Limon Yağı Hangi Yağ İle Kullanılır?

Limon Yağı Hangi Yağ İle Kullanılır?
26.04.2022 21:30
Limon yağı aktif anlamda kullanılabilir. Harici Limon yağı son dönemlerin en sık kullanılan doğal yağları içerisinde yer buluyor. Limon yağı son derece güçlü bir yağ olduğu için hakkında merak edilen pek çok bilgi türüyor. Limon yağının hangi yağ ile kullanıldığı ve daha birçok bilinmeyen konunun meraklıları tarafından araştırılıyor.

Limon yağı içeriğinde bulunan mineral ve vitaminlerle pek çok insanın vücudu için kullandığı popüler ürünler arasında yer almayı başarıyor. Limon yağı çeşitli faydaları ile popüler tercih sebepleri arasında bulunuyor. Son derece güçlü bir yağ olduğu bilinen limon yağının farklı yağ türleri ile seyreltilerek kullanılması tavsiye ediliyor. Buna göre limon yağı jojoba yağı gibi taşıyıcı yağlar ile seyreltilerek kullanılabilir. 

Limon Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

İyi bir temizleyici görevi gören limon yağı ciltte kolaylıkla kullanılabilir. Limon yağının cilt için bilinen ve bilinmeyen pek çok faydası bulunuyor. Buna göre limon yağı ciltteki ölü derileri atmaya yardımcı olur. Ayrıca güneşin zararlı etkileri sonucunda ortaya çıkan lekelerin tedavisinde de limon olarak ciltte oluşabilen küçük yüzeyli enfeksiyonların tedavisi amacıyla da kullanımı yaygındır. Cildi canlandırma özelliği ile zamana bağlı oluşan kırışıklıkları önleme gibi bir özelliği de bulunmaktadır. 

Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Limon yağı hemen tüm aktarlarda satıldığı gibi evde yapımı da oldukça basit bir üründür. Limon yağı yapmak için gerekli olan malzemeler:

4-5 tane limon

Doğal zeytinyağı

Rende

Orta boy şeffaf kavanoz

Orta boy koyu renkli bir kavanoz ya da yağdanlık

Limon yağı yapımı:

Limonları iyice yıkayın ve kurulayın. Tamamen kuruduğu zaman rendenin ince tarafı ile limon kabuklarını rendeleyin. Tüm kabukları rendeledikten sonra onları cam kavanozun içerisinde alın. Limon kabuklarının üzerine zeytinyağı gelecek şekilde uygulama yaparak kavanozun ağzını kapatın. Bu işlemin ardından cam kavanozu güneş gören bir yerde 15-20 gün kadar bekletin. Bu süre boyunca en az bir kere kavanozu elinize alarak çalkalayın. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra ya da süzgeçten geçirin. Kabukları ayırın, kalan yağı koyu renkli kavanozun içerisinde alın ve gönül rahatlığıyla kullanın. 

Limon Yağı Nasıl Kullanılır?

Limon yağının kullanımı ile ilgili bilinmeyen pek çok bilgi bulunuyor. Limon yağı son derece güçlü bir yağ olduğu için mutlaka farklı yağlar ile seyreltilerek kullanılmalıdır. Limon yağı farklı yağlarla karıştırıldığı sürece direkt olarak vücuda, saça ve hatta dudaklara dahi uygulanabilir. 

Limon Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

Limon yağı içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde saç tellerini güçlendirerek besler. Limon yağı bu şekilde saçların daha sağlıklı bir hale gelmesine yardımcı olur. Ayrıca limonun saçta bulunan kepeği önleme gibi bir özelliği olduğu bilinmektedir. Limon yağı da genelde kepek önleyici özelliği için saçlara uygulanmaktadır. Limon yağı en çok saçlara parlaklık kazandırması sebebiyle özellikle kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

Limon Yağı Ağız Kokusu İçin Kullanımı 

Limon yağı ağız kokusunu giderme konusunda da aktif anlamda kullanılmaktadır. Limon yağını ağız kokusu için haftada en az 2 kere diş macununuza bir iki damla ekleyerek kullanabilirsiniz. Limon yağı ağzı bakterilere karşı koruduğu gibi ağız kokusu ile de savaşmaktadır. 

Limon Yağı Ayak Mantarına İyi Gelir Mi?

Limon yağı ayak mantarını hızlı iyileştiren bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. İnsan vücudu için sayısız faydası ile son dönemlerin popüler yağları arasında bulunan limon yağı pek çok insanın ortak problemi haline dönüşen ayak mantarına da iyi gelmektedir. Limon yağını ayak mantarı tedavisi için; su ile karıştırdığınız limon yağı olan bir kap içerisinde ayaklarınızı bekleterek gerçekleştirebilirsiniz. 

Limon Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Limon yağının ciltte kullanımı diğer yağlara göre biraz daha zahmetlidir. Limon yağı son derece güçlü bir yağ olduğu için farklı yağlar ile seyreltilerek kullanılması tavsiye edilir. Limon yağı cilt için faydaları ile bilinmekle birlikte tek başına doğrudan cilde uygulanması tavsiye edilmemektedir. Limon yağını jojoba yağı gibi bir yağ ile seyrelterek bir pamuk yardımıyla cildinize doğrudan uygulayabilirsiniz. Limon yağını cildinizde beş dakikadan fazla tutmamanızda fayda var. 

Limon Yağı Çatlaklara İyi Gelir Mi?

Limon yağı ile ilgili bilinmeyen pek çok bilgi bulunuyor. Pek çok insanın ortak problemi haline gelen çatlaklar ile ilgili limon yağının tedavi edici özelliği olup olmadığı merak ediliyor. Limon suyu doğal asidik olduğu için limon yağının da çatlaklara iyi gelen bir özellikte bulunduğu söyleniyor. Limon yağını çatlakların olduğu bölgede 10 dakikadan fazla tutmamanız gerektiği tavsiye ediliyor. 

Limon Yağı Dudağa Sürülür Mü?

Tüm vücudun temizliğinde ve bakımında kullanılabilen limon yağının işlevsel pek çok özelliği bulunuyor. Limon yağının tedavi amacıyla ya da farklı sebeplerden ötürü dudağa sürülüp sürünmeye değil merak ediliyor. Limon yağı dudaklarda meydana gelen uçukların tedavisinde kullanılabilir. Bu bakımdan limon yağının dudaklara sürülmesinde herhangi bir sakınca görülmemiştir. 

Limon Yağı Diş Beyazlatmada Nasıl Kullanılır?

Limon yağı diş beyazlatma konusunda etkileri ile de biliniyor. Limon yağının diş beyazlatmada kullanmak için karbonat ve hindistan cevizi yağı ile eşit miktarda karıştırmanız gerekiyor. Limon yağı karbonat ve hindistan cevizi yağını eşit miktarda homojen hale getirip karıştırdıktan sonra dişlerinize uygulayın. 2 dakika boyunca dişlerinizi bu karışım ile ovalayın daha sonra durulayın. 

Limon Yağı Genital Bölgeye Sürülür Mü?

Genital bölge beyazlatma tedavilerinde limon kullanımı sık görülmektedir. Ancak limon yağının genital bölgede kullanımı ile ilgili kesin ve net bilgilere yer verilmiştir. Uzmanlara göre limon yağı genital bölgede farklı yağlar ile seyreltilerek kullanılabilir. Limon yağının genital bölgede 5 dakikadan fazla bekletmek tavsiye edilmemektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir