Kediler Neden Çok Miyavlar?

Kediler Neden Çok Miyavlar?
29.12.2022 21:26
Özellikleri, cinsleri ve türleriyle birbirinden ayrılan en sevimli dostlarımız kediler hakkında merak ettikleriniz için sizi yazımıza davet ediyoruz. Kediler neden çok miyavlar, çok tüy döker, hapşırır, yağlanır? Kediler neden çorap taşır, cins kediler neden acı çekiyor, neden kucak sevmez? Sizin için araştırdık

Kedilerin hiç sesi çıkmayacağı gibi sürekli miyavlayan bir kediye de sahip olmanız mümkündür. Kediniz miyavlayarak size bir şeyler anlatmaya çalışıyor olabilir. Öncelikle kedinizin tok olmasına ve susuz kalmadığına emin olmalısınız. Bunun dışında tuvalet ihtiyacı, ilgi beklentisi, oyun isteği, korku duyması gibi sebeplerden dolayı da sürekli olarak miyavlayabilir.

Kediler Neden Çok Tüy Döker?

Kediler fizyolojik olarak yılda 2 kere tüy dökerler. Bu normal bir durumdur. Ancak kediniz sürekli olarak tüy döküyorsa öncelikle beslenmesini kontrol etmelisiniz. Aşırı protein ihtiva eden bir mama ya da bozulmuş, bayat ve dengesiz yağ asitleri içeren gıdalar tüketiyorsa yüksek ihtimalle tüyleri bu sebepten kaynaklı olarak dökülüyordur. Ayrıca stres, B vitamini eksikliği, korku, kaygı, düzenli olarak su tüketmemek gibi sebeplerden kaynaklı olarak da tüy döküyor olabilir.

Kediler Neden Hapşırır?

Kedilerde tıpkı insanlar gibi devamlı olarak hapşırabilir. Endişelenmeye gerek olmayan gayet normal durumlardan biridir. Solunum yollarında gelişen anlık bir reflesk kaynaklı olarak ya da burnun içerisinde oluşmuş bir tahrişten ya da toz, tüy kaynaklı olarak kedi hapşırabilir. Ayrıca kediler heyecanlandıklarında da hapşırmaktadırlar.

Cins Kediler Neden Acı Çekiyor?

Cins kediler, birtakım garip genetik problemleri, değişik vücut yapısı olan ve doğada hayatta kalma potansiyeli sınırlı olan kedilerdir. Yani evde beslenmeye uygun olan kediler. Sadece güzellik algısıyla yapay bir seçilimle oluşturuldukları için normal kedilere göre çok daha fazla rahatsızlığa sahiptirler. Kıkırdak ve kemik dokusunu etkileyen deformasyonlara sahip olarak dünyaya geldikleri için acı verici bir yaşamları olur. Sürekli olarak top şeklinde kıvrık, sırtları normalden daha kalkık ve başı aşağıya eğik şekilde dururlar.

Cins Kediler Neden Kucak Sevmez?

Tıpkı insanlar gibi kedilerinde baskın karakterleri bulunur. Bu karakter özelliklerinden kaynaklı olarak her kedi kucak sevmeyebilir. Sevgilerini sahiplerine başka türlü belli etmeyi seven kediler de olabilir. Bazı kediler kucak kedisi değildir ve zamanla da kucağa alışmazlar.

Kediler Neden Çok Yağlanır?

Hastalık ve çevresel faktörlerden dolayı kedilerde yağlanma söz konusu olabilir. Hepatik Lipidozis adı verilen rahatsızlık kedilerde yağlanmaya sebep olabilmektedir. Ayrıca tükettiği mama veya gıdalar, beslenme alışkanlıkları, su tüketimi ya da aşırı streste kedilerde karaciğer yağlanmasına sebep olabilir.

Kediler Neden Çorap Taşır?

Kediler oyun oynamayı severler. Ayrıca avlanma içgüdüsüne sahiptirler. Bu sebeple evdeki birçok nesneyi alır ve daha korunaklı bir yere doğru taşır. Tıpkı doğada yaptığı gibi bu bir avlanma ritüelidir. Bundan kurtulmanın tek yolu kedinin evde daha kolay taşıyabileceği anahtarlık, çorap, bazı dekoratif objeler, kıyafetler gibi ürünleri ortalıkta bırakmamalısınız. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir