Muhabbet Kuşları Neden Ele Gelmez?

Muhabbet Kuşları Neden Ele Gelmez?
28.12.2022 21:11
Muhabbet kuşları neden ele gelmez? Muhabbet kuşları neden evden kaçar, neden gagasını gıcırdatır? Muhabbet kuşları neden gagasını vurur, gagalarını birleştirir? Muhabbet kuşları neden kafasını sırtına gömer? Muhabbet kuşları neden yatar? Muhabbet kuşları ev ortamında en çok beslenen evcil hayvanlar arasında yer almaktadır. Muhabbet kuşları hakkında pek çok merak edilen sorunun cevabını derleyip bu yazımızda sizlerle paylaştık.

Son derece kolay bir hareket olan gelme komutu öğretmen için parmağınızı tünek gibi tutup gel diyerek parmağınıza gelmesini sağlamak mümkündür. Bu hareket yardımıyla onu kafesinden kolayca çıkarabilir ya da kuşunuzu kafes olmadan evde bir yerden bir yere götürebilmeniz mümkün. Ele gelmeme sebebi küs olması ya da hastalanması olabilir.

Muhabbet Kuşları Neden Evden Kaçar?

Muhabbet kuşları çeşitli sebeplerden dolayı kaçabilirler. Kaçmaları durumunda kafesi kuşuna mümkün olduğunca yakınlaştırmaya çalışmak gerekmektedir. Eğer kuşu bulamadıysan bile kafesi kuşun kaçtığı yöne doğru açıklık bir alana yerleştirmek gerekir. Hatta mümkünse yüksek bir yere asılmalıdır.

Evlerin neşesi ve sahiplerinin biricik varlıkları muhabbet kuşları, nazenin yapıları ve hassas duygularıyla bilinen hayvanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hayvanlar evde uzun süre yalnız kalmaya dayanamayan, yalnızlıkta intihar edebilen hayvanlar olarak ta bilinirler. Muhabbet kuşlarında ani ölümler çok fazlasıyla meydana gelebilen durumlardan biri olarak gözlemlenmiştir.

Muhabbet Kuşları Neden Gagasını Gıcırdatır?

Gagayı gıcırdatmak ise kuşlarda genellikle memnuniyet işareti olarak bilinir. Yine gagayı tıkırdama, genellikle cockatieller ve Avustralya papağanlarında gözlemlenmektedir. Ayrıca tehdit edici bir davranış olmadığını bilmek gerekir. Kuş, sahibini karşılamakta veya bir şeyi onaylamakta olduğu bilinir.

Muhabbet Kuşları Neden Gagasını Vurur?

Bazı muhabbet kuşları korktukları zaman ise stres nedeni ile gagalarını açıp kapatarak hızlı hızlı nefes alıp vermeleri gözlemlenmiştir. Eğer yeni bir muhabbet kuşu satın almışsanız, daha size alışkın olmadığı için, kafese yaklaşmak istediğinizde korkudan, ağzını açıp kapamaya başladığı görülebilir.

Muhabbet Kuşları Neden Gagalarını Birleştirir?

Karşı cinsler birbirlerine kur yaptığında bir taraf dişi olduğu için erkek kuşun ötüşünden kur hareketlerinden etkilenip artık onunla birlikte olmayı istedikleri bilinmektedir. Hatta salındıkları zaman erkek kuş hareketleriyle ve ötüşüyle dişi kuşu dahada etkilemeye çalıştığı gözlemlenmiştir. Gagalarını birleştirmeleri de birbirlerini etkileme ve dikkat çekme yollarından biridir.

Muhabbet Kuşları Neden Kafasını Sırtına Gömer?

Kuşların birkaç uyuma şekli bulunmaktadır. Kuşlar sabah hareketli olabilir ve yemini suyunu içiyorsa bu duruşta herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Bu duruş sayede kuşların tüylerinde bulunan parazitlerin arındırılması sağlanmaktadır.

Muhabbet Kuşları Neden Yatar?

Muhabbet kuşları hastalığın son evresinde yani durumları çok ağırlaştığında kabarık bir şekilde durdukları gözlemlenmektedir. Ayrıca yem yemezler veya çok az yerler ve sürekli uyku durumundadırlar. Bu durum evcil hayvan sahibinin tedavide geç kaldığının işaretleri arasında yer almaktadır.

Muhabbet kuşları tüylerini ısınmak için kabarttıkları zaman genellikle bir ayaklarını yukarı, göğüslerine doğru çektikleri gözlemlenmiştir. Sakin bir şekilde dururlar ve gözlerini yavaşça kapatırlar. Genellikle bu duruş uykudan hemen önce gözlemlenmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir