşürülmesine yönelik herhangi bir argümanın, zaten aşırı olan talebi daha yüksek seviyelere çıkarabileceği için gerçekçi olmadığını, alınan kararların araç ÖTV oranlarında artışa yol açabileceğini söyledi. Tabii bu durumun aylık otomobil fiyat artışlarına da doğrudan yansıdığını belirtmek gerekir.

12 Ocak Öncesi ÖTV Nasıldı?

1.6 ve daha az motor kapasitesine sahip araçlardan 92.000 TL'ye kadar olan araçlardan %45, 92.000 TL ile 150.000 TL arasındaki araçlardan %50 ve 150.000 TL'nin üzerindeki araçlardan %80 oranında ücret tahsil edildi. Gelecekteki düzenlemelerin bu alanda araba fiyatlarını düşürmesi bekleniyor. Ancak 1.6 ile 2.0 arasında silindir hacminde herhangi bir değişiklik olmamıştır. 170.000 TL ye kadar olanlardan %130 ÖTV, 170.000 TL ve üzeri olanlardan %150 ÖTV tahsil edilecektir. Öte yandan, 2,0 ve üzeri motor hacimli araçlardan ÖTV'nin %220'si tahsil edilmektedir.

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

OTOMOTİV Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir