Meclisin Gündeminde EYT Var: 3600 Günden Emekli Olunur Mu? 3600 Gün Primi Olanlar EYT'den Yararlanacak Mı?

Meclisin Gündeminde EYT Var: 3600 Günden Emekli Olunur Mu? 3600 Gün Primi Olanlar EYT'den Yararlanacak Mı?
28.02.2023 13:29
Yeniden açılan meclisin gündeminde EYT var. 3600 günden emekli olunur mu, 3600 prim günü olanlar EYT'den yararlanacak mı? Kimler EYT'den yararlanacak? Tüm bu soruların cevaplarını merak eden milyonlarca erken emeklilik müjdesi bekleyen insanlar var.

Son günlerde Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu Türkiye'de gündemi oldukça meşgul etmekte. Bugün TBMM'de yapılacak toplantıda EYT konusu ele alınacak ve "EYT 3600 günden emekliliği kapsıyor mu, şartları neler?" gibi soruların yanıtları merak ediliyor. Son dakika gelişmeleriyle birlikte, EYT konusunda merak edilenler haberlerde yer almaya devam ediyor.

21 günlük aranın ardından, TBMM Genel Kurulu bugün toplanıyor ve ilk gündem maddesi EYT yasa tasarısı olacak. Yasa tasarısının bugün görüşülüp yarın nihayete erdirilmesi bekleniyor. Konuyla ilgili olarak AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş dün yaptığı açıklamada "İlk gündem maddemiz EYT. Tüm partilerimiz destek verirse EYT ile ilgili 4 maddelik yasa teklifinin görüşmelerine yarın başlar Çarşamba günü de nihayete erdiririz diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

3600 Günden Emekli Olunabilir Mi?


  • SSK'lı kadınlar: 20 yıl sigortalılık süresi ve 5000-5975 arası prim günü
  • SSK'lı erkekler: 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000-5975 arası prim günü
  • BAĞ-KUR'lu kadınlar: 7200 prim günü
  • BAĞ-KUR'lu erkekler: 9000 prim günü
  • Emekli Sandığı'na tabi kadınlar: 7200 prim günü
  • Emekli Sandığı'na tabi erkekler: 9000 prim günü

Kimler EYT'den Yararlanabilir?


Gelişmeler yakından takip ediliyor ve TBMM Genel Kurulu'ndaki kanun teklifinin yasalaşmasıyla birlikte, 8 Eylül 1999 öncesinde çalışmaya başlayanlar için belirli emeklilik koşulları öngörülmekte. Çalışma statülerine göre belirlenen emeklilik koşulları şöyledir:

EYT konusu emeklilik sistemi içinde yer almanın şartlarını ve EYT 3600 günden emeklilik hakkını kapsıyor mu gibi soruların yanıtlarını araştıran birçok kişi mevcut. EYT'ye dair gelişmeler ve detaylar haberlerde yer almaya devam edecek.

Sigortalı çalışmaya 8 Eylül 1999 tarihinden önce başlayan ve belirlenen koşulları henüz tamamlamamış olanlar, koşulları sağladıkları tarihten itibaren emekli olabilecekler. Ancak, halihazırda yürürlükte olan mevzuata göre kısmi emeklilik için kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş şartı aranmaktadır.

EYT düzenlemesi ile 30 Ocak'ta meclise sunulan teklif, 3600 prim günü kapsamının dışında bırakıldı. Fakat, eğer yasa teklifi yasalaşırsa, 3600 prim gününü dolduran vatandaşlar da 50 ila 55 yaş aralığında emekli olabilecekler. Bu konuyla ilgili resmi açıklamalar geldiğinde, detayları haberimizde yer alacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir