Kurban Bayramı'nda Hava Durumu Nasıl? Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel Açıklama Yaptı!

Kurban Bayramı'nda Hava Durumu Nasıl? Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel Açıklama Yaptı!
07.07.2022 11:57
Kurban Bayramı’nda hava durumunun nasıl olacağına dair açıklama yapan Hüseyin Öztel, bayramın 1. günü cumartesi Balıkesir, Edremit, Ayvalık, Assos ve Çanakkale kıyılarında gün içi yağmur geçişleri olacağını söyledi.

Türkiye uzun bayram tatiline hazırlanırken hava durumunda yine uyarılar var. Marmara bölgesini daha çok ilgilendiren yağmurlar ve kuvvetli rüzgar söz konusu. Bayramın 1. günü cumartesi Balıkesir, Edremit, Ayvalık, Assos ve Çanakkale kıyılarında gün içi yağmur geçişleri görmemiz mümkün bir hal alacak. Cumartesi İstanbul’da önemli bir yağmur beklenmiyor ama güneye doğru indikçe İzmir’e kadar yağmurla karşılaşırız. Cumartesi Ankara, Çankırı çevresinde hava bir iki saatliğine yağmurlu, başkentte geçiş yapan yağmurlar bekleniyor.

Plan Yaparken Hava Durumuna Dikkat Edilmeli

10 Temmuz Pazar günü şu anki tahmine göre İstanbul-Tekirdağ boyunca yer yer kuvvetli yağmur var. Çanakkale-Edirne boyunca ise kuvvetli ve çok kuvvetli sağanak geçişleri oluşabilir. Pazar günü Erikli, Marmara Ereğlisi, Silivri, Selimpaşa hattında hava kapalı ve yağmurlu görünüyor planları bu tahmine uygun yapmakta yarar var. Söz konusu yağışlar ve yağış geçişleri dikkate alındığı zaman, yapılacak olan Kurban Bayramı planları kapsamında kazaların azaltılması ve bayram tatilinin daha fazla verimli bir şekilde ilerlemesi söz konusu olabilmekte. Cumartesi gece yarısından sonra ve Pazar Batı Karadeniz’de de bizi kuvvetli yağış geçişleri yakalayacak görünüyor. 11 Temmuz Pazartesi yağmurların Marmara ve Karadeniz bölgelerinde daha dar alanlarda ve zayıf olarak sürmesi muhtemeldir, Pazartesi ve sonrasındaki günlerin tahminlerini sonraki paylaşımda güncelleyelim. Genel olarak hava sıcaklıkları Marmara’da 25°C seviyesinde, Ege bölgesinde 30°C, Akdeniz’de de 29-32 derece aralığında seyrediyor. Aşırı sıcak bir bayram havası yerine mevsim ortalamalarında sıcaklıklarda geçecek bir tatil Türkiye’yi bekliyor. Yola çıkacak olan kişilerin uyarıları dikkate alması tavsiye ediliyor.

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir