Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?

Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?
31.07.2022 22:17
Kaşıntı sebepleri nelerdir, kaşıntı ne zaman tehlikelidir, kaşıntı için hangi doktora gidilir soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Vücudun bütünün ya da bir kısmında hissedilebilen kaşıntı, herkeste yaşanabilen bir histir. Bazı olaylarda en az ağrı kadar hasta edici boyuta olabilen kaşıntı, pek fazla sağlık sorunundan kaynaklanabilir. Kaşıntının kontrol altına alınmaması, altta yatan rahatsızlığın ilerlemesine, cilt sorunlarına, uykusuzluğa ve hatta depresyona dahi yol açabilir. İnsanın yaşam kalitesinin son derece düşmesine ve bazı olaylarda kişinin kendisini sosyal yaşamdan soyutlamasına sebep olabilir. Vücutta kaşıntı ile kabarma biçimine de görünen bu olay, vücudun hemen her kısmında oluşabilir. Vücutta kaşıntı ve kabarcıklar, deri rahatsızlıkların yanı sıra böcek sokması, stres, parazit, alerji,  mantar, kansızlık, kanser, kan rahatsızlıkları, diyabet  ve ilaç yan etkileri gibi geniş bir yelpazede olan hastalıklardan kaynaklanabilir.

Kaşıntı Ne Zaman Tehlikelidir?

Uzun zaman, tekrarlayan, şiddetli kaşıntılar bulunuyorsa, ciltte kızarıklık, iltihaplanma tarzı başka semptomlar görülüyorsa, dermatoloji doktoruna kesinlikle başvurulması gerekir. Kaşıntıya çok farklı tetikleyiciler sebep olabildiği gibi altta yatan nedeni teşhis etmek adına eksiksiz bir fizik muayene ve tıbbi öykü gerekir. Farklı kan, alerji ve dışkı testleri ile altta yatan sebebi tespit etmekte faydalı olur. Deride herhangi görünüm bir bulgu bulunmuyorsa muayene bulgularına göre alerji, karaciğer, kansızlık ya da böbrek rahatsızlıkları, tiroid rahatsızlıkları, barsak parazitleri ya da diğer klinik tablolar açısından incelemeler yapmaktadır. Bütün bu araştırmaların neticesine göre, tedavi planlanır. Lazımsa ilgili diğer dal doktorla ile beraber takip edilir.

Kaşıntı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Vücutta derinin bazı kısımlarda ya da bütünün görülebilen kaşıntı, pek fazla kişide değişik sebeplerden dolayı görülebilen bir olaydır. Kaşıntı boğaz, göz, burun ve makat tarzı bölgelerde de meydana gelmektedir. Bazen fazla rahatsız edici bir boyutta olan kaşıntının altında, pek fazla sağlık problemi yatabilir. Kaşıntının sebebi araştırılıp tedavi edilmemesi durumunda, altında yatan rahatsızlık gittikçe ilerleyebilir ve bunun neticesinde farklı cilt problemleri ortaya çıkabilir. Hatta uykusuzluk, şiddetli kaşıntı ve depresyona sebep olabilir. Kaşıntının sebebi göre değişik doktorlara gitmek lazımdır. Bunlar ise; Deri Rahatsızlıkları: Kaşıntılı deri rahatsızlıkları içinde en fazla görülen egzama (dermatit),Uyuz, sedef rahatsızlığı, bit, suçiçeği ve kurdeşen rahatsızıdır. Kaşıntı ise, çoğunlukla derinin belirli bir kısmını etkiler. Çoğunlukla tahriş olmuş, kırmızı deri ile kabarcıklar da kaşıntıya eşlik etmektedir. Bu gibi problemleri için dermatolojiye gitmek lazımdır. Karaciğer Rahatsızlıkları: Kaşıntıya yol açan başlıca karaciğer rahatsızlıkları; siroz, safra kesesi tıkanıklığı, hepatit ve pankreas rahatsızlığıdır. Karaciğer rahatsızlıklarına bağlı şekilde gelişen kaşıntı daha fazla sırt kısımda fazlaca görülür. Kaşıntının şiddeti çoğunlukla gündüz ve kış mevsimlerinde daha da çoğalır. Şeker, karaciğer tarzı rahatsızlıklardan kaynaklanan kaşıntıların Tedavisi için dahiliye bölümüne başvurmak lazımdır.  Çoğunlukla, kaşıntıya dermatoloji bölümü bakmaktadır. Kaşıntısı olan bir kişi, ilk olarak dermatoloji uzmanına başvurması gerekir. Aynı vakitte, dermatoloji kısmına gitmek gerekir

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir