Kirkor Divarcı Yaşıyor Mu?

Kirkor Divarcı Yaşıyor Mu?
22.10.2022 19:41
Türk tarihinde Uzay çalışmaları alanında ilkleri yaratan kişi Kirkor Divarcı hakkında bilinmeyenleri araştırdık. Kirkor Divarcı yaşıyor mu, aslen nerelidir, kaç yaşında öldü, doğum tarihi nedir, çocuğu var mı? Ne zaman öldü, mesleği neydi, Türk müydü, evini kim yaktı?

Kirkor Divarcı, Türk tarihinin en önemli ve gurur verici isimlerinden biridir. Uzaya ilk füze fırlatan Türk olarak bilinir.  1950li yılların başında Bandırma Füze Kulübü olarak kurulan Uzay alanı Türkiye Bilim dünyasına çok şey kazandırmıştır. Kirkor Divarcı yaşamamaktadır. Hayatını çok önceleri kaybetmiştir.

Kirkor Divarcı Aslen Nerelidir?

Aslen İstanbullu olduğu bilinir. Bandırma Füze kulübü kurulduktan sonra bu kulübün üyelerinden oldu. Bandırma Füze Kulübü derneğini açarak İstanbul Teknik Üniversitesinden birçok destek aldı. Kirkor Divarcı o inanılmayan gençlere destek olup, Türkiye’nin ilk Uzay bilim çalışmaların yapılmasına yardımcı oldu?

1957 yılında İstanbul Ümraniye’den ilk uzay füzesi fırlatıldı. Türk tarihinin başarılı hayat öykülerinden biri olmaktadır. Havacılıkla güzel bir gelecek düşünenler için başarılı kişiler arasında gelir.

Kirkor Divarcı Kaç Yaşında Öldü?

50 yaşında vefat etmiştir. Hayatı boyunca yaptığı çalışmaları sayesinde Türk bilim tarihine öncü olmuştur. Onun Bandırma Füze Kulübündeki gençlere destek olması birçok olayı yerinden oynatıp değiştirdi. Üniversitede öğretim üyesi olması ve bu çalışmalara ön ayak olması nedeniyle bir grup tarafından sevilmedi, evi yakıldı.

Kirkor Divarcı Doğum Tarihi Nedir?

Kirkor Divarcı’nın ne yazık ki hayatı hakkında pek bir bilgi yoktur. Onu hayatı tozlu raflar arasında gizli tutulmuştur. Çünkü bilim ve sanata öncülük etmesi, dış güçler tarafından sevilmemesine neden oldu. 1930lu yıllar arasında doğduğu tahmin edilir.

Kirkor Divarcı Çocuğu Var Mı?

Çocuğu olup olmadığına dair bir bilgi yoktur. O daha çok Türk basın tarihine yaptığı bilimsel çalışmaları ile öne çıkmıştır. Özel hayatı hakkında bir bilgi verilmez. Özellikle bu tür gelişmeye ön ayak olan insanlar her daim geri planda tutulur. Onun hem hayatı hem de yaptığı çalışmalar ön planda değil geri plana itilerek unutturulmuştur.

Kirkor Divarcı Ne Zaman Öldü?

1970 yılları arasında vefat ettiği bilinir. Usta eğitmen ve bilim insanı hakkında pek bilgi sahibi değiliz. Fakat hayat hikâyesini ve o dönemdeki çalışmaları anlatan bir film yayına girdi. O da Bandırma Füze Kulübü olmaktadır. O filmden sonra onun hayatını ilgi çekici unsurları karşımıza çıkar. Maalesef usta sanatçılar ve bilim insanların değeri çok sonraları anlaşılır. Bizim ülkemizde bu olgu daha çok olduğundan ötürü Kirkor Divarcı da bu filmden sonra ön plana çıkacaktır.

Kirkor Divarcı Mesleği Neydi?

İstanbul Teknik Üniversitesinde görevli öğretmen olarak çalışıyordu. Bandırma Füze Kulübü öğrencilerinin çalışmalarına yardımcı oldu. Bilim açısından ilk gelişmeler onun sayesinde atıldı. Kirkor Divarcı kulübe üye olarak birçok masrafını da karşılamıştır. Hatta evlenecekti. Evleneceği parayı bu kulübün çalışmalarına yatırmıştır.

Kirkor Divarcı Türk Müydü?

Evet, o Türk’tü. Soyu Balkanlara saymakla beraber tam anlamıyla kanı Türk’tür. Onun Türk bilim tarihine yaptığı çalışmaları bir devri olumlu yönden kapatmasını sağlamıştır. Öğrenicilere ilk inanan ve destek veren kişiler arasındadır.

Kirkor Divarcı Evini Kim Yaktı?

Evini yakan kişilerin belli olmadığı meçhul bir olaydır. Evinin yakılmasındaki sebep bilim alanındaki çalışmaları yok etmektir. Bunu yapanlar ise Türklerin bu alanda gelişmesini engellemek isteyen kişiler ve dış güçler olarak bilinmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir