Kurtuluş Savaşı Sırasında Urfa’yı Kim Aldı?

Kurtuluş Savaşı Sırasında Urfa’yı Kim Aldı?
29.11.2022 22:11
Mücadelenin en büyük örneklerinden biri olan Kurtuluş Savaşı hakkında merak edilenler var. Kurtuluş Savaşı sırasında urfa’yı kim aldı, uçak kullanıldı mı, ülke nüfusu kaçtı, kaç ülke ile savaştık? Kurtuluş Savaşı sırasında altın gönderen ülke, düzenli ordu ne zaman kuruldu, ilk zaferi neydi? İşte merak edilenler.

Urfa kendini işgal etmek isteyen düşman askerlerine birlik ve beraberlik içinde, kadın, erkek, yaşlı, genç topyekun bir mücadele veren halk, 1 sene boyunca direnmiştir. Bu mücadelenin sonucunda Urfa’ya halk mücadelesine ithafen “Şanlı“ unvanı verilmiştir. Urfa halkı bu günü “gurur günü”” olarak kutlamaktadır.

Kurtuluş Savaşı Sırasında Uçak Kullanıldı Mı?

Tüm yokluklara ve yetersizliklere rağmen, Türk ordusu Kurtuluş Savaşı’nda da göklerde destan yazmıştır. Uçak kalıntılarının yetenekli havacılar tarafından tamir edilmesiyle, eldeki imkanların yetersiz olmasından kaynaklı yumurta ve patates suyundan destek alarak uçak tamir etmişlerdir. Kurtuluş Savaşı’nda bu çabayla 2 tane uçak kullanılmıştır. Çok iyi bir durumda olmasalar da hurdalıktan uçabilecek hatta birkaç bomba atabilecek duruma getirilmiştir. Bu Havacılıkta ne kadar iyi olduğumuzun başlı başına bir göstergesidir.

Kurtuluş Savaşı Sırasında Ülke Nüfusu Kaçtır?

Ülke nüfusu oldukça az bir sayıdaydı. Ve nüfusun büyük bir kısmı köylerde yaşamaktaydı. Ülkenin çoğunluğunu yaşanılan savalardan dolayı, yaşlılar, çocuklar ve kadınlar oluşturmaktaydı. Tarlalarda çalıştırılacak ve ekonominin canlandırılmasına katkıda bulunabilecek daha çok kişiye ihtiyaç vardı. Kurtuluş Savaşı sırasında ülkede yaklaşık olarak 13-14 bin civarında kişi bulunmaktaydı.

Kurtuluş Savaşı’nda Kaç Ülke İle Savaştık?

Çok cepheli ve siyasi ve askeri bir mücadele olan Kurtuluş Savaşı topyekun kazanılmış bir mübadeledir. Savaş sırasında göstermiş oldukları kahramanlık ile birçok kadın ve erkek kahraman ortaya çıkmıştır. Kurtuluş Savaşı çok cepheli olduğu için Yunan Ordusu, Güneyde Fransa ordusu, Doğuda, Ermenistan kuvvetlerine karşı mücadele verilmiştir.

Kurtuluş Savaşı’nda Altın Gönderen Ülke?

Kurtuluş Savaşı sırasında birçok ülkeden silah ve para yardımı da alınmıştır. Pakistan, Hindistan, SSBC, İtalya, Azerbaycan gibi ülkeler mübadele esnasında orduya destek vermişlerdir. Sivas Kongresi’nde alınan bir karardan sonra Halil Paşa , SSCB’ye giderek toplamda 100.000 değerinde altın yardımı almayı başarmıştır.

Kurtuluş Savaşı’nda Düzenli Ordu Ne Zaman Kuruldu?

Kurtuluş savaşı esnasında düzenli bir ordumuz yoktu. Halk elindeki mühimmatla küçük çeteler ya da birliklerle düşmana karşı direniyor ve kadın erkek demeden amansız bir mücadele veriyordu. Bölgesel savunma amacıyla bir araya gelmiş insanların kurmuş olduğu bu birliğe “Kuva-yı Milliye“ denilmekteydi.  Herhangi bir komutanlığa bağlı olmayan, herhangi bir eğitim görmemiş ama cesur ve vatanperver insanlardan oluşmaktaydı. 27 Aralık 1920’de Kuva-yı Milliye’ye son verilerek düzenli ordu kurulmuştur.

Kurtuluş Savaşı’nda Düzenli Ordunun İlk Zaferi Neydi?

Yerel örgütlenme şeklinde hareket eden Kuva-yı Milliye’ye son verilerek düzenli ordu kurulmuştur. Bu ordunun ilk zaferi Batı Cephesinden geldi. 1. İnönü Zaferi, bu düzenli ordunun kazandığı ilk zafer olarak tarihe geçmiştir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir