Kıvırcık Ali Kimdir?

Kıvırcık Ali Kimdir?
09.06.2022 10:15
Türk Halk müziğinin en önemli isimlerinden biri olan Kıvırcık Ali, ülkemizde oldukça ünlü bir bağlama ustasıdır.

Ali Özütemiz yani Kıvırcık Ali, Tokat’ın Erenli köyünden dokuz kardeşin en küçüğü olarak dünyaya gelmiştir. Babası Ali’nin doğumundan 37 gün önce hayatını kaybetmiştir. Çocukluk zamanlarını çobanlık ve çiftçilik yaparak geçirirken köy halkından bağlama çalmayı öğrenerek düğün ve cemevlerinde çalmıştır. İlkokulu bitirdikten sonra okumayan Kıvırcık Ali, 1983 yılında abisinin desteği ile İstanbul’a gelerek düğün salon gibi mekanlarda bağlama çalmış aynı zamanda da piyasaya süremediği ve ölümünden sonra sürülen şarkılarının kayıtlı olduğu üç adet albümüm kaydetmiştir.

1995 yılında arkadaşları ile beraber Grup Turnalar’ı kurmuştur. 1999 yılında ilk solo albümü yayınlanan Kıvırcık Ali, 2000 yılında paylaşılan albümleri ile ticari başarıyı yakalamıştır. Türk Hal müziğinde oldukça başarılı işlere imza atan Kıvırcık Ali, Ocak 2011 de İstanbul’da kendi aracı ile geçirdiği kazada hayatını kaybetmiştir.

Kıvırcık Ali Nerelidir?

Kıvırcık Ali, Tokatlıdır.

Kıvırcık Ali Ne Zaman Öldü?

Kıvırcık Ali, 2011 yılının Ocak ayında, İstanbul Büyükçekmece’de kendi aracı ile geçirdiği bir trafik kazasında hayatını kaybetmiştir.

Kıvırcık Ali Alevi Midir?

Kıvırcık Ali, alevi bir köyde dünyaya gelmiştir. Doğar doğmaz köyün büyükleri tarafından Alevi olarak nitelendirilmiştir.

Kıvırcık Ali Neden Öldü?

Kıvırcık Ali, kendi arabası ile yaptığı bir trafik kazası sebebi ile hayatını kaybetmiştir. Ölümünden sonra Ankara Çankaya’da Osman Temiz mahallesindeki bir parka sanatçının adı verilmiştir.

Kıvırcık Ali Kaç Çocuğu Var?

42 yaşında hayatını kaybeden Kıvırcık Ali’nin, 25 yaşında Ecem Gül Özütemiz ve 30 yaşında Eren Özütemiz adında iki çocuğu vardır.

Kıvırcık Ali Hangi Yıl Öldü?

Kıvırcık Ali, 2011 yılının Ocak ayında vefat etmiştir.

Kıvırcık Ali Eserleri Nelerdir?

Kıvırcık Ali’nin eserlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Isırgan Otu,

Gül Tükendi, Ben Tükendim,

Düet,

Hepimize Yeter Dünya,

Üçüncü Gurbet,

Geriye Dönün Seneler,

Hasret,

Sevdiklerim.

1999 yılında Kıvırcık Ali’nin ilk solo albümüm olan Gül Tükendi, Ben Tükendim, İber Müzik etiketi ile piyasaya sürülmüştür. 8 Kasım 2000 tarihinde piyasaya sürülen Isırgan Otu adlı albümü, 2001 yılında 120.000 adet satarak Türkiye’de yılın en çok satan 21. albümü unvanını almıştır. Ahmet Kaya’nın ölümünün ardından yayımlanan 2002 tarihli Dinle Sevgili Ülkem albümündeki “Nereden Bileceksiniz” adlı şarkıyı seslendirmiştir.

2003 yılının mayıs ayında Arzu Şahin ile Düet albümü, İber Müzik etiketi ile yayımlanmıştır. Nisan 2004 de yayımlanan Üçüncü Gurbet, aynı yıl içerisinde 160.000 adet satarak, Türkiye Halk müziği kategorisinde en çok satan ikinci albüm olarak yer almıştır.

2006 yılı mart ayında ise İber Müzik etiketi ile Geriye Dönün Seneler yayımlanmıştır. Albüm içerisindeki bağlamalara, Özütemiz’in yanı sıra Erdal Erzincan ve Erol Parlak’ta katkı sağlamıştır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir