On İki Parmak Bağırsağı Ülseri Tedavi Edilmezse Ne Olur?

On İki Parmak Bağırsağı Ülseri Tedavi Edilmezse Ne Olur?
08.12.2022 21:39
Sindirim sistemimizde bulunan on iki parmak ülserinin ne olduğunu ve merak edilen sorularını araştırdık. On iki parmak bağırsağı ülseri tedavi edilmezse, olan ne yiyebilir, ne yememelidir? On iki parmak bağırsağı ülseri ameliyatı nasıl olur, ilaçları nelerdir?

İkinci beyin olarak adlandırılan bağırsaklarımızda bulunan on iki parmak, eğer dışardan gelen zararlı maddeler karşı kendi koruyamazsa ülsere yakalanır. On iki parmak bağırsağın güçlü bir savunma mekanizması olduğu için burada karşılaşılan sorunlar kısa sürede tüm vücudu da etkileyerek olumsuz sonuç verir. Özellikle mide yanması ve delinmesi gibi daha kötü sonuçlar açması an meselesi haline dönüşebilir.

On İki Parmak Bağırsağı Ülseri Olan Ne Yiyebilir?

Ülser rahatsızlığına sahip olan kişiler bağırsakların daha kolay sindirmesi için hafif yemeleri gerekir. Yağlı yemekler onlara yan eti yaparak midenin yanması gibi birçok etkiye sahip olmalarına neden olur. Önemli vitaminler belirli aralıklarla vücuduna alınması ile kısa sürede ülseri tedavi yoluyla da atlatılması mümkün olacaktır.

Ağır ve işlenmiş gıdaları günlük hayatlarında pek tüketmemeleri gerekir. Hafif olan yoğurt ve süt ürünleri gibi yiyecekler midelerinin daha ferah ve sindirmesi kolay bir yol olacaktır. Fazla baharata düşkünseniz maalesef bundan da vazgeçmek zorunda kalırsınız. Kefir ve ayran gibi mideyi rahatlatacak içecekleri de her gün bir defa içerek bağırsaklarınızın daha kolay sindirmesini sağlarsınız.

On İki Parmak Bağırsağı Ülseri Olan Ne Yememelidir?

İşlenmiş gıdalar ve yağ oranı yüksek olan besinleri tüketmemeleri gerekir. Süt mide ve bağırsağı rahatlatır fakat fazla tüketimde sindirimde yanmaları da başlatabilir. Kesinlikle yağda kızartılan et, patates ve sosis gibi ürünleri ağzına sürdüğü anda rahatsızlığı başlayacaktır. Asitli içecekler yine sindirim ülserini tetikleyici bir madde olmaktadır.

Daha çok hafif ve sindirimi kolaylık olan çorba türü ve kefir gibi besinleri hayatına çekmesi şarttır. Aksi taktirde bu kurallara uymayıp düzensiz bir beslenme oluşturulsa bu hastalık kronik ve sürekli tekrar eden hastalığa dönüşecektir. Eğer hayatınızın sağlık açısından kontrolünü elinize almak isterseniz kendi sağlığınızın kendi elinizde olduğunu unutmayın.

On İki Parmak Bağırsağı Ülseri Ameliyatı Nasıl Olur?

On iki parmak bağırsağı ülseri olduğunuza dair teşhis konulmasından sonra uzman doktorlar ilk ilaç tedavisi ile sizlere yardımcı olmaya başlarlar. Sizlere söylenen ilk tedavi yaşam şeklinizi ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek olacak. Aksi takdirde özellikle yaşam şeklinizi değiştirmezseniz daha büyük bir ağrı çekeceğinizi bilin.

Daha sonra bu tedavi sürecinde ilerleme kat ederseniz yavaş yavaş ilaç kesilir ve cerrahi bir müdahale yapılmaz. Fakat artık ilaçla tedavi edilmeyecek ülser vakaları vardır. Buna artık bir cerrahi işlem gerekecektir. Ameliyatı gayet kolay geçen ve hastanın kısa süre sonra hayatına devam etmesi sağlanır.

On İki Parmak Bağırsağı Ülseri ilaçları Nelerdir?

Çoğu kişi ülser şikayeti ile doktora gelmesinin nedeni kendi kafasına göre ilaç kullanmasından oluşur. Hastalara öncelikle bu olay anlatılır daha sonra nasıl yaşaması gerektiği ve mide, bağırsak yollarını düzenli tedavi edebilecek ilaçlar kontrol edilerek verilir. Özelikle probiyotik açısından etkili ilaç kullanımı önerilir. Bunlar doğrultusunda hastalık kısa sürede geçecektir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir