Londra'da Çocuk Felci Virüsü Tespit Edildi!

Londra'da Çocuk Felci Virüsü Tespit Edildi!
23.06.2022 12:29
İngiltere'nin başkenti olan Londra'da su örneklerinde çocuk felcine sebep olan virüs tespit edildi. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) Londra'da su kanalizasyonlarında tespit edilen çocuk felci virüsünün izlerinin bulunduğuna dair açıklamalarda bulundu. İngiltere kırmızı alarma geçti. Londra'da ulusal durum ilan edildi. Daha fazlası ve son dakika gelişmeleri haberimizin detaylarında...

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansından (UKHSA) yapılan açıklamada, virüsün muhtemelen yakın zamanda yurt dışında canlı bir virüsle aşılanmış biri tarafından Londra'ya taşındığı belirtildi. Açıklamada, riskin düşük olduğu ancak ebeveynlere çocuklarının hastalığa karşı tam olarak aşılandığından emin olmaları uyarısında bulunuldu.

LONDRA'DA ULUSAL DURUM İLAN EDİLDİ!

İngiliz sağlık yetkilileri, çocuk felci virüsünün tespit edilmesi üzerine "ulusal durum" ilan etti ve durumu Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) bildirdi. Öte yandan, ülkede şu ana kadar herhangi bir çocuk felci vakası tespit edilmedi. İngiltere'de çocuklara yönelik rutin uygulama kapsamında, 1 yaşından önce üç kez, daha sonra 3 ve 14 yaşlarında inaktif polio aşısı sunuluyor.

Ülkede 1950'lerde yaygın olan çocuk felci vakası son olarak 1984'te tespit edilmişti.Nadir görülen hastalıklardan çocuk felci, 5 yaşından küçük çocuklarda görülen ve aynı isimli virüsün neden olduğu bir hastalık olarak tanımlanıyor. Virüs, her 200 vakadan birinde omuriliğe sirayet ederek geri dönüşü olmayan felce yol açıyor. Felç olanlardan yüzde 5 ila 10'u, solunum kasları etkilendiğinde yaşamını yitiriyor.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

SAĞLIK Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir