Kimya Bölümü Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Kimya Bölümü Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?
16.12.2022 23:21
Öğretmenlik mesleği ülkemizde çoğu kişinin tercih ettiği bir meslektir. Kimya bölümü mezunu, kimya mühendisi öğretmen olabilir mi? Kadrolu memur, yüksek lisans mezunları öğretmen olabilir mi? Meslek lisesi mezunu, lisans mezunları, mütercim tercüman öğretmen olabilir mi? gibi internette fazlasıyla araştırılan soruları biz de siz değerli takipçilerimiz için araştırdık ve hepsine bu yazımızda yer verdik.

Kimya öğretmenliği okuyan kişiler mezun olduktan sonra KPSS'ye girerek yeterli puan aldıklarında öğretmen olabilirler. Kimya bölümü okuyan kişiler de öğretmen olabilir ancak bunun şartları farklıdır. Kimya bölümünden mezun olduktan sonra tezsiz yüksek lisans programına başlamak gerekir. Tezsiz yüksek lisans başvurusunda bazı üniversitelerde ALES şartı vardır. Aynı zamanda ALES puanı ile birlikte lisans mezuniyet ağırlıklı genel not ortalamasına da bakılır. Bir üniversiteye kabul edildiğiniz taktirde tezsiz yüksek lisans programını tamamladıktan sonra öğretmenlik yapılabilir.

Kimya Mühendisi Öğretmen Olabilir Mi?

Kimya mühendisliği bölümü okuyan kişiler mezun olduktan sonra mühendislik mesleğini icra etmek zorunda değillerdir. Eğer isterlerse öğretmen de olabilirler. Ancak öğretmen olmak için tezsiz yüksek lisans programını tamamlamaları gerekir.

Kadrolu Memur Öğretmen Olabilir Mi?

Evet, kadrolu memur öğretmen olabilir. Memurlar bulundukları görevden başka bir kuruma veya unvana atanmak istediklerinde bu atama merkezi sınav ataması ile yapılmaktadır. Eğer memur kadrolu çalışıyorsa ve yeniden atama yapılacağı kadro 399'a tabi olan sözleşmeli öğretmenlik ise bulunduğu kurumdan istifa ederek sözleşmeli olarak atanacağı kuruma geçiş yapabilir.

Yüksek Lisans Mezunları Öğretmen Olabilir Mi?

Evet, yüksek lisans mezunları öğretmen olabilir. Ancak bu hangi lisans programından mezun olduğuna bağlıdır. Eğer kişi eğitim fakültesi ya da fen edebiyat fakültesinden mezun olmuş ise yüksek lisans yaptıktan sonra öğretmen olabilir.

Meslek Lisesi Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Meslek lisesinden mezun olan birisi direkt öğretmen olamamaktadır. Öğretmen olmak için üniversite sınavına girip eğitim fakültesinde bir bölüm kazanmak gerekir. Üniversiteden mezun olduktan sonra KPSS'ye girerek başarılı olmak gereklidir. Eğitim fakültesi dışında fen edebiyat fakülteleri,  iktisadi ve idari bilimler fakültesinde bulunan bölümler de tercih edilebilir. Bu bölümlerden mezun olduktan sonra öğretmen olmak için KPSS dışında bir de tezsiz yüksek lisansı programını tamamlamak gerekmektedir.

Lisans Mezunları Öğretmen Olabilir Mi?

Her lisans programından mezun olan öğretmen olamaz. Öğretmen olmak için eğitim fakültesinde bulunan bir lisans bölümünden mezun olmak gerekir.

Mütercim Tercüman Öğretmen Olabilir Mi?

Mütercim tercümanlık bölümü okuyan bireyler bölüm değişikliği yapmadan İngilizce öğretmeni olabilirler. Eğitim fakültelerinde öğretmen adaylarının 4 yıl boyunca aldıkları pedagojik eğitim mütercim tercümanlık bölümünde verilmiyor fakat öğretmen olmak isteyen tercümanlar tezsiz yüksek lisans programını tamamlayarak öğretmenlik yapabiliyor. Tezsiz yüksek lisans programını tamamlayan bireyler artık öğretmen adayı olup atanma hakkına sahiptirler.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir