Kedi Doğum Yapamıyor Ne Yapmalıyım?

Kedi Doğum Yapamıyor Ne Yapmalıyım?
15.12.2022 23:31
Kedilerin doğumları ile ilgili merak edilen araştırmaları yazımızda paylaştık. Kedi doğum yapamıyor ne yapmalıyım, dişi kedi doğum yaptıktan sonra ne zaman çiftleşir, anında ne yapılmalı, anı nasıl anlaşılır? Kedilerin doğum anı ne kadar sürer, doğumu başladığını nasıl anlarız, kaç yaşına kadar doğum yapar?

Kedi anne ve babaların en çok sorun yaşadıkları dönem hamile kaldıkları ve doğum anları olabilir. Çünkü onları da bir birey olarak kabul eden insanoğlu çektiği acı ve mutlu anları birebir aynı şekilde yaşar. Doğum yapamadıklarını gördükleri anda ve yardımcı olamadıkları anda anında veterinerden yardım almaları gerekir. Herhangi yanlış müdahale sonucu kedilerinizi ölüme kadar gidebilir. Bu acı sonla karşılaşmamak adına veterinerde kontrollü şekilde doğum yapılması daha sağlıklı sonuçlar verir.

Dişi Kedi Doğum Yaptıktan Sonra Ne Zaman Çiftleşir?

Dişi kedilerin hamilelik süreçleri dokuz haftada tamamlanır. Dokuzuncu haftada doğum yaptıktan sonra çiftleşme anları da belirli bir haftayı kadar sürebilir. Yaklaşık olarak doğumdan sonra kediler altı haftadan sonra çiftleşmesi daha sağlıklı olacaktır. Diğer türlü kedilerin üreme organları ya da diğer iç organlarında bir hasar oluşmasına neden olabilir. İyileşme süreci ile beraber altıncı haftadan sonra çiftleşmeye devam edebilirler.

Kedi Doğum Anında Ne Yapılmalı?

Evinizde vakit geçirdiğin kedilerinizin doğum anlarında yardımcı olmak onlara en iyi gelen durumlardan biridir. Anne kedi doğum anında kendi başına doğumunu gerçekleştirir. Yavruların çok olmasından ötürü direkt annenin memesine götürerek meme emmeye yönlendirin. Eğer emmiyorsa süt vermek için kap ve yer ayarlaması yapın. Böylece onların hayatta ve hayata alışmasını daha hızlı şekilde tamamlamasını kolaylaştırmış olursunuz.

Kedi Doğum Anı Nasıl Anlaşılır?

Kediler dokuz haftanın sonunda bir müdahale yoksa doğuracaktır. Bu hafta içinde ya da sonuna doğru onları sürekli gözlemleyerek gözünüzden ayırmamak gerekir. Zaten onlar doğum anlarında yere yatarak hafif bir acı ile miyavlama başlarlar. Daha sonra anne kedi yatarak yavru kedilerini bir bir ortaya çıkarır. Böylece doğum bitmiş olur.

Kedilerin Doğum Anı Ne Kadar Sürer?

Kedilerin doğum anı beş dakikada yapan da var bir günü sürecek boyutta doğum yapan kedilerde vardır. Bu kedilerin yapısından kaynaklana bir durumdur. Bazıları beş dakika içinde ve on dakikaya kalmadan tüm yavrularını doğurabilir. Burada sahiplere büyük pay düşer. Kedilerinizi hamile oldukları vakitlerde daha sıcak ve güvenli bölgelerde olması daha kolay doğum yapmalarına yardımcı olacaktır.

Kedi Doğumu Başladığını Nasıl Anlarız?

Kedilerin doğum anlarının başladığını hareketsiz şekilde yere yatarlar. Acı şekilde miyavlamaya başlayarak doğum anının geldiklerini anlarız. Dokuz haftayı tamamladıktan sonra bu hal ve hareketler oluşmuşsa kedileriniz doğuruyor demektir. Siz hiç müdahale etmeden sadece izlemeniz yeterli olur.

Kediler Kaç Yaşına Kadar Doğum Yapar?

Kedilerin 15 ile 20 yaşına kadar üreme organlarının çalışması ve doğurdukları bilinir. Ancak yaşa bağlı olarak yavrularının sayısından da azalma gözlemlenir. Bu şekilde üreme evresinde herhangi bir sıkıntı yoksa kedileriniz 20 yaşına kadar doğurma özelliği olacaktır. Eğer kısır değilse bu özelliğini hiçbir zaman tadamayacaksınız.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir