Oscar Ödülleri ile İlgili Bilgiler

Oscar Ödülleri ile İlgili Bilgiler
13.04.2022 22:30
Oscar Ödülleri hakkında oldukça merak edilen pek çok konu bulunmaktadır. Oscar Ödülleri hakkında en çok merak edilen; Oscar ödülleri ile ilgili bilgiler, Oscar ödülleri kaç yılda bir verilir gibi soruların yanıtlarına yazımızda yer verdik.

Oscar ödülleri; oldukça titizlik çerçevesinde gerçekleştirilen değerlendirmeler sonrası verilmektedir. Ödüller, her kategori için ayrı değerlendirme kriterlerine sahiptir. Verilen ödüller o yılın en iyi ve en başarılı eserlerine verilmektedir. Bir filmin Oscar'a aday gösterilebilmesi için en az 40 dakika uzunluğunda olması, ABD'nin Los Angeles sınırındaki en az bir sinemada gösterilmesi ve en az bir hafta sürmesi gerekiyor. Tüm Akademi üyeleri, kendi sektörlerinde ödül adayları önerir. Tüm üyeler En İyi Film Akademi Ödülü için oy kullanabilir. Bu sayede tüm sektörlerde adaylar belirlenmektedir. Adaylar açıklandıktan sonra, ödülü kimin alacağını belirlemek için ikinci bir oylama yapılır.

Oscar Ödülleri Kaç Yılda Bir Verilir?

Akademi Ödülleri veya yaygın olarak bilinen Oscar Ödülleri, film endüstrisindeki sanatsal ve teknik başarılar için verilen ödüllerdir. Bu ödül, Kaliforniya merkezli Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından her yıl verilmektedir.

Oscar Ödülleri Töreni Hakkında Bilgiler

İlk Akademi Ödülleri 16 Mayıs 1929'da Hollywood Roosevelt Hotel'deki Blossom Room'da verildi. Gece biletleri 10 dolara satılan törene 250 kişi katıldı. Akademi Ödülleri, varlıklarının ilk yıllarından beri dünyanın her yerinde ilgi odağı olmuştur. Ödül töreni gecesi saat 23:00'te sonuçlar ilk olarak basına açıklandı. 1940 yılından itibaren günümüzde hala geçerli olan zarf sistemi kullanılmaktadır. İlk canlı Oscar yayını Los Angeles'ta Radyo'da yapıldı. Tören ilk olarak 19 Mart 1953'te canlı yayınlandı.

1966'da tören ilk kez renkli olarak yayınlandı. 1971 ve 1975 yılları arasında NBC, Oscar yayın haklarını satın aldı. 1972'deki 42. Akademi Ödülleri, dünyanın dört bir yanındaki sinemalarda canlı olarak yayınlandı. İlk 15 yıl boyunca, kutlama otelin konferans salonu ve balo salonunda gerçekleşti. Bu arada katılımcı sayısı arttıkça daha büyük salonlara taşındılar. Oscar tarihinde sadece üç kez ertelendi. Tören, 1938 Los Angeles seli nedeniyle bir hafta ertelendi. 1968'de Martin Luther King'e saygı nedeniyle, 1981'de Ronald Reagan'ın öldürülmesi nedeniyle 24 saat ertelendi.

Oscar Ödülleri Kategorileri Nelerdir?

Oscar ödülleri kategorileri şu şekildedir; En İyi Film Ödülü, En İyi Yönetmen Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, En İyi Düzenleme, En İyi Orijinal Senaryo, En İyi Uyarlama, En İyi Kısa Film, En İyi Belgesel, En İyi Belgesel, En İyi Sanat Yönetmeni, En iyi kamera, En iyi görsel efekt, En İyi Kostüm, En İyi Makyaj, En İyi Şarkı Ödülü, En İyi Film Müziği, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Ses Miksajı, Yabancı Dilde En İyi Film, En İyi Kısa Animasyon Ödülü, En İyi Animasyon Filmi.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir