LGS 2022 Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

LGS 2022 Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?
07.06.2022 10:12
Öğrencilerin dört senelik eğitim hayatlarını belirleyecek LGS sınavı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Öğrenciler için kritik geçen LGS sınavı sonrası merak edilenler araştırma konusu oldu. LGS tercihlerinin ne zaman başlayacağı ve ilgili sorular öğrenciler kadar velilerin de radarına takıldı.

Liseye Geçiş Sınavı bilinen adı ile LGS; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen öğrencilerin dört sene eğitim görecekleri lise düzeylerinin belirlendiği bir sınav sistemidir. Bu sene LGS sınavı geçtiğimiz günlerde yapıldı. LGS 2022, 1 Milyon 200 Binden fazla öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi. Sınav sonrası LGS 2022 tercihlerinin ne zaman yapılacağı öğrenciler kadar veliler tarafından da araştırma konusu oldu. LGS 2022 tercihleri, sonuçların açıklanmasının ardından MEB tarafından belirlenecek tercih takvimi sonucunda oluşturulacak. LGS sınavına dair sonuçların ise 30 Haziran 2022’de açıklanması bekleniyor.

LGS 2022 Tercihleri Ne Zaman Açıklanacak?

LGS 2022 sınavı geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi olarak gerçekleştirildi. LGS 2022 sınav sonuçlarının 30 Haziran 2022 tarihinde açıklanacağı duyuruldu. Sınav sonuçlarına göre MEB tarafından belirlenecek takvim doğrultusunda tercihlerin yapılacağı biliniyor. LGS 2022 tercihlerin ne zaman açıklanacağı ise henüz duyurulmadı. Ancak LGS 2022 tercihlerinin 10 Ağustos 2022 tarihinde açıklanacağı konuşulan bilgiler arasında yer alıyor.

LGS 2022 Adrese Dayalı Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

LGS sistemi içerisinde sınav puanı ile tercih yapmayacak adaylar adrese dayalı tercih ile evlerinin yakınlarında bulunan liselerde eğitim görmeye başlayacaklar. LGS 2022 adrese dayalı tercihlerin sınav sonuçlarının duyurulacağı 30 Haziran tarihinden itibaren yapılacağı konuşuluyor.

LGS 2022 Tercihleri Başka İlden Yapılabilir Mi?

Yaz tatili içerisinde başka bir ilde bulunacak öğrenciler için LGS tercihleri önemli bir konumda yer alıyor. LGS 2022 tercihlerinin başka ilden yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. LGS 2022 tercihlerinin E-Okul ortamında elektronik olarak başka ilden yapılabiliyor. Ancak tercih sonrasında işlemlerinizi herhangi bir Ortaokul Müdürlüğünde onaylatmanız gerekiyor. Ayrıca lise tercihini başka ilden yapacak kişiler için de bunun mümkün olduğunu belirtmekte fayda var.

LGS 2022 Tercihleri E-Okuldan Nasıl Yapılır?

LGS 2022 tercihlerini E-Okul sisteminden yapmak için; öncelikle öğrencinin kişisel bilgileri ile E-Okul Öğrenci Bilgi Sistemine giriş yapın. Ana sayfa üzerinde LGS Tercihlerine ait bir alan göreceksiniz. Bu alan üzerine geçiş yaparak, LGS tercihlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. LGS 2022 tercihlerini E-Okuldan yaptıktan sonra herhangi bir Ortaokul Müdürlüğüne onaylatmanız gerekiyor. Onaylanmamış tercihlerin geçerli sayılmadığını belirtmekte fayda var.

LGS 2022 Tercihleri Hangi Yüzdelik Dilime Göre Yapılacak?

LGS 2022 tercihleri için geri sayım başladı. Liseye geçiş yapacak öğrencilerin geçtiğimiz günlerde ter döktüğü LGS sınavının bitişi ile gözler sonuçlara ve tercihlere çevrildi. LGS 2022 tercihleri LGS 2021 yüzdelik dilimlerine göre yapılacak.

LGS 2022 Tercihleri İnternet Üzerinden Yapılır Mı?

LGS 2022 sınavında ter döken öğrenciler için heyecanlı tercih süreci başladı. 30 Haziran 2022 tarihi itibariyle LGS 2022 sınav sonuçlarının açıklanacağı duyuruldu. Tercih takvimi hakkında henüz net bir bilgi paylaşılmamış olsa da tercihler hakkında merak edilen sorular çoğaldı. LGS 2022 tercihlerinin internet üzerinden yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. LGS 2022 tercihleri internet üzerinden E-Okul platformundan yapılabiliyor. Ancak tercih sonrası işlemlerinizi okuduğunuz Ortaokul ya da muadil herhangi bir Ortaokul Müdürlüğüne onaylatmanız gerekiyor. Onaylanmamış tercihler geçersiz sayılıyor. 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir