LGS Tercih Sonuçları Açıklandı Mı? LGS Tercih Sonuçları Nasıl Görüntülenir?

LGS Tercih Sonuçları Açıklandı Mı? LGS Tercih Sonuçları Nasıl Görüntülenir?
25.07.2022 12:02
Liselere Giriş Sınavı (LGS)'ye katılan binlerce öğrenci 4-20 Temmuz tarihlerinde tercihlerini tamamlamıştı. LGS tercih sonuçları açıklandı mı? LGS tercih sonuçları nereden görüntülenir? LGS tercih sonuçlarına nasıl bakılır? İşte detaylar…

MEB LGS yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Sonuçların açıklanmasının ardından öğrenciler 'Hangi liseye gittiğimi nasıl öğrenebilirim? 2022 LGS tercih sonuçları ile hangi liseyi kazandığımı nasıl görüntüleyebilirim?' sorularını araştırıyor. İşte 2022 LGS sonuçlarına dair tüm detaylar...

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında merkezi ve yerel yerleştirme sonuçlarını "meb.gov.tr" ile "sonuc.meb.gov.tr" internet adresleri üzerinden erişime açtıklarını bildirdi. LGS yerleştirmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Özer, şu ifadeleri kullandı: "Bu yıl 8. sınıftan mezun olan 1 milyon 236 bin 308 öğrencinin 1 milyon 31 bin 799'u Merkezi Sınav'a katıldı ve 1 milyon 8 bin 139 öğrenci, ilk yerleştirme için tercihte bulundu. Bu öğrencilerden 951 bin 703'ü yani yaklaşık yüzde 95'i, tercih ettiği okullardan birine yerleştirildi. 2021 yılındaki ilk yerleştirme döneminde tercih yapan öğrencilerden yüzde 93'ünün ortaöğretim kurumlarına yerleştirildiği dikkate alındığında bunun önemli bir iyileştirme olduğu görülüyor. Bu süreç, ilk adımda daha fazla öğrencinin ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmesi ve yerleştirme sürecine yönelik memnuniyetin artırılması açısından olumlu bir gelişme."


Lise Tercih Sonuçlarına Nasıl Bakılır?

2022 LGS tercih sonuçları açıklandı. Yerleştirme yapılacak okullar http:// www.meb.gov.tr veya https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacak.

Yerleştirmeye Esas Nakil Sonuçları Ne Zaman?

Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 2 (iki) dönem hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 01 Ağustos 2022 ve 08 Ağustos 2022 tarihlerinde ilan edilecek.

Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarına başvurmaları hâlinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 09-17 Ağustos 2022 tarihlerinde komisyonca yerleştirme başvuruları alınarak 19 Ağustos 2022 tarihinde yerleştirme işlemleri tamamlanacaktır.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

News Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir