Kanun Nasıl Çalınır?

Kanun Nasıl Çalınır?
05.11.2021 20:27
Kanun; öncelikle yüzük, mızrap, akort anahtarı, nota sehpası ve gerekiyorsa ayak sehpası hazır hale getirilerek çalma için müsait hale getirilmelidir. Kanun çalma dersleri fiyatı ne kadardır, ne kadar zamanda öğrenilir? Kanun çalmak için kullanılan mızrap hangi parmağa takılır, solaklar çalabilir mi? Tüm bu soruların cevaplarını derledik.

Oturulacak yerin mümkünse kolçağı olmayan bir iskemle ya da koltuk olmasına dikkat edilmelidir. Oturulduktan sonra şayet bacaklar aşağıya doğru eğimli kalıyorsa mutlaka ayakların altına ayak sehpası konması gerekmektedir. Nota sehpası karşı tarafa değil sol tarafa konulmalıdır. Yüzük ve mızraplar uygun şekilde parmaklara yerleştirildikten sonrasında kanun çalmaya hazır duruma gelinmiştir. Eller ve kollar kanuna paralel şekilde uzanmalıdır. Sağ el derinin solundaki filetonun iç bölümüne; sol el mandal tahtasının sağındaki filetonun iç bölümüne denk gelecek şekilde tutulur. Bu hem organik kanun sesi için, hem de mandallara egemen bir icra şekli olması açısından lüzumlu ve önemlidir. Çalmaya başlarken bütün parmaklar yumuşak ve gergin olmayan bir halde tutulmalıdır. İşaret parmakları yatık yahut tam dik şekilde değil, aşağı yukarı 45 derecelik açı ile tutulması gerekmektedir. Çalınacak sese vurulmadan önce başparmaklar, çalınacak sesin bir aşağıdaki perdesinin üstünde işaret parmaklarına yastık görevi görmesi için hazır tutulur. Bu şekilde işaret parmağı bir tele vurmuş olduğu zaman, başparmak alt perdedeki tellerin üstünde işaret parmağına yardımcı olacak ve bu sayede mızrabın başka tellere değmesine mani olacaktır. Kanun çalan kişi enstrümanına hâkim ve rahat bir durumda oturmalıdır. Aksi halde geniş yapılı ve kucakta çalınan bir enstrüman olduğu için doğru çalınabilmesi mümkün değildir.

Kanun Çalmak İçin Kullanılan Mızrap Hangi Parmağa Takılır?

Mızrap kanun çalan kişinin iki elin işaret parmağına takılır. Önce yüzük geçirildikten sonra mızrap parmak ile yüzük arasına sıkıştırılarak çalmak için uygun hale getirilir. Mızrap'ın kalitesi kanundan çıkacak sesin verimliliğini arttıracaktır.

Kanun Çalmak Ne Kadar Zamanda Öğrenilir?

Kanun, müzik kulağı olan herkesin çalabileceği enstrümanlardan bir tanesidir. Bu bakımdan eğitiminin 7-8 aylık bir süreyi kapsayacağını söyleyebiliriz. Kanun'u ustalaşmış seviyede çalabilmek için en az 1 yıllık bir eğitim sürecinden geçilmesi gerekir. Bu eğitim sürecini tamamladıktan sonra kişi kendi isteğiyle zaman içerisinde daha fazla ustalaşır, repertuarını ve yeteneklerini geliştirmek kişinin kendi elindedir.Diğer telli enstrümanları çalabilen ve nota gibi gerekli müzik bilgilerine vakıf olan kişiler daha hızlı öğrenebilir ve uygulayabilirler.

Solaklar Kanun Çalabilir Mi?

Evet, solaklar da kanun çalabilir!  hatta sol elle kanun çalmak sağ ele bakılırsa daha avantajlıdır bunun sebebi ise mandalların sol tarafta olmasıdır. Sol elle çalınan kanundan daha natürel sesler elde etmek mümkündür. Çünkü sağ tarafta eşik adı verilen bir kısım vardır. Eşik üzerindeki el kısaca sağ el tellere vurduğunda daha metalik bir ses verirken, mandalların üzerinde bulunan el kısaca sol el tellere vurduğunda daha natürel sesler elde etmek mümkündür, ancak kişi hangi eliyle daha rahat ediyorsa o eliyle çalmasında bir beis yoktur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir