Kegel Egzersizinin Faydaları Nelerdir?

Kegel Egzersizinin Faydaları Nelerdir?
19.08.2022 18:05
Kegel egzersizi son zamanlarda popülerleşmiş bir egzersizdir. Biz de yazımızda kegel egzersizinin faydalarının neler olduğundan, idrar kaçırma için kegel egzersizinden ve vajinismus için kegel egzersizinden sizler için bahsettik.

Kegel egzersizinin faydalarının neler olduğu insanlarımızın meraklanıp araştırma yaptığı bir konu haline gelmeyi başarmıştır. Olması gerektiği gibi çalıştıklarında, pelvik taban kaslarınız asla aklınızdan geçmeyebilir. Ancak yaşlandıkça zayıflamaya başlayabilirler. Bu, doktorların pelvik organ prolapsusu (POP) dediği bir durum için sizi riske sokar. Temel olarak, pelvik organlarınız sarkmaya başlar. Vajinanızın içine veya dışına düşebilirler. Histerektomi geçirdiyseniz, vajinal dokularınız vücudunuzdan çıkmaya başlayabilir. Sizi POP için riske atan diğer şeyler şunlardır: Hamilelik, vajinadan doğum yapmak, pelvik bölgede cerrahi (C-bölümü veya histerektomi),genetik, sık öksürme, gülme veya hapşırma (pelvik organları zorlar). Kegel egzersizleri sadece kadınlar için değildir. Erkeklerin pelvik taban kaslarını da güçlendirebilirler. Bu kaslar mesanenizi ve bağırsağınızı destekler ve cinsel işlevi etkiler. Kegels, mesane veya barsak inkontinansı ile ilgili sorununuz varsa veya çiş yaptıktan sonra salya akıyorsa yardımcı olabilir. Orgazm sırasında size daha fazla his vererek ve boşalma üzerinde daha fazla kontrol sağlayarak seksi daha iyi hale getirebilirler.

İdrar Kaçırma İçin Kegel Egzersizi Nasıldır?

İdrar akışını durdurmaya çalıştığını farz et. Çekin ve bu kasları sıkın. Sıkmayı yaklaşık 10 saniye basılı tutun, ardından 10 saniye dinlenin. Her gün üç veya dört set 10 kasılma deneyin. Konumunuzu seçin. Pelvik taban kaslarınızın kasıldığını hissedene kadar sırt üstü yatmak ile egzersize başlayın. Alıştığınız zaman, otururken ve ayakta dururken pratik yapın. Pelvik taban kaslarınızı 3 ila 5 saniye kasın. 3 ila 5 saniye rahatlayın. Sözleşme/gevşeme döngüsünü 10 kez tekrarlayın. Karın, bacak veya kalça kaslarınızı kesinlike kasmayın veya pelvisinizi yukarı doğru kaldırmayın. İstenmeyen karın hareketlerini algılamak için bir elinizi hafifçe karnınıza koyun. Kasılmaların ve gevşemelerin uzunluğunu kademeli olarak artırın. 10 saniyelik kasılmalara ve gevşemelere kadar çalışın. Her gün en az 30 ila 40 Kegel egzersizi yapmaya çalışın. Hepsini bir kerede yapmaktansa gün boyunca yaymak daha iyidir. Bunlar, sizden başka kimsenin fark etmediği gizli egzersizler olduğundan, trafik ışıklarında beklerken, asansöre binerken veya market kuyruğunda beklerken birkaçına gizlice girmeye çalışın. Kısa, 2 ila 3 saniyelik kasılmalar ve serbest bırakmalar ve daha uzun olanları uygulamaya geçirin.

Vajinismus İçin Kegel Egzersizi Nasıldır?

Vajinismus için kegel egzersizlerinin nasıl olduğu merak edilir. Bunları düzgün bir şekilde yapmak için şu adımları izlemelisiniz: Doğru kasları bulun: İdrar yaparken genellikle kullandığınız kasları zorlamaya çalışın. Bunlar senin PC kasların. Doğru kasları bulduktan sonra, onları 3 saniye boyunca yavaşça kasın ve sıkıca tutun. Bunu 20 kez tekrarlayın ve ardından gün boyunca birkaç kez tekrarlayın. Egzersizlere hakim olduğunuzda, döngülerin uzunluğunu 10 saniyeye çıkarmaya çalışın. Hazır olduğunuzda parmağınız vajinanızın içindeyken Kegel's yapmaya çalışın.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir