Kortizon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Kortizon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?
24.11.2022 22:25
Kortizon tedavisi, vücutta oluşan iltihapların giderilmesinde, sıkça kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Kortizon tedavisi hangi hastalıklarda uygulanır, acıtır mı, kortizon tedavisinde kahve içilir mi, su içilir mi, meyve yenir mi? Kortizon tedavisi ile ilgili merak edilenleri, sizler için derledik.

Organlarda ve vücudumuzda meydana gelen iltihaplar, birçok farklı tedavi türü ile giderilebilmektedir. Sağlık alanında ortaya çıkan yenilikler ile birlikte, iltihap ve yaralanmaların, öldürücü etkisi ortadan kalkmıştır demek pek de yanlış olmaz. Bu anlamda kortizon tedavisinin, hangi hastalıklarda ve durumlarda kullanılacağı, insanlar tarafından sıkça sorulmakta ve merak edilmektedir. Kortizon maddesi, özellikle organlarda meydana gelen enfeksiyonlar ve enfeksiyonların neden olduğu komplikasyonlarda kullanılmaktadır. Kortizon tedavisini anlamak için, öncelikle kortizon maddesinin içeriğine bakılması gerekir. Bu anlamda, kortizonun içinde yer alan ve ilaçlar içerisinde ait olduğu grubu, şu şekilde açıklayabiliriz; kortizon ilacı, glukokortikoid türü ilaç sınıfları arasında yer almaktadır. İlaçların sınıflandırılması ise, vücuda sağladığı etkiye ve hangi organlara sirayet edebileceği ile ölçülmektedir.

Kortizon tedavisinin hangi hastalıklarda uygulanacağını ise, şu şekilde belirtebiliriz. Hipofiz bezinin görevini yerine getirememesi, böbrek üstü bezinin yeteri kadar çalışamaması, romatizmal hastalıklarda, bağ dokusunda oluşabilecek hastalıklarda; sinir sistemi hastalıklarında, kan hastalıklarında, kanser tedavilerinde, alerjik hastalıklarda, hormonal hastalıklarda, göz hastalıklarında, cilt hastalıklarında, zehirlenme ve şok gibi durumlarda da kortizon tedavisi kullanılabilmektedir. Bu anlamda, kortizon tedavisinin kullanıldığı hastalıklar, oldukça çeşitli ve geniş kapsamlıdır. Kortizon ilacının geçirebildiği komplikasyonlar, göz ve cilde kadar uzanabilmektedir. Bu anlamda, oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakta olan kortizon tedavisi, oldukça işlevseldir. Kortizon kullanımının ise, dozunda ve gerektiğinde kullanılması gerekmektedir.

Aksi takdirde, kortizon ilacının birçok yan etkisi bulunmaktadır. Kortizon tedavilerinde meydana gelen yan etkiler, sıkça sorulmakta ve araştırılmaktadır. Bu anlamda, kortizon tedavisinin yan etkilerini, şu şekilde sıralayabiliriz; çocukluk çağında aşırı dozda maruz kalındığında, gelişimin aksaması. Kilo alma, tansiyon yüksekliği, psikolojik problemler, tüylenmede fazlalık, kas kaybı yaşanması, adet düzensizliği ve kemik erimesi gibi problemler, kortizon tedavisinde yan etki gösterebilmektedir. Yan etki göstermemesi için ise, tedavi öncesinde yapılacak olan tetkikler, büyük bir önem taşımaktadır.

Kortizon Tedavisi Acıtır Mı?

Hastalıklarda kullanılan tedaviler, bazı durumlarda acı ve ağrılara sebebiyet verebilmektedir. Kortizon tedavisinde ise, tedavi sürecinde ağrı ve acıların oluşması, sıkça sorulmakta ve araştırılmaktadır. Bu anlamda kortizon tedavisi, iğne ile yapıldığında kısa bir acı hissedilmekle birlikte, diğer tedavilerde herhangi bir acı meydana gelmez.

Kortizon Tedavisinde Kahve İçilir Mi?

Kahve tüketiminin azaltılması, kortizon tedavisinde etkili olacaktır. Bununla birlikte, kortizon ve kahvenin aynı zamanlarda vücuda girmesi, kalpte çarpıntılara sebep olmaktadır.

Kortizon Tedavisinde Su İçilir Mi?

Kortizon tedavisi, vücutta su tutulması gerçekleştirebilmektedir. Bu anlamda, kortizon tedavisinde su tüketilmesinin, herhangi bir zararı görülmemektedir.

Kortizon Tedavisinde Meyve Yenir Mi?

Kortizon tedavisi ile birlikte, bolca sebze ve meyve tüketilmesi, doktorlar tarafından önerilmekte ve tavsiye edilmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir