Kegel Egzersizi İşe Yarıyor Mu?

Kegel Egzersizi İşe Yarıyor Mu?
19.08.2022 18:07
Kegel egzersizi, pek çok konuda insanlara yardımcı olmaktadır. Biz de yazımızda kegel egzersizinin işe yarayıp yaramadığından, doğumu kolaylaştırıp kolaylaştırmadığından, zayıflatıp zayıflatmadığından ve faydalı olup olmadığından sizlere bahsettik.

Kegel egzersizinin işe yarayıp yaramadığı insanlarımızın merak edip araştırdığı bir konu haline gelmeyi başarmıştır. Cevap evet! Eğer kegel egzersizlerini doğru ve düzenli bir şekilde yaparsanız bu egzersizler pelvik taban kaslarınızı güçlendirmekte ve vajinanızı sıkılaştırmaktadır. Ayrıca daha güçlü orgazmlar yaşadığınızı fark edebilirsiniz. Bir araştırma çalışması, doğumdan sonra Kegel egzersizlerinin kadın vücuduna etkisini araştırmıştır. Bulgular ise sekiz hafta süresince pelvik kas egzersizlerini uygulamanın doğumdan sonra cinsel öz yeterliliği (yani cinsel tatmin, güven vb.) artırdığını göstermiştir.

Kegel Egzersizi Doğumu Kolaylaştırır Mı?

Kegel egzersizinin doğumu kolaylaştırıp kolaylaştırmadığı pek çok kişinin meraklandığı bir konu olmuştur. Araştırma yapan bilim insanları, hamileliğin son birkaç ayında Kegel egzersizleri yaparak pelvik kaslarını çalıştıran kadınların daha kolay doğum yaptığını öne sürmüşlerdir.

Kegel Egzersizi Zayıflatır Mı?

Kegel egzersizinin zayıflatıp zayıflatmadığı insanlarımızın araştırdığı konuların arasına girmeyi başarmıştır. Kegel egzersizi pelvik tabanında yer alan kasların güçlenmesi için yapılan bir egzersiz olduğundan dolayı kilo verme ile ilgili herhangi bir alakası yoktur. Kegel egzersizini kilo vermek için değil, pelvik kaslarınızı güçlendirmek için yapmanız daha doğru olacaktır.

Kegel Egzersizi Faydalı Mı?

Kegel egzersizinin faydalı olup olmadığı kegel egzersizi yapmak isteyen kişilerin merak ettiği bir konu olmuştur. Pelvik taban kaslarınızı güçlendirmek için Kegel egzersizleri (pelvik taban egzersizleri olarak da adlandırılır) yapılır. Kegel egzersizleri sadece idrarınızın sızmasını önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kazara kaka (dışkı) veya gazın çıkmasını önlemeye yardımcı olabilir ve hatta orgazmınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu kasları "zinde" tutmak, rahminizin, mesanenizin ve bağırsağınızın vajinaya sarkmasını önlemeye yardımcı olur. Bu olursa, duruma pelvik organ prolapsusu denir. Pelvik taban kaslarınız, oldukça şaşırtıcı bir kas katmanları topluluğudur. Yaptıkları iş aynı zamanda pelvis kemiklerini (kalça kemikleri ve omurganın alt ucu),bağları ve sinirleri de içerir. Birlikte, sadece organlarınızın sarkmasını önlemek için değil, aynı zamanda mesane, rektum (kalın bağırsağınızın son kısmı) ve vajina ile senkronize olarak çalışarak pelvisinizin alt kısmında bir hamak gibi çalışırlar. kaka depolanır ve hazır olduğunuzda serbest bırakılır. Bugün (veya hiçbir zaman!) bir çocuk istemeyebilirsiniz ve herhangi bir cinsiyetten olabilirsiniz. Bu önemli değil çünkü pelvik taban kaslarınızı formda tutmak şimdi ve gelecek için iyidir. İnternette okuduklarınıza veya arkadaşlarınızdan duyduklarınıza rağmen, Kegel'in seksi daha zevkli mi yoksa orgazmı kolaylaştırıp kolaylaştırmadığı konusunda çok daha az araştırma var. Ancak bildiğimiz şey, güçlü bir pelvik tabana sahip olmanın doğumdan sonra cinsel zevk almasına yardımcı olduğu ve aynı zamanda sertleşme sorunu yaşayan erkeklere de yardımcı olabileceğidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir