Karayollarında Hız Limitleri Yükseltildi!

Karayollarında Hız Limitleri Yükseltildi!
01.07.2022 17:32
Cuma günü itibari ile, sürücüler Türkiye'nin sürekli genişleyen otoyollarında daha hızlı bir şekilde araç kullanabilecek.

İçişleri Bakanlığı daha önce kuzeybatıdan güneydoğuya giden karayollarında 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan bazı yollar için yeni hız limitleri açıklamıştı. İşte belirlenen yeni hızlı limitleri...

Yeni Hız Limitleri Nasıl Olacak?

Edirne'den Şanlıurfa'ya karayolunda sürücülere 130 km/s hıza izin verilirken, Ankara-Niğde, Kuzey Marmara ve İstanbul-İzmir otoyollarında hız sınırı 140 km/s olacak.

Sürücülerin saatte 130 km hızla gitmelerine izin verilen yollar arasında Bulgaristan ve Yunanistan sınırındaki Edirne'yi İstanbul'a bağlayan ana otoyol; İstanbul'u başkent Ankara'ya bağlayan ana rota; Türkiye'nin batı ve orta kesimlerini doğuya bağlayan Niğde-Mersin-Şanlıurfa karayolu ve Çeşme-İzmir-Aydın karayolu yaz aylarının en işlek rotalarından biridir ve birçok popüler tatil destinasyonu arasında yer almaktadır.

Hız Limiti 140 Km/s Olan Güzergahlar

Kuzeyde Sakarya'dan İstanbul'a uzanan Kuzey Marmara karayolunun bir bölümü ; Çanakkale Boğazı'nın iki yakasını birbirine bağlayan yol; Kuzeybatıdan Türkiye'nin en kalabalık üçüncü şehrine uzanan Gebze-İzmir karayolu ve Menemen-Çandarlı karayolu hız limiti 140 km/s'ye çıkarılan güzergahlar arasında yer alıyor.

Yapım aşamasında olan otoyolların hız limitleri de açıldıktan sonra 140 km/s olacak.

Otoban Hız Limitlerinde Değişiklik Yok 

Otoban hız limitlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı. Hız limitlerine dair çalışma yapılacağı açıklandı ancak şu anda limitlerde bir değişiklik yok. Mevcut hız limitleri geçerliliğini koruyor.

"Trafik Artışına Rağmen Ölümler %61 Düştü"

Süleyman Soylu yaptığı açıklamada; "Biz yayaya öncelik trafik başlattık. Her yüz ölümden 22'si yayalar oluşturuyor. Burada sadece sürücülere değil aynı zamanda yayalara da sorumluluk düşüyor. Trafik haftası ile birlikte yaya öncelikli olacak ama yayaların da dikkat etmesi gerekiyor. Yıl sonuna kadar bu çalışmalarımız olacak. Aldığımız tedbirler sayesinde trafik artmasına rağmen ölümler yüzde 61 düştü." ifadelerini kullandı. 


İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir