Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri?

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri?
31.07.2022 21:01
Karaciğer yağlanmasının belirtileri, karaciğer yağlanması cinselliği etkiler mi, karaciğer yağlanması çok ağrı yapar mı, karaciğer yağlanması kaşıntı yapar mı sorularının cevabını yazımız da bulabilirsiniz.

Karaciğer yağlanması, farklı sebeplere bağlı biçimde karaciğerde yağ toplanması biçiminde gelişen yaygın bir rahatsızlıktır. Sağlıklı bireylerde karaciğerde az ölçüde yağ olması normaldir ve bu düzey korunduğu vakit bireylerde herhangi bir kötü durum ortaya çıkmaz. Ancak sağlıksız beslenme, az fiziksel aktivite ve kötü alışkanlıklar sebebiyle bu yağ ölçüsü aşırılaşması sonucu karaciğer yağlanması meydana gelmektedir. Türkiye'de her 4 insandan birinde karaciğer yağlanması gözükmekle beraber bunların bir bölümünde karaciğerde fonksiyonel ya da yapısal bozukluklar da ortaya çıkar. Karaciğer harabiyetine kadar giden ciddi sonuçlara yol açması sebebiyle ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gereken bir problemdir.

Karaciğer yağlanması özellikle erken dönemlerde ise kendine has bir belirtiye sahip olmaz. çoğunlukla belirti göstermez ve rahatsızlığın günlük hayatımızda herhangi bir sorun yaşamalarına sebep olmaz. Ancak rahatsızlık ilerledikçe ve yağlanma düzeyi çoğaldıkça bazı hastalar karnın sağ üst bölümünde basınç ve doluluk hissetmeye başlayacaktır. Bu olay büyüyen karaciğerin etrafındaki doku ve kemiklere yaptığı baskıdan yaşanır. Karaciğerinde ileri miktarda yağlanma ve büyüme olan bir rahatsız kişide karaciğer kaburgaların içerisine doğru basınç yaptığından rahatsızlığın doktor tarafından yapılacak fiziki muayene sırasında bile tespit edilebilmesi olağındır. Bunun dışında yaygın yaşanan karaciğer yağlanması belirtileri aşağıdaki gibidir:

Halsizlik ve enerji azlığı

Göğüs ve karın etrafında ağrı

Hemen yorulma

İştahsızlık

Mide bulantısı ya da kusma

Sarılık

Karaciğer yağlanması ciltteki belirti ile de kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Nadir şekilde görülen bu belirtiler yağlanmaya bağlı biçimde meydana gelmiş bir karaciğer rahatsızlığı olan insanlarda görülür. Kaşıntı, buna bağlı biçimde yaşanan kızarıklık ve pullanmalar karaciğer yağlanmasının ciltteki bazı belirtiler içindedir. Bu sebeple bu gibi problemler yaşayan kişiler bir karaciğer rahatsızlığına sahip olabileceklerini göz önünde tutarak gerekli kontrol ve tetkikleri yapması gerekir.

Karaciğer Yağlanması Cinselliği Etkiler mi?

Karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerinde normalin üstünde yağ birikmesi sebebiyle nedeniyle çıkan bir karaciğer rahatsızlığıdır. Meydana gelen bu yağlanmanın miktarı çoğaldıkça karaciğerde iltihaplanmalar meydana gelmeye başlar ve organ fonksiyonlarında azalma sorunu yaşanır. Bu olay karaciğer hücrelerinde harabiyete (nekroz) sebep olabilir, karaciğer kanseri ve siroza kadar giden mühim karaciğer rahatsızlıklarına zemin hazırlar. Hepatosteatoz olarak da bilinen bu rahatsızlık sinsice ilerler ve belirli bir seviyeye ulaşana kadar çoğunlukla belirti göstermez. Özelikle çiftler cinselliği etkiler mi sorusunun cevabını merak ediyor.  Bu soruya karaciğer östrojen ve testosteron tarzı cinsellik hormonlarını da düzenlemektedir. Karaciğerin işlevini kaybetmeye başlaması; libido düşüklüğü, hormonal dengesizlik ya da regl öncesi gerginliğin çoğalması gibi problemleri ortaya çıkarır cevabını verebiliriz.

Karaciğer Yağlanması Çok Ağrı Yapar mı?

Genelde vakada, karaciğer yağlanması çoğunlukla herhangi bir belirgin belirtiye neden olmaz. Fakat karaciğer yağlanması belirtileri içerisinde karnın sağ üst kısmında şiddetli ağrı ya da kişinin fazla yorgunluk hissetmesiyle meydana gelen vakalar da mevcuttur.

Karaciğer Yağlanması Kaşıntı Yapar mı?

Karaciğer yağlanmasına bağlı karaciğer rahatsızlığı meydana gelen nadir vakalarda ciltte farklı belirtiler görünmektedir. Kaşıntı ve kaşıntıya bağlı biçimde gelişen kızarıklıklar gözlemlenebilir. Yine pullanma da karaciğer yağlanması ve sirozun ciltteki bazı semptomları içindedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir