Keratin Saç Döker Mi?

Keratin Saç Döker Mi?
16.12.2022 23:11
Özellikle saç ve tırnak bakımı için çok önemli bir protein olan keratin, eksildiğinde tekrardan enjekte edilir. Peki keratin saç döker mi, şampuanı nasıl kullanılır, saça zarar verir mi, üstüne boya yapılır mı? Üst deride keratin bulunur mu, üst üste bakımı yapılır mı, şok keratin bakımı nedir? İşte ayrıntılar.

Saç ve tırnak bakımı için yapılan keratin bakımı, saça kaybettiği nemi ve hacmi geri kazandırarak yıpranmalara karşı saçı korumaktadır.  Bu bakımlardan genel olarak iyi geri dönüşler alınsa da profesyoneller ellerde yapıldığından emin olmalısınız. Hatalı bir işlem ya da proteinin dozajının ayarlanamaması gibi problemlerden kaynaklı olarak saç dökülmesi oluşabilir.

Keratin Şampuanı Nasıl Kullanılır?

İncelmiş, yıpranmış, boya ve açıcılardan kaynaklı yanmış saçlara uygulanan ve çok iyi geri dönüşler alınan keratin bakımını uygulamanın bazı püf noktaları bulunmaktadır. Özellikle evde kendinizin uygulayabileceği keratin proteini özlü şampuanları kullanırken saçınızın ihtiyaç duyduğu miktar kadar şampuan kullanmaktadır.

 Önerilen miktardan daha fazla kullanmak saçınıza yarardan çok zarar getirecektir. Islanmış saçlarınıza saç yıkama aralığınıza göre parmak uçlarıyla saça masaj uygulayarak iyice yedirin ve bol su ile durulama işlemi yapın.

Şok Keratin Bakımı Nedir?

Şok keratin bakımı saçlara düzenli olarak keratin bakımı yapmak demektir. Bunun için özel olarak üretilmiş serum ve kolajen takviyeleri bulunmaktadır. Düzenli olarak uygulandığında saç kalitesini, parlaklığını ve nemini artırarak saça ihtiyacı olan proteini geri kazandırmış olursunuz. Ayrıca saçın elektriklenip kabarmasını da önlemektedir.

Keratin Uygulaması Saça Zarar Verir Mi?

Keratin saçta ve tırnakta doğal olarak bulunan bir vitamindir. Eksildiği zaman dışarıdan suni şekilde tamamlanması sağlanmaktadır. Bir saçın yaklaşık %70’lik bir kısmı keratin proteininden oluşmaktadır. Keratin eksikliği olan bir saçın sağlıklı ve canlı olması düşünülemez. Bundan dolayı doğru şekilde uygulandığı zaman saça zarar vermez aksine saçın keratin proteinine ihtiyacı bulunmaktadır.

Keratin Üstüne Boya Yapılır Mı?

Boya sonrası açıcı ve kimyasallardan dolayı yıpranmış ve nemini kaybetmiş saçlar için keratin bakımı uygulanır. Bakımın kalıcı olması ve işe yaraması için özellikle kimyasallardan uzak durulması gerekmektedir. Zaten yıpranmış olan saç kökleri ve telleri, keratin bakımı ile toparlanmaya çalışılırken kesinlikle boya yapılmamalıdır.

Yapılan bakım saçın tamamını kapladığı için, boyayı uygulasanız bile tam olarak istediğiniz görüntüyü elde edememiş olursunuz. Saçlarınızı keratin bakımından en az 3 hafta sonra boyamalısınız. Mümkün olduğunca az kimyasal kullanırsanız saçınızın daha büyük yıpranmalara maruz kalmasını önlemiş olursunuz.

Üst Üste Keratin Bakımı Yapılır Mı?

Keratin bakımı, sürekli olarak boyama işlemine yani kimyasallara maruz kalan saçlar için daha sık uygulanan bir işlemdir. Her saçın keratin ihtiyacı bu sebeple farklı olacaktır. Ancak ideal olarak saçlarınıza 3 ayda 1 kez keratin bakımı yapmanız ya da yaptırmanız saçın nem dengesini kazanarak daha canlı görünmesini sağlayacaktır.

Üst Deride Keratin Bulunur Mu?

Üst deriye tıp dilinde “Epidermis“ denilmektedir.  Keratin hücreleri epidermal hücrelerde yani üst deride varlık göstermektedir.  Bu proteinin yokluğu saç ve tırnak da yoğun şekilde gözlemlenebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir