Mate Çayının Etkileri Nelerdir?

Mate Çayının Etkileri Nelerdir?
19.08.2022 17:30
Mate çayı insan vücudu için etkili bir bitki çayıdır. Biz de yazımızda mate çayının etkileri nelerdir, mate çayı kilo verdirir mi, mate çayı uyku getirir mi sorularını sizler için yanıtladık.

Mate çayının etkilerinin neler olduğu mate çayı tüketmek isteyen pek çok kişi tarafından merak edilip araştırılan bir konu olmayı başarmıştır. Yerba mate çayı antioksidanlar açısından çok zengindir. Yeşil çaydan yaklaşık %90 daha fazla antioksidan içerir. Yerba mate, önemli bağışıklık artırıcı özelliklere sahiptir. Yaşlanma belirtilerini geciktirir, kanı detoksifiye eder ve birçok kanser türünü önler. Yerba mate ayrıca stres ve uykusuzluğun azaltılmasına yardımcı olur. Güney Amerika'nın yerli halkları, yerba matesini sindirim rahatsızlıkları için geleneksel bir bitkisel ilaç olarak uzun süredir kullanmaktadır. Yerba mate, safra ve diğer mide asitlerinin  üretimini uyararak, sindirime ve ağız kokusuna neden olan mide bakterilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Yerba mate'deki antioksidanlar ve amino asitler, yağların ve kolesterolün kan dolaşımından kolayca geçmesine yardımcı olur ve arter duvarlarında birikmesini önler. Ayrıca kalp krizi ve felçlere yol açabilecek kan pıhtılarının önlenmesine yardımcı olur. Yerba mate içerdiği ikincil bitki maddeleri sayesinde kalp ve damar hastalıklarını önler. Ayrıca A, C, E vitaminleri, kalsiyum, demir ve manganez gibi mineraller içerir, romatizma ve  kalp  damar hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır. Yerba mate, metabolizmanızın işleyişini hızlandıran, canlandırıcı ve canlandırıcı bir bitkidir. İştahı bastırır ve sindirim sistemini rahatlatır. İdrar söktürücü etkisi vardır. İçerdiği kafein ve klorojenik asit sayesinde  zihinsel ve fiziksel  yorgunluğu uyarır ve giderir. Araştırmalar, yerba matesinin diyabetli kişilerde kan şekerini düşürdüğünü göstermiştir. Bilimsel araştırmalar yerba matenin kanser hücrelerinin, gırtlak ve mesane kanserinin gelişimini yavaşlattığını göstermektedir.

 Mate Çayı Kilo Verdirir Mi?

 Mate çayı ile diyet yapmak mümkündür. Bu çay iştahı bastırır, böylece daha az yersiniz. Ek olarak, bu çay vücudun sindirim sistemine rehberlik etmesi için çok faydalıdır. Kilo kaybı için tek başına yerba mate kullanmayın. Sadece yerba mate ile kilo vermek doğru değildir. Yerba mate ile daha sağlıklı ve hızlı  kilo vermek burada kilit noktadır. Yerba matenin iştahı bastırması ve sindirim sistemini canlandırması kilo vermede önemli bir başlangıç ​​noktasıdır.

 Mate Çayı Uyku Getirir Mi?

 Mate çayının uyku getirip getirmediği pek çok insanı meraklandıran ve araştırmaya iten bir konu haline gelmiştir. Pek çok bitki çayı uyku getirme özelliğine sahip olabilmektedir. Ancak mate çayı bu çayların arasında yer almamaktadır. Mate çayı tam tersi enerji verdiğinden dolayı çok fazla tüketildiğinde uyku düzenini bozup sizi uykusuzluğa itebilmektedir. Bundan dolayı mate çayı uyku getirmek için ve önerilenden fazla tüketilmemelidir. Aksi takdirde uyku problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir