Osmanlı Venedik Deniz Savaşı Hakkında En Çok Merak Edilen Bilgiler Nelerdir?

Osmanlı Venedik Deniz Savaşı Hakkında En Çok Merak Edilen Bilgiler Nelerdir?
29.06.2022 18:37
Osmanlı Venedik deniz savaşı hangi padişah döneminde gerçekleşmiştir, Osmanlı Venedik deniz savaşı ne zaman olmuştur, Osmanlı Venedik deniz savaşı önemi nelerdir, Osmanlı Venedik deniz savaşı sebepleri nelerdir, Osmanlı Venedik deniz savaşı sonuçları nelerdir vb. soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Osmanlı Sultanı II. Bayezid ve Venedik Cumhuriyeti docesi Agostino Barbarigo hükûmet başlarında yaklaşık şekilde 1490 senesinden Osmanlı-Venedik ilişkileri çıtlamaya başladı. Venedik, Osmanlıların giderek çoğalan kuvvetinden kaygılanıyor ve elinden geldiği kadar Osmanlıları yıpratmayı hedefliyordu. Fatih Sultan Mehmet dönemi esnasında, Osmanlılarla Venedik 1463-1479 Osmanlı-Venedik Savaşı olarak da bilinen uzun zaman devam eden bir savaş yapılmışlardır. Bu savaşta Osmanlılar galibiyet elde etti. 1479'da yapılan anlaşma sayesinde Ege Denizi'ndeki bazı adaları Osmanlılara veren Venedik, bu toprakları da geri almak adına da Osmanlılara karşı çabalarını çoğalttı. Osmanlı devleti aleyhine Venedik Cumhuriyeti uğraşları, Fatih Sultan Mehmet'in ardılı Sultan II. Bayezid'in tepkisini almasına neden oldu. 1481 senesinde Fatih Sultan Mehmet vefat ettiğinde, ülkede taht kavgası baş gösterdi.

Fatih'in en sevdiği oğlu olan Şehzade Cem, abi ve tahtın varisi II. Bayezid'e yenildi ve Anadolu'dan kaçtı. Fakat önce Saint Jean Şövalyeleri'ne, ardından da Papalık'a esir düştü, Avrupalıların elinde oyuncak olan II. Bayezid'e karşı koz şeklinde kullanılmış ve sonunda II. Bayezid'in ödediği yüklü paralarla 1495'te Papa Alexander Borgia aracığıyla zehirlenip öldürüldü. Cem Sultan'ı oyuncak gibi kullananlar içerisinde Venedik Cumhuriyeti de bulunuyordu. Saltanatının başından itibaren Venedik'e düşman olan II. Bayezid, Venedik'e hak ettiği dersi vermek hedefliyordu. Gitgide kötüleşen ilişkiler sonucu nihayet 1499'da gerçek savaş patlak verdi. 1499-1503 Osmanlı-Venedik Savaşı, Fatih Sultan Mehmet saltanatından yapılan ilk Osmanlı-Venedik Harbidir. Savaş, Osmanlıların denizlerde üstünlüğünü mühim derece arttığını gözler önüne getirdi. Sonunda 1502 senesinde imzalanan '"1502 İstanbul Ateşkes Muahedesi" ve "1503 İstanbul Anlaşması" ile barış ilan edildi.

Osmanlı Venedik Deniz Savaşı Hangi Padişah Döneminde Gerçekleşmiştir?

1499-1503 Osmanlı-Venedik Harbi, Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan ilk savaş Osmanlı-Venedik Savaşı'dır. Savaş, Osmanlıların denizler üzerinde üstünlüğünün mühim miktar arttığını göstermiştir. Sonunda 1502 senesinde imza atılan '"1502 İstanbul Ateşkes Muahedesi" ve "1503 İstanbul Anlaşması" ile barış ilan edildi.

Osmanlı Venedik Deniz Savaşı Ne Zaman Olmuştur?

1416 senesinde Osmanlıların ilk deniz savaşına sahne olmuştur. 29 Mayıs 1416'da Venedikliler, Osmanlı gemilerine saldırı yapınca Çalı Bey komutasındaki Osmanlı donamıyla Venedik donanması içerisinde savaş yapıldı.

Osmanlı Venedik Deniz Savaşı Önemi Nelerdir?

1499-1503 Osmanlı-Venedik Harbi, Fatih Sultan Mehmet sürecinden beri yapılan ilk Osmanlı-Venedik Savaşı olma özeliği taşımaktadır. Savaş, Osmanlıların deniz üstünlüğünün mühim miktar arttığını gözler önüne koydu. Sonunda 1502 senesinde imzalanan '"1502 İstanbul Ateşkes Muahedesi" ve "1503 İstanbul Anlaşması" ile barış yapıldı.

Osmanlı Venedik Deniz Savaşı Sebepleri Nelerdir?

·        İstanbul, Ege Adaları, Yunan adaları gibi stratejik konumlara Osmanlının sahip olma arzusu.

·        Güçlenme arzusu

Osmanlı Venedik Deniz Savaşı Sonuçları Nelerdir?

·        Venedik Anlaşmasının bir sonucu ismi üstünde Venedik Antlaşmasının imzalandı

·        Osmanlının karada üstünlük yakalamasına rağmen ; Venedik’inde denizde üstünlük sağlaması sebebiyle kesin bir zafer kazanılmamıştır. İki ülkede kesin bir üstünlük sağlamadı. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

TARİH Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir