Karaciğer Yetmezliği Belirtileri

Karaciğer Yetmezliği Belirtileri
31.07.2022 21:19
Karaciğer yetmezliği belirtileri, karaciğer yetmezliği hangi testlerle anlaşılır, karaciğer yetmezliği yapan ilaçlar vb. soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Karaciğer vücudun en büyük organıdır. Yetişkin bir insanda, kiloya bağlı şekilde ortalama 1000- 1500 gram ağırlığı vardır. Hayatın sürmesi adına vücudun ihtiyacı duyduğu proteinlerin üretilmesi, yenilen ile bağırsaklardan emilen gıdaları işleyip bunlardan enerji elde etmesini sağlamak, yağlar ile yağda eriyen A,D,E ve K vitaminlerinin emilimi adına gerekli safrayı üretmek adına bağırsağa akmasını oluşturmak, kanımızın pıhtılaşmasında fazlaca önemli rol üstlenmekte pıhtılaşma faktörlerinin sentezini yapmak, bazı mineral vitaminler ile şekerin eksikliği hissetmek diye bunları belli miktarda depolamak, vücutta gezen bakterilerin ortadan kalkmasına faydalı olarak enfeksiyonlarla mücadele edilmesi ve vücuda giren hemen hemen her çeşit zararlı kimyasalı zararsız duruma getiren hayati bir organ.

Karaciğer yetmezliği çoğunlukla karaciğerin büyük bir kısmının geri dönüşümsüz zarara uğraması sebebiyle ortaya çıkan ve karaciğerin gereken ve yeterli işlevini yerine getirmesi lazım olan neticelerden bir durumdur. Karaciğer yetersizliği çoğunlukla hayatı tehdit etmektedir ve bu sebeple acil tıbbi destek lazımdır. Çoğunlukla karşılaşılan olay, kişilerin karaciğerinin yavaş yavaş bozumuna ve yıllar içinde yetersizlik gelişmesidir ve buna “Kronik Karaciğer Yetersizliği” daha az karşılaşılan durum da daha evvel karaciğer hastası olduğu anlaşılmayan bir kişide günler-haftalar içinde karaciğer yetersizliğinin gelişmesidir. Basit gibi görünen önemli halsizlik, yorgunluk, bulantı, iştah kaybı, kusma ve ishal karaciğer yetersizliği gibi mühim bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Sarılık, Karın şişliği (karında su toplanması),çabuk kanama( manasız burun, dişeti ya da basit yaralanma kanamaları),şuur bulanıklığı (hepatik ensefalaopati: vakit mekan duygusunu kaybetme, yakınlarını tanıyamama, tutarsız hareketler),uykuya eğilim ile koma şekil hastalığın daha önemli boyutlara ulaştığının göstericisi olabilir.

Karaciğer Yetmezliği Hangi Testlerle Anlaşılır

Karaciğer testi sağlık durumunu anlamak niyetiyle bakılan bir gurup biyokimya teste verilen isimdir. Karaciğerde yapılan metabolitlerin kanda test edilir. Bu testlerde anormallik olması nedeniyle karaciğer de bir sorun olduğunu gösterir. Karaciğer birçok metabolik fonksiyonu aynı zamanda yürütür, safra ile kana birçok metabolik madde bulaşır. Karaciğer rahatsızlıklarına bağlı şekilde bu maddelerin bir ya da birkaçı çoğalır. Karaciğerin sağlık sorunları ortaya koymak üstüne bakılan bu testlere karaciğer fonksiyon testleri ismi verilir. Karaciğer fonksiyon testlerinden:

• AST ve ALT karaciğer zararını,

• GGT ve ALP karaciğer ile birlikte safra yollarındaki zararı,

• Albümin, pıhtılaşma testleri ve INR karaciğerin fonksiyon sorunları yetmezlik tablosunu görünür.

Karaciğer fonksiyon testleri karaciğer rahatsızlıklarının teşhisinde kullanılır. Testlerin çokluğu karaciğerdeki harabiyetin sebebine göre değişmektedir. Karaciğer fonksiyon testleri karaciğer rahatsızlıklarının izlenmesinde de kullanılır. Rahatsızlığın tedaviye verdiği cevap, zararın iyileşmesi, karaciğer fonksiyon testleri sayesinde takip edilir. Karaciğere dokunan ilaçlar tercih edilirken bu testlere çoğunlukla bakılır. Hepatit tarzı kronik karaciğer zarar yapabilecek rahatsızlıkların takibinde bu testler sık aralıkla kontrol edilebilir.

Karaciğer Yetmezliği Yapan İlaçlar?

Elde edilen neticelere göre karaciğer zararı en fazla antibiyotiklerle (%49.4) ilişkili bulundu, bunu sırayla NSAİİ, antineoplastik ilaç, statinler, antipsikotikler ile antitüberküloz ilaçlar izledi. Antibiyotiklerden de penisilin çeşitleri (amoksisilin klavulanik asit) önde gelir.

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir