Karpal Tünel Sendromu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Karpal Tünel Sendromu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
15.11.2022 19:51
Karpal tünel sendromu, genç ve ileri yaşta görülebilen, sinir sıkışması hastalıkları arasındadır. Karpal Tünel sendromu engel oranı nedir, malulen emeklilik nasıl olur, polisliğe engel mi, tekrarlar mı? Karpal tünel sendromu ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Karpal tünel sendromu, bir çeşit sinir sıkışması hastalığıdır. Elin iç bölgesinde görülen karpal tünel sendromu, kan dolaşımının yavaşlaması ve sıkışması ile meydana gelmektedir. Sinir sıkışmasının nedeni, stres ve psikolojik etkiler ile de meydana gelebilmektedir. Karpal tünel sendromunun meydana gelmesi durumunda, hissizlik, uyuşma, el fonksiyonlarının yerine getirilememesi, parmakların hareket ettirilememesi gibi etkileri, baş gösterebilmektedir. Karpal tünel sendromunun oluşması, medyan siniri ile alakalıdır. Medyan siniri, el bölgesine giden sinir ve tendonların, sıkışması ile birlikte, karpal tünel sendromu oluşmasına neden olmaktadır.

Medyan sinirinde toplanan tendon ve sinirler, esasında dar bir bölgede bulunmaktadır. Bu bölge, kimi insanlarda geniş olurken, kimilerinde daha dardır. Medyan sinirleri farklı nedenlerden ötürü baskıya uğradığında, karpal tünele sıkışmaktadır. Karpal tünel sendromuna yakalanan bir kişi, ilk olarak; ilk üç parmağında hissizlik ve uyuşma belirtileri hissedebilmektedir. Sinir ve tendonlarda gezinen kan hücreleri, sıkışıklık nedeni ile birlikte, parmaklara nüfuz edemez ve parmakların kullanımını hissiz hale getirir. Karpal tünel sendromunun baş gösterdiği ve cinsiyet olarak en çok etkilenen grup ise, 30 ile 40 yaş arasında bulunan kadınlardır. Karpal tünel sendromunun baş gösterdiği durumları ve hastalıkları ise, şu şekilde sıralayabiliriz; gebelik, şeker hastalıkları, hipo tiroit, romatizma ile alakalı hastalıklar, el ile bileklerde meydana gelen çatlak ve kırıklar, damar sertleşmesi, kemik gelişiminde meydana gelen sorunlar ve elini sıkça kullanmak zorunda olan meslek gruplarında, karpal tünel sendromu baş gösterebilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Engel Oranı Nedir?

İnsanlarda meydana gelen hastalık ve vücutta oluşan komplikasyonlar, engel oranları ile eşleştirilmektedir. Engel oranı, kişinin emekliye ayrılması, iş bulmasında seçici davranılması gibi durumlara yol açabilmektedir. Bu anlamda, karpal tünel sendromu için, engel oranları sıkça araştırılmakta ve merak edilmektedir. Karpal tünel sendromu ile alakalı engel oranlarını ise, şu şekilde belirtebiliriz; karpal tünel sendromu ile alakalı olarak, kesin bir engel raporu çıkmamaktadır. Bunun nedeni, emg gibi cihazlarda, karpal tünel sendromunun gözükmemesinden kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Malulen Emeklilik Nasıl Olur?

Malulen emeklilik durumu, insanlarda gerçekleşen hastalıklar ve vücutta oluşan komplikasyonlar sonucunda baş gösterebilmektedir. Karpal tünel sendromu ile alakalı olarak da, malulen emeklilik durumu, sıkça araştırılmakta ve merak edilmektedir. Bu anlamda, karpal tünel sendromu ve sinir sıkışmasının derecesine göre, malulen emekli olunabilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Polisliğe Engel Mi?

Bazı hastalık ve komplikasyonlar, polislik ve askerlik gibi mesleklerde çalışma şartlarından ötürü engel oluşturabilmektedir. Bu anlamda, karpal tünel sendromu kas ve tendonlar ile alakalı bir hastalık olduğu için, polislik mesleğinin seçilmesine engel olabilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Tekrarlar Mı?

Karpal tünel sendromu, tedavi edildikten sonra tekrarlayan sendrom türleri arasındadır. Tanı konmasından itibaren, verilen egzersiz ve ilaçların, aksatılmadan uygulanması gerekmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir