Kansere Yeni Tedavi Yöntemi: Kemoterapi Bile Gerekmeyecek!

Kansere Yeni Tedavi Yöntemi: Kemoterapi Bile Gerekmeyecek!
01.09.2022 13:58
Kanser, insanların hayatını esir almıştır. Biz de haberimizde sizler için kansere kemoterapi gerektirmeyecek tedavi yöntemi nedir, kemoterapi nedir? Sorularına detayları ile yanıt verdik..

California Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, tümör hücrelerinde bulunan bir proteinin keşfinin, en ölümcül kanserlerden bazıları için oldukça etkili tedavilere yol açabileceğini duyurdu.En büyük tehditlerden biri olarak kabul edildi. Henüz kesin bir tedavisi bulunamayan bu hastalıkla ilgili araştırmalar devam ediyor. Irvine, California Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen bir araştırma, en ölümcül kanserlerin bazıları için bile oldukça etkili tedavilerin geliştirilmesine yol açabilecek keşifler yaptı. GLI1 proteini, embriyonik hücrelere uygun hücre farklılaşması için gerekli  bilgileri sağlayan bir sinyal yolu olan Hedhehog (Hh) sinyal yolunun bir efektörüdür. Bu protein, embriyonik gelişim sırasında birçok hücre tipinde ve çoğu organda hücre kaderinin belirlenmesi, çoğalması ve modellenmesinde rol oynar. Araştırma ekibi, hücre gelişimi için önemli olan ve çeşitli kanser türlerine neden olduğu bilinen GLI1 proteini ile ilgili yeni keşifler yaptı. Araştırma yapan bilim insanları, bazı durumlarda bir yoldaki proteinlerin diğer yollardaki proteinleri düzenleyebileceğini bulmuşlardır. Bilim adamları, bu çalışmanın amacının, bu son derece karmaşık sistemdeki GLI1 proteininin diğer proteinler tarafından aktive edildiği moleküler mekanizmaların nasıl çalıştığını araştırmak olduğunu açıkladı.  GLI1, SUFU adı verilen bir proteine sıkıca bağlıdır. SUFU proteinleri, GLI1'i baskılar ve GLI1'in hücre çekirdeğine girmesini ve genlerini yaymasını engeller. Bilim adamları, fosforile olabilen veya  bir fosfat grubuna aktarılabilen GLI1 proteininin yedi bölgesini inceledi. Bu yedi bölgeden, zayıflamış bağlanmaya sahip üç bölge tespit edildi. GL1'in aktivasyonunun, bu proteinin hücre çekirdeğine nüfuz etmesinin kansere veya kontrolsüz kanser büyümesine yol açabileceğini bulmuşlardır. Ancak bilim insanları, belirli bir kanser veya tümör tipinde bu durumun sonucu olarak ne olduğunu tam olarak anlamanın, o hastalığa veya hastaya özel ilaçların keşfedilmesine yol açabileceğine inanıyor. Bu keşif, hastaların kemoterapinin yan etkileri olmadan tedavi edilmesini sağlayacaktır. Life Sciences Alliance'da yayınlanan bir araştırmaya göre, bulgular en tehlikeli kanserler olarak kabul edilen melanom (siyah bir tümör) ve pankreas kanseri başta olmak üzere pediatrik beyin ve yetişkin cilt kanserleri için yeni tedavilere yol açabilir.

Kemoterapi Nedir? 

Kemoterapi, kanserin ilaçlarla tedavisidir. Kemoterapide kullanılan ilaçlar kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını engeller ve onlara zarar verir. Geleneksel kemoterapi rejimleri, tek başına veya birkaç ilaçla birlikte kullanıldığında daha etkilidir. Bu nedenle, bir kemoterapi birden fazla ilacı içerebilir.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

SAĞLIK Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir