Lüks Moda Markası Olan Fendi Hakkında Merak Edilenler Nelerdir?

Lüks Moda Markası Olan Fendi Hakkında Merak Edilenler Nelerdir?
18.08.2022 12:54
1925 senesinde Roma, İtalya’da kurulan Fendi markası giysi ve aksesuar ürünlerinin satışını yapmaktadır. Fendi’nin sahibi kimdir, ne zaman kuruldu, hikayesi nedir? Fendi Türkçe’de nasıl okunur ve hangi ülkenin markasıdır?

Lüks bir marka olan Fendi markası hakkında belki de pek çok insanın kafasında yüzlerce soru işaretleri bulunmakta olabilir. Lüks moda markası olan Fendi hakkında en çok merak edilmekte olan şeyler şunlar olmaktadır; Fendi kelimesinin asıl anlamı, markanın çantaları, markanın montları, markanın gözlükleri, markanın şalları ve Fendi markasının logosu.

Fendi Markasının Sahibi Kimdir?

Fendi markasının sahibi günümüzde Michael Allan Burke olmaktadır. Michael Allan Burke Fendi markasının hem başkanı hem de CEO’su olmaktadır. Fendi markasının sahibi ise LVMH olmaktadır. Karl Lagerfeld uzun seneler boyunca Fendi markasının kreatif direktörlüğünü yapmıştır. Aynı zamanda da Fendi logosunun mimarlarından biri olmaktadır.

Fendi Markası Ne Zaman Kurulmuştur?

Fendi markası 1925 senesinde Roma, İtalya’da kurulmuştur. Marka uzun yıllardan beri deri ve aksesuar ürünlerini müşterilerinin beğenisine sunmaktadır. Hatta bir Fendi defilesinde Naomi Campbell kürk giymesi nedeni ile 1997 senesinde People fort he Ethical Treatment of Animals sözcüsü tarafından kovulmuştur.

Fendi Markasının Hikayesi Nedir?

Fendi markasının hikayesi ise şu şekilde olmaktadır; Anna Fendi, Fendi markasının kurucularından biri olmaktadır ve 2016 senesinde Türkiye’ye bir konferans amacı ile gelen Anna Fendi markanın aslından Osmanlı ile bağlantılı olduğunu açıkladı. Markanın sahiplerinin ataları aslında, İzmir’de Efendizade ailesine mensup olan kişiler olduğunu açığa çıkartmıştır. Hatta Fendi markasının ismi de Efendi kelimesinden E harfinin çıkarılması ile oluştuğunu söylemiştir.

Anna Fendi Osmanlı ile olan bağlantısını bir fotoğraf aracılığı ile öğrenmiş. Annesi Fransız ve büyükannesi ise Alman olan Anne Fendi, Avusturya’da seneler önce duvarda görmüş olduğu Fendi soyadlı fotoğrafın üstünde dikkatini çeken Osmanlı desenleri ile bu bağlantıyı araştırmaya kara verir. Araştırmaları sonucunda da atalarının İzmirli Efendizade ailesine mensup oldukları sonucuna varmıştır. Türkçede bulunan efendi kelimesinden yola çıkarak Fendi isminin nereden geldiğini bulmuştur.

Fendi Markası Hangi Ülkenindir?

Fendi markası Roma asıllı bir marka olmaktadır. Pek çok lüks ürün tasarlayan ve üreten Fendi markası 2009 verilerine göre toplamda 438 çalışanı bünyesinde barındırmaktadır. İl defa çıkardıkları parfüm 1985 senesinde sunulmuştur. Bu üründen sonra da Fendi Uomo, Theorema Uomo , Celebration, Fantasia ve Asja isimli parfümler müşterilerin beğenisine sunulmuştur. Ağustos 2010 tarihinde de piyasaya Fan di Fendi parfümünü sunmuşlardır.

Marchon Gözlük lisanı adı altında, Fendi’nin gözlük çeşitleri reçeteli normal gözlük ve reçetesiz güneş gözlüğü ve güneş gözlükleri üretmektedirler.

Fendi Markası Nasıl Okunur?

Fendi markasının okunuşu ise kimsenin pek de zorlanacağı bir telaffuza sahip olmamaktadır, hatta oldukça basit bir telaffuza sahip olmaktadır. Fendi markasının adı diğer markaların adı gibi karmaşık ve zor olmamaktadır, hatta direkt olarak yazıldığı gibi okunmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir