Kediler Neden Ayak Koklar?

Kediler Neden Ayak Koklar?
30.12.2022 19:33
Kediler neden ayak koklar, ayak yalar? Kediler neden ayak ucuna yatar? Kediler neden ayak ısırır? Kediler neden ateşlenir, neden agresifleşir? Kediler neden ağzını titretir? Kediler çoğu kişi tarafından sevilmekte olan sevimli hayvanlardır. Kediler hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını araştırıp bu yazımızda sizlerle paylaştık.

Kedilerin burunlarında yaklaşık 200 milyon koku reseptörü yer almaktadır. Kedilerin pek çok davranışı gerçekleştirmesinin asıl sebebi; kokudan kaynaklıdır. İnsan ayakları, feromonların yoğunlaştığı bir bölge olarak bilinir ve kedilerin burunları çok hassas olduğundan kediler insan feromonlarını tanımak için ayak kokladıkları gözlemlenmiştir.

Kediler Neden Ayak Yalar?

Kedinin ayaklarınızı yalaması sizin yanınızda kendini güvende hissettiğini belirtmek istediğinden kaynaklıdır. Koku alışverişi olur ve sosyal bağ kuvvetlenmesi gözlemlenir. Bir de yalnızlık hissi sebebiyle de yalayabilmeleri de mümkündür. Sizi yalayarak yalnızlık hissiyle mücadele etmektedir ve böylelikle bütün negatiflikleri pozitife çevirdiği bilinmektedir.

Kediler Neden Ayak Ucuna Yatar?

Uyku sırasında kedilerin savunması düşük olmaktadır ve zarar görmeye daha açık olduklarının farkında olmaktadırlar. Bu nedenle tetikte beklemektedirler. Kedinin ayakucunuzda yatmak istemesi bir tehdit anında ya da tehlikeyi hissettiğinde alarma geçip sizi korumak sebebiyledir.

Aynı zamanda yatağın ucundan kaçmak ve odanın her yönüne hareket etmek daha kolaydır ki bu da içgüdülerinin bir parçası olarak yer alır.

Ayrıca kediler, bütün gün kendisini besleyen, su veren, ilgilenen kişiye bu sevgisine karşılık olarak ilgi göstermek için bu hareketi yapabilmektedirler.

Kediler Neden Ayak Isırır?

Kediniz siz onunla oynarken ayaklarınızı ısırıp sonra kaçarsa, bu size onu rahat bırakmanızı söyleme şeklini ifade etmektedir. Bazı kediler çok fazla ilgi gördüklerinde veya oynamaktan yorulduklarında ısırma eylemini gerçekleştirmektedirler.

Ve son olarak, kediniz bazı psikolojik sebeplerden dolayı da ayaklarınıza saldırabilmesi mümkündür.

Kediler Neden Ateşlenir?

İnsanlar gibi, kedilerin de bağışıklık sistemleri bir hastalık veya patojenle savaşmak için devreye girdiğinde ateşleri artmaktadır. Kedinizin bakteri, virüs veya mantardan kaynaklanan bir enfeksiyonu bulunması muhtemeldir. Ateş, yaralandıklarında veya lupus gibi bir hastalıkları olduğunda da yükselmesi gözlemlenebilir.

Kedilerde normal vücut ısısı 38,1 ila 39,2 derece arasında olduğu bilinmektedir. Yavru kedilerde vücut ısısı biraz daha yüksek seyredebilir. Kedilerde vücut ısısı 39.2 dereceyi geçtiğinde, bu onun ateşi olduğunu ve birçok rahatsızlığın mesajı olarak bilinir.

Kediler Neden Agresifleşir?

Kediler bölgeci canlılar olarak bilinmektedirler. Bu nedenle yaşam alanlarında baskın olmayı istemeleri doğal bir durumdur. Kedinin bölgesine başka bir hayvan girmesi veya bölgesinin değiştirilmesi hırçınlaşmaya sebep olabilir. Kediler ayrıca ilginin üzerlerinde olmasından da keyif almaktadırlar.

Kedinizi çok sinirli olarak gördüyseniz, bunun en sık görülen nedeninin canının yanması olduğunu unutmamanız gerekir. Evde çocuk varsa, kediyi rahatsız etmek ve canını yakmış olabileceği unutlmamalıdır. Ayrıca başka bir kedi varsa, oynarken birbirlerine zarar vermeleri de muhtemel bir nedendir.

Kediler Neden Ağzını Titretir?

Kedilerin korku ya da üşüme gibi durumlara maruz kaldıklarında çenelerinin titrediği gözlemlenen bir durumdur. Bunların yanı sıra bazı komplikasyonların yaşanması da yine kedilerin çenelerinin titremesini ortaya çıkarır. Kedilerde istemsizce çene titremesinin temel sebeplerinden biri de parkinson hastalığı olarak bilinmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir