Lupus Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Lupus Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
19.08.2022 18:20
Lupus, dünya genelinde pek çok insanın sahip olduğu bir hastalıktır. Biz de yazımızda lupus hakkında bilinmesi gerekenlerden, lupusun bulaşıcı olup olmadığından, lupus hastalarının çocuklarının olup olmadığından ve daha pek çok konudan bahsettik.

Lupus hakkında bilinmesi gereken çeşitli konular mevcuttur. Lupus, eklem ağrısına, deri döküntülerine ve yorgunluğa neden olan uzun süreli bir durumdur. Tamamen geçiren bir tedavisi bulunmamaktadır, ancak tedavi erken başlarsa semptomlar düzelebilmektedir. Sistemik lupus eritematozus olarak da adlandırılan Lupus, diğer koşullara benzer olabileceğinden, teşhis edilmesi her zaman kolay değildir. Semptomlar, akciğerler, kalp, karaciğer, eklemler ve böbrekler olmak üzere vücudumuzun farklı bölgelerinin iltihaplanması ile çıkar. GP genellikle bazı kan testleri yapacaktır. Tipik semptomlar ile beraber bir tür antikorun yüksek seviyelerde seyretmesi, lupusun muhtemel olduğu anlamına gelmektedir. Doktor etkilenebileceklerini düşünürse, kalbinizin, böbreğinizin ve diğer organlarınızın röntgeni ve taramaları için sevk edilebilirsiniz. Lupus teşhisi konduğunda, anemi olup olmadığını kontrol etmek için düzenli kan testleri ve böbrek problemlerini kontrol etmek için idrar testleri gibi düzenli kontroller ve testler yaptırmanız tavsiye edilir.

 Lupus Bulaşıcı Mıdır?

 Lupusun bulaşıcı olup olmadığı insanları meraklandıran bir konudur. Kelebek hastalığı olarak da bilinen sistemik lupus eritematozus (SLE),vücuttaki birçok organı etkileyen romatizmal bir hastalıktır. İnsanlarda kelebek hastalığı olarak bilinir çünkü yüzde kırmızı, kelebek şeklinde döküntülere neden olur. Lupus, bağışıklık sistemini doğrudan etkileyen hastalıklardan biri olduğu için, vücut için önemli olduğu düşünülen 'kollajen' adı verilen bir maddeye bağışıklık sistemi saldırır. Romatizmal bir hastalık olarak kabul edilen kelebek hastalığı, adını yüzdeki kırmızı, kelebek benzeri kızarıklıktan alır. Lupus hastalığı bu tarz bir rahatsızlık olduğu için herhangi bir bulaşıcı özellik taşımamaktadır.

 Lupus Hastalarının Çocuğu Olur Mu?

 Lupus hastalarının çocuğunun olup olmayacağı insanları endişelendirir. Hastalık hamilelik sırasında kötüleşmese bile, lohusalık denilen doğum sonrası dönemde kötüleşme riski artar. Ancak bugün, lupuslu tüm kadınların hamile kalması yasak değildir. Lupus gebeliği ancak hastalık tedavi ve doktor onayı ile düzeldikten sonra planlanmalıdır.

 Lupus Genetik Midir?

 Hastalığın nedeni bilinmemekle birlikte genetik, çevresel ve hormonal faktörler büyük rol oynamaktadır. Bazı durumların  tetiklediği de bilinmektedir. Kadın hormonlarından biri olan östrojen, hastalık insidansını arttırır ve testosteronu düşürür. Vücut doğrudan bağışıklık sistemine  bağlıdır ve kendi dokularına karşı tepki verir.

 Lupus Geçer Mi?

 Lupus hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Hastalığın ilerlemesini durdurmak ve mevcut semptomları hafifletmek için tedavi kullanılır. Bu durumda erken teşhis çok önemlidir. İlerlemiş  ciddi hastalığı tersine çevirmek de aynı derecede zordur.  Tedavi  hastaya ve hastalığın ciddiyetine bağlıdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar, iltihap önleyici ilaçlar burada önemlidir. Göz ardı edilmemesi ve doktor kontrolünde olması gereken bir hastalıktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir