Muhabbet Kuşları Neden Tek Ayak Üstünde Durur?

Muhabbet Kuşları Neden Tek Ayak Üstünde Durur?
09.01.2023 18:31
Evde bakmak için en çok tercih edilen hayvanlardan biri de muhabbet kuşlarıdır. Gelin ev arkadaşlarımıza biraz daha yakından bakalım. Muhabbet kuşları neden tek ayak üstünde durur, ishal olur, hapşırır? Muhabbet kuşları neden ayaklarını kaldırır, aynaya bakar, ağzını açıp kapatır, agresifleşir? Merak edilenler için yazımıza göz atabilirsiniz.

Muhabbet kuşlarını yeni besleyenler ya da muhabbet kuşlarını daha yakından tanımak isteyen hayvan severler sık sık kuşların fizyolojik tepkilerini araştırırlar. Eğer bir muhabbet kuşunun tek ayağı üstünde durduğunu görürseniz muhabbet kuşunun vücudunda B vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

B vitamini eksikliği muhabbet kuşlarının bacaklarında felce sebep olabilir. Ayrıca ayağında mantar çıkması ya da ayağının incinmesinden de kaynaklanıyor olabilir. Ya da her iki bacağında kasılmasını önlemek amacıyla ağrılığı tek bir bacağa doğru aktarma ihtiyacından da kaynaklanıyor olabilir.

Muhabbet Kuşları Neden İshal Olur?

Muhabbet kuşları son derece hassas canlılardır. İlgili alakalı olmanız kadar yeterli derecede su içtiğinden ve sağlıklı yemler yedirdiğinizden emin olmalısınız. Bayat ya da içerik olarak zengin olmayan yemler kuşunuzu ishal edebilir. Ayrıca hijyen koşullarından kaynaklı olarak da kuşunuz hastalanabilir ve ishal gelişebilir.

Muhabbet Kuşları Neden Hapşırır?

Hayvanlar da tıpkı insanlar gibi bir takım çevresel faktörlerden etkilenerek fizyolojik reaksiyonlar vermektedirler. Bir muhabbet kuşunun hapşırması da fizyolojik bir reaksiyondan kaynaklanır. Ortamda çok fazla toz ya da tüy varsa ya da alerjik partiküller etrafta uçuşuyorsa kuşunuz bunu soluduğu zaman hapşıracaktır. Ayrıca kuşların bedeni tüylerle kaplıdır ve bununa yakın bir tüy burnunun içini kaşıyabilir ve bundan kaynaklı olarak da muhabbet kuşunuz hapşırabilir.

Muhabbet Kuşları Neden Ayaklarını Kaldırır?

Muhabbet kuşlarının ayaklarını kaldırması ya da karnına göre çekmesinin nedenlerinden biri de bacaklarının üzerinde tüy bulunmamasıdır. Özellikle uyurken tüysüz bölgelerin ısı kaybına uğramaması için bacaklarını kaldırırlar ya da karınlarına doğru çekerler. Bu tamamen vücudun ısı dengesini korumak için yapılan bir hamledir.

Muhabbet Kuşları Neden Aynaya Bakar?

Evlerde ya da ofislerde muhabbet kuşlarının beslendiği kafeslerin içerisinde mutlaka ayna bulunduğuna şahit olmuşuzdur. Muhabbet kuşları oyuncu kuşlardır. Ve kafeslerinde süslenmiş özellikle de bir boy aynası bulunması hayvanınız için son derece çekici ve eğlenceli bir üründür. Kuşunuz aynada kendi görüntüsünü tanıyamasa bile karşısındakini eşi sanacak ve ona kurlar yapacaktır. Ayrıca kafesindeki aynada kendi görüntüsünü görmesi ona yalnız olmadığını hissettirecek bir arkadaş olacaktır.

Muhabbet Kuşları Neden Ağızlarını Açıp Kapatır?

Son derece duygusal ve hassas olan muhabbet kuşları yaşadıkları birçok duygu durumunu fizyolojik olarak yansıtırlar. Kuşunuz devamlı olarak ağzını açıp kapatıyorsa, yorgun, heyecanlı ya da korkmuş olabilirler. Ayrıca stres altındaki kuşunuzda vücudunu rahatlatma ihtiyacından dolayı devamlı olarak ağzını açar ve kapatır.

Muhabbet Kuşları Neden Agresifleşir?

Doğadaki her hayvan gibi muhabbet kuşları da özgürlüklerine düşkün hayvanlardır. Onları evlerinizde beslerken geniş bir kafes de ve arada sırada evin içerisinde de olsa özgürce kanat çırpmalarına müsaade etmelisiniz. Çok dar kafeste bulunan kuşlar ya da korku ve endişe içerisindeki kuşlar agresif olabilir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir