Midye Dolma Kaç Günde Bozulur?

Midye Dolma Kaç Günde Bozulur?
13.11.2022 21:55
Tükettiğimiz yiyeceklerin bozulma sürelerini merak ederiz ve bu durumu araştırırız. Midye dolma, domates çorbası, et, ekler kaç günde bozulur? Enginar, ekmek, erik kaç günde bozulur? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Midye birçok şehirde sokak lezzetleri arasında yerini almaktadır. Oldukça sık tüketilen midye bir deniz ürünüdür. Stantları ile sahil yollarını dolduran midyenin birçok çeşidi bulunmaktadır. Midye dolma; kara ya da mavi midyenin pişirildikten sonra iç pilav ile doldurulmasıyla yapılan bir çeşit yiyecektir.

Midye sıcak çıkan günlük tüketilen yiyeceklerden bir tanesidir. Midye dolma buzdolabında ortalama 2 gün streç ile saklanabilir. Midye dolma sıcaktan korunmazsa gün içerisinde bozulabilecek, buzdolabında ise en fazla 2 gün muhafaza edilebilecek gıdalardan bir tanesidir ve zehirlenmeye yol açabilir.

Domates Çorbası Kaç Günde Bozulur?

Kış akşamlarını sıcak bir çorba ile taçlandırmak isteyenlerin sofralarında oldukça sık bulunan yiyeceklerden bir tanesi de domates çorbasıdır. Üzerine eklenen rendelenmiş kaşar ve kıtır ekmek domates çorbasının lezzetini bir hayli arttırmaktadır. Evde de yapılabilecek olan domates çorbası kapalı paketler halinde ve toz şeklinde de bulunabilmektedir.

Domates çorbası yapıldıktan sonra güneşten korunmalıdır. Buzdolabında muhafaza süresi ise en fazla 2 gündür. Tüketilmeyen domates çorbası 2 gün geçtikten sonra bozulacaktır.

Et Kaç Günde Bozulur?

Et kasaplık hayvanlardan sağlanan, önemli bir besin maddesidir. Birçok yemekte tükettiğimiz et, Türk mutfağının en önemli gıda ürünlerinden bir tanesidir.

Et pişirilmeden önce buzdolabı koşullarında parça boyutuna göre 4-5 gün içerisinde bozulabilmektedir. Dondurucuda saklanan et ise 6 ile 12 ay arasında muhafaza edilebilmektedir. Daha uzun süre saklanan et ise bozulmaktadır.

Ekler Kaç Günde Bozulur?

Yumuşak hamur ile yapılan tatlılardan bir tanesi de eklerdir. İçerisinde krema, çikolata ya da meyve olabilmektedir ve birçok çeşidi bulunmaktadır.

Ekler, pastanelerde oldukça satılan tatlılardan bir tanesidir. Ortalama 2 gün içerisinde tüketilmesi gereken ekleri buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. 2 günden fazla kalan ekler, içindeki gıdalardan dolayı bozulacaktır.

Enginar Kaç Günde Bozulur?

Özellikle kış aylarında tüketilen bitkilerden bir tanesi de enginardır. Çok fazla şifası bulunan enginar sebze olarak bilinse de aslında devedikeni bitkisinin bir türüdür. Enginar bağışıklığı güçlendirir, diyabet, kanser ve kalp krizi gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

Oldukça faydası bulunan enginarı derin dondurucu da muhafaza edebilmeniz mümkünüdür. İlk önce enginarları kaya tuzu ile birkaç dakika haşlamanız sonrasında ile paketler halinde derin dondurucuya kaldırmanız yeterli olacaktır. Böylelikle enginarları ortalama 2 ile 3 ay muhafaza edebilirsiniz. Daha fazla derin dondurucuda kalan enginarlar bozulacaktır.

Ekmek Kaç Günde Bozulur?

Ekmek çeşitli tahıl unundan yapılmış hamurun ateşte, tandırda ya da fırında pişirilmesi ile elde edilen temel gıda maddesidir. Her sofrada oldukça çok tüketilen ekmeğin birçok çeşidi de bulunmaktadır.

Ekmek 3 güne kadar tüketilecekse ekmek dolabında ya da poşette muhafaza edilebilecek bir gıda maddesidir. Buzdolabında ise ortalama 10 gün kadar muhafaza edebilirsiniz. Ekmek daha fazla poşette ya da buzdolabında kaldığı taktirde bozulacaktır.

Erik Kaç Günde Bozulur?

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden bir tanesi de eriktir. Kompostosu, pestili ve reçeli ile birçok sofrayı kış aylarında da renklendirmeye devam eder. Erik içinde bolca potasyum, magnezyum ve B vitamini içermektedir.

Erik saklaması en uzun meyvelerden bir tanesidir. Nemden ve aşırı sıcaklıktan korunan erik ortalama 2 ile 8 hafta arasında tazeliğini korumaktadır. Bu süre zarfı geçtikten sonra erikler bozulmaya başlayacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir