Kıl Kökü İltihabı Tedavisi Var Mı?

Kıl Kökü İltihabı Tedavisi Var Mı?
23.08.2022 17:38
Kıl kökü iltihabı, genellikle gerekli hijyen koşullarının yerine getirilememesi sonucunda oluşmaktadır. Kış kökü iltihabı hakkında, kıl kökü iltihabı tedavisi var mı? Kıl kökü iltihabı için doğal yöntemler nelerdir? Kıl kökü iltihabı bulaşıcı mıdır? Gibi sorular, sıkça sorulmakta ve araştırılmaktadır. Yeni yazımızda, kıl kökü iltihabı ile ilgili tüm bilgileri, sizler için derledik.

Kıl kökleri, vücudumuzun su atımında oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Kıl köklerinde gerçekleşen komplikasyonlar ise, birçok hastalığın habercisi olabilmektedir. Kıl kökü iltihabının ise tıbbi terimi, folikülit’tir. Kıl kökü iltihaplarında bakteriyel oluşumlar, önemli bir rol oynamaktadır. Kıl kökü, iltihabı, tedavi edilebilir rahatsızlıklar arasındadır. Kıl kökü iltihabı tedavisinde, doktorlar tarafından genellikle izlenilmekte olan tedavi yöntemi, sebebe yönelik tedavi yöntemidir. Kıl kökü iltihabında tedavi, iltihabın evrelerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu anlamda, kıl kökü iltihabında genellikle lokal antibiyotikler veya sistemik antibiyotikler kullanılmaktadır. Antibiyotik ilaçların farklılık göstermesi, kıl kökü iltihabının evreleri ile doğrudan ilişkilidir. Kıl kökü iltihabında, iltihabın evresine göre, anti histamininkiler de kullanılabilmektedir. Kıl kökü iltihaplarının oluşmasında, bir başka neden ise, mantar oluşumlarıdır. Bununla birlikte, bir başkasının kişisel eşyalarının kullanılması durumunda, mantar neticesinde görülen kıl kökü iltihaplarına rastlanılmaktadır. Mantar yolu ile meydana gelen kıl kökü iltihapları, bulaşıcı nitelikte bulunmaktadır. Kıl kökü iltihabının oluşmasında, bir başka etken ise, kortizon maddesi içeren merhemlerdir. Bununla birlikte, yüksek derecede ve rutin bir şekilde kullanılan steroid içeren maddeler, kıl kökü iltihabı oluşumuna neden olmaktadır. Kıl iltihaplarının meydana gelmesinde, kişinin bağışıklık sistemi, oldukça önemli bir role sahiptir. Bu anlamda, bağışıklık sistemi düşük ve zayıf olan kişilerde, kıl kökü iltihabı görülme oranı daha yüksektir. Kıl kökü iltihabına neden olan başlıca faktörleri ise, şu şekilde belirtebiliriz; aşırı terleme, fazla kilolar ve obezite, sıcak ortamda çalışmak, kullanılmakta olan ilaçların yan etkileri ve diyabet hastalığı kıl kökü iltihabına neden olan faktörler arasındadır.

Kıl Kökü İltihabı İçin Doğal Yöntemler

Hastalıklarda meydana gelen komplikasyonlar ve yan etkiler, doğal yöntemler ile birlikte geçebilmekte veya etkisi azaltılabilmektedir. Bu anlamda, kıl kökü iltihabı için doğal yöntemler, araştırılmakta ve merak edilmekte olan yöntemler arasında bulunmaktadır. Kıl kökü iltihabı için uygulanan doğal yöntemleri ise, şu şekilde sıralayabiliriz; 1 çay kaşığı toz halde bulunan zerdeçal, zeytinyağı ile birlikte karıştırılmalıdır. Zerdeçalın zeytinyağına karışması üzerine, kıl kökü iltihabı olan bölgeye sürülmesi, kıl kökü iltihabını geçirmekte ve etkilerini azaltmaktadır. Bununla birlikte, kıl kökü iltihabına iyi gelen doğal yöntemlere, belirteceğimiz bitkileri de ekleyebiliriz; aloe Vera, Hint leylağı, ısırgan otu ve çay posası.

Kıl Kökü İltihabı Bulaşıcı Mıdır?

Kıl kökü iltihabı, eğer bakteriyel ve mantarlar neticesinde meydana gelmiş ise, bulaşıcı etkiye sahip olmaktadır. Kullanılmakta olan ilaçların yan etkileri sonucunda meydana gelmiş ise, bulaşıcı etki göstermemektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir