Küresel Ticarette Rekor!

Küresel Ticarette Rekor!
07.07.2022 19:54
Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD),Küresel ticaret güncelleme raporunu açıkladı. Raporda yer alan bilgilere göre; mal ve hizmet ticaretini kapsayan küresel ticaret değerinin 7,7 trilyon dolarlık rekor seviyeye ulaştığı görüldü.

Raporda; küresel ticaret değerinin yılın ilk çeyreğinde 2021'in son çeyreğine kıyasla yaklaşık 250 milyon dolarlık artış gösterdiği belirtildi. Bununla birlikte ticaret hacimlerinin düşük bir oranda arttığı, yükselen emtia fiyatlarının bu dönemde yaşanan artışı desteklediği gözlemlendi.

Ukrayna'daki Savaşın Etkisi

Rapordaki bilgilere göre, ticaretteki büyüme 2022'nin 2. çeyreğinde yavaşlamaya başladığı vurgulandı. Bunun yanı sıra raporda "Ukrayna'daki savaş, büyük ölçüde fiyatlardaki artışlar yoluyla uluslararası ticareti etkilemeye başlıyor" ifadeleri yer aldı.

Artan Faiz Oranlarının Ticaret Hacmine Etkisi

Uluslararası ticaretteki olumlu eğilimin sıkılaşma politikaları ve jeopolitik sürtüşmeler nedeniyle yakında sona erebileceğine işaret edilen raporda, artan faiz oranlarının ve ekonomik teşvik paketlerinin sona ermesinin 2022'nin geri kalanında ticaret hacimleri üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı vurgulandı. Raporda, emtia fiyatlarındaki oynaklık ile jeopolitik faktörlerin de ticarette belirsizlik oluşturmaya devam edeceği aktarıldı. Yavaşlayan ekonomik büyüme ve Ukrayna'daki savaşın umutları azalttığı vurgulanan raporda, savaşın uluslararası enerji ve birincil emtia fiyatları üzerinde daha fazla yukarı yönlü baskı oluşturarak uluslararası ticareti etkilediği belirtildi.

Yılın İlk Çeyreğindeki Büyüme Tüm Coğrafi Bölgelerde Güçlü

Yılın ilk çeyreğinde ticaretteki büyümenin tüm coğrafi bölgelerde güçlü olduğuna dikkat çekilen raporda, Doğu Asya ve Pasifik bölgelerinde nispeten düşük kaldığı kaydedildi. Raporda, emtia fiyatları arttıkça emtia ihracatı yapan bölgelerde ihracat artışının genel olarak daha güçlü seyrettiği bildirildi. Mal ticaretinin yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 25 artışla 6,1 trilyon dolara ulaştığı belirtilen raporda, hizmet ticaretinin ise yaklaşık yüzde 22 artışla 1,6 trilyon dolara çıktığı bilgisine yer verildi.

Raporda, çoğu ekonomik sektörde 2022'nin ilk çeyreğinde ticaret değerlerinde yıldan yıla önemli artışlar görüldüğü ifade edildi.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

EKONOMİ Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir