KYK Kredi Borcu Olan Herkesin Bildiği Trajikomik Şeyler!

KYK Kredi Borcu Olan Herkesin Bildiği Trajikomik Şeyler!
11.07.2022 15:13
KYK kredi ödemeleri, KYK faizleri ve genel tabiri ile KYK kredisi; milyonlarca mezun gencin başına beladır. Özellikle son zamanlarda sosyal medyada çok gündem olan KYK borcuna sahip olan bir genci anlamanıza yardımcı olacak maddeleri sıraladık.

Önce KYK Kredi Yerine KYK Bursu Çıkması İçin Dua Edersiniz! 


KYK bursu almak o kadar zordur ki, bunu sadece başvuranlar anlar. KYK bursu almak için tüm felaket senaryolarını yaşamış, sokakta ekmeğe muhtaç olmanız gerekiyor diyerek abartsak; çok da yanlış sayılmayız! Çok nadirdir KYK bursu alan insan görmek.. Ürkütmemek gerekir... 

KYK Kredi Olarak Çıktıktan Sonra "Neyse, Para Geliyor En Azından" Diye Düşünürsünüz


Beklediğiniz burs çıkmamıştır fakat yine de sanki yarınlar olmayacakmış ve o paralar geri ödenmeyecekmiş gibi dört gözle aylık kredi ödemelerini beklersiniz. 

Her Yıl Açıklanan KYK Kredi Zammını Dört Gözle Beklersiniz


Tıpkı emekli maaşları veya asgari ücret gibi, her yıl KYK kredi ödemelerine de belirli oranlarda zamlar geliyor. Ve her yıl, öğrenciler bekledikleri zam oranlarına kavuşamıyor. Zaten içten içe çok zam gelmesini de istemiyorlar, çünkü bunun ödemesi var.

Mezun Olduktan Sonra KYK Kredi Ödemeleri Gerçeği Yüzünüze Çarpar


Eğitim hayatı bitmiş, yıllarca her ay sanki ödenmeyecekmiş gibi harcanan KYK kredi harçlarının ödeme zamanı gelip çatmıştır. İçinizde bir burukluk, e-devlet kapısının yolunu tutarsınız. Bir bakarsınız ki, yıllarca borçlanmışsınız. 

Kredi Ödeme Tarihleri Geciktikçe Tırnaklarınızı Yiyerek Faizleri Takip Edersiniz


İş bulamadıysanız veya ödeme durumunuz yoksa; kredi taksitlerini ödemekte gecikirsiniz ve geciktiğiniz her ay için faiz ödemeleri borcunuza yansır. Bir bakmışsınız, zaten size fazla gelen ödeme oranları katlanarak artıyor ve dağ haline geliyor. 

Sanki Ölene Kadar KYK Kredi Borcu Ödeyecekmişsiniz Gibi Gelir


Eğer üniversite mezunu olur olmaz iş sahibi olabilen şanslı azınlıklardansanız; maaş günleri içinizde buruk bir sevinç olur. Çünkü bilirsiniz, o maaşın büyük oranı KYK kredi taksitlerine gidecektir. Aylarca ödenen kredi borçları yanında bir de faizleri ile uğraşıyorsanız; o kredi borcunu ölene kadar ödeyecekmişsiniz gibi gelir ve içiniz daralır. 

"Keşke Almasaydım" Deyiş ve Kapanış


Kredi borçlarınızı aylar hatta yıllar sonra kapatmayı başardıysanız, üzerinizden büyük bir yük kalkar. Fakat her kredi alan öğrenci gibi siz de aylarca "keşke kredi almasaydım" deyip durmaktan kendinizi alamazsınız. 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

News Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir