Kılıçdaroğlu Eşiyle Birlikte Yarın Roboski'ye Gidecek!

Kılıçdaroğlu Eşiyle Birlikte Yarın Roboski'ye Gidecek!
03.08.2022 16:30
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile Roboski’ye gidecek. Kılıçdaroğlu neden Roboski’ye gidecek? Roboski olayında ne yaşanmıştı? İşte detaylar…

Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş, sosyal medya hesabından, “Kılıçdaroğlu ‘helalleşme’ kapsamında eşiyle birlikte yarın Roboski’ye gidiyor” diye yazdı. Ailelere bir kez daha başsağlığı dileyecek olan Kılıçdaroğlu'nun öğlen saatlerinde açıklama yapacak. Helalleşme ziyaretleri kapsamında yapılacak olan bu ziyarette CHP liderine eşi Selvi Kılıçdaroğlu da eşlik edecek. 28 Aralık 2011 gecesi, Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu köyünde Türk Hava Kuvvetleri'nin F-16 savaş uçaklarıyla gerçekleştirdiği bombardıman sonucunda 34 kişi hayatını kaybetmişti.


Ne Olmuştu?

Şırnak Uludere’ye bağlı, resmi kayıtlara göre Ortasu ve Gülyazı, orada yaşayanlara göre Bujeh ya da Gülyazı köylerinde yaşayanlar uzun yıllardır yaşamlarını kaçakçılıkla geçiriyorlar. Bu durumu, bölgedeki karakolların tamamı da biliyor. Köylüler, sınırı geçerek, mazot, şeker, pirinç, çay ve diğer ürünleri alıyor, geri dönüp bunları satıyor. Bu iki köyde yaşayan, çoğu birbiri ile akraba 38 köylü, 28 Aralık 2011 günü, öğle saatlerinde sınırı geçmek için yola koyuldular. İçlerinden 17’si 18 yaşından küçüktü. 38 kişi, daha sonra katırlarla, iki grup halinde Türkiye sınırından geçmek için hareket etti. Akşam saatlerinde sınıra yaklaştıklarında askerlerin sınır hattını kapattıklarını fark ettiler. Bir süre sonra önlerine 5 aydınlatma, 7 tahrip mermisi atıldı. Bir gariplik olduğunu anlayıp iki kol halinde, aralarında 300-400 metre bulunacak şekilde beklemeye başladılar. Karakoldakiler kendilerini tanıyordu. Bir çatışma yaşandığını, bittiğinde karakoldakilerin kendilerini tanıdıkları için güvenli biçimde geçişlerine izin verileceğini düşündüler. Ancak öyle olmadı. 21.39 ila 22.24 saatleri arasında, iki uçaktan üzerlerine 4 bomba bırakıldı.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir