Kan Grubu Kartı Nasıl Alınır?

Kan Grubu Kartı Nasıl Alınır?
26.12.2022 17:00
Kan grubu, kandaki antikorlara bakılarak özelliklerine göre sınıflandırmak için kullanılan bir sistemdir. Kan grubu kartı nasıl alınır, çocuğa nasıl geçer, değişebilir mi, aynı olan eşler evlenebilir mi? Çocuğun kan grubu anne babadan farklı olabilir mi? Dünyada en nadir bulunan kan grubu hangisidir? Kan grupları hakkında merak edilen soruları sizler için derleyip bu yazıda yanıt verdik.

Kan grubu, kandaki antikorlara bakılarak gösterdikleri özelliklere göre yapılan bir sınıflandırma sistemidir. Toplamda 8 tane farklı kan grubu bulunmaktadır. Bunların türleri A, B, AB ve 0 olarak belirlenmişken ayrıca bir de Rh+ ve Rh- değerleri bulunmaktadır. Kan grubu kartı almak istiyorsanız bu işlemi bulunduğunuz en yakın sağlık kuruluşundan yapabilirsiniz. Herhangi bir sağlık kuruluşuna giderek, kan grubunuz öğrenmek istediğinizi ya da kan grubu kartı çıkartmak istediğinizi belirtirseniz kısa bir süre içerisinde kan grubu ölçümünüz yapılır ve işlem tamamlanınca kartınız teslim edilir.

Kan Grubu Aynı Olan Eşler Evlenebilir Mi?

Anne ve babanın kan grubu doğacak olan bebeğin kan grubunu etkilediğinden dolayı, doğacak çocuk ile anne arasında kan uyuşmazlığı rahatsızlığı söz konusu olabilmektedir. Bundan dolayı eş adaylarının evlilikten önce kan gruplarını kontrol ettirip bu rahatsızlığın yaşanıp yaşanmayacağı öğrenilmesi gerekir. Ancak bu durum gerçekleşse dahi tabi ki de eşlerin evlenmelerine bir sorun yaratmaz çünkü bu rahatsızlığın çaresi bulunmaktadır. Sadece kontrol edilip önlemlerin alınması gerekmektedir.

Kan Grubu Çocuğa Nasıl Geçer?

Kan grubu genetik olarak anne ve babadan gelmektedir. Ancak çocuğun kan grubunu anlamak pek mümkün değildir çünkü birçok farklı kombinasyon bulunmaktadır. Çocukların kan grubunun tam olarak bilinememesinin sebebi baskın gen ve çekinik gen durumudur. Örneğin çiftlerden birisi A grubu diğeri ise B grubuna sahipse çocukları A, B, AB ya da 0 kan grubu olabilir. Eğer birisi A diğeri AB kan grubu ise çocuk B ya da AB kan grubuna sahip olabilmektedir. Yani bu durum tamamen farklılık gösterebilir.

Çocuğun Kan Grubu Anne Babadan Farklı Olabilir Mi?

Yeni doğan çocuklar kan gruplarını anne ve babadan almaktadırlar. Ancak direkt olarak anne ve babanın kan grubu ne ise çocuğun da o kan grubu olacak diye bir durum söz konusu değildir. Bu durumu bozan tek istisnai durum ise hem annenin hem de babanın 0 kan grubu olmasıdır. Eğer hem anne 0 hem de baba 0 kan grubuna sahipse çocuk mutlaka 0 kan grubuna sahip olacaktır. Çünkü 0 kan grubu çekinik bir gendir. Ancak anne ve baba A grubu kana sahipken çocuk A ya da 0 kan grubuna sahip olabilmektedir. Yani bu durum biraz karmaşıktır.

Kan Grubu Değişebilir Mi?

Kan grubu, kişinin kanında bulunan antikorlara göre belirlenmektedir. Toplamda 8 adet kan grubu vardır. Kişinin normal bir zamanda durduk yere kan grubu değişmez ancak bir kişiye kemik iliği nakli gerçekleştirilirse kan grubu değişebilmektedir.

Dünyada En Nadir Bulunan Kan Grubu Hangisidir?

Kan grupları, baskın ve çekinik gen olmak üzere değişkenlik göstermektedir. Dünya üzerindeki dağılımlarda da baskın gen olan A grubu kana sahip olan insanların sayı olarak fazlalık gösterdiği görülmektedir. Ancak kan gruplarının türü yanında bir de Rh+ ve Rh- olarak ikiye ayrılmaktadır. Kan gruplarındaki farklılıklar genel olarak bu Rh durumundan kaynaklanmaktadır. Dünya üzerinde en çok insanda bulunan kan grubu A Rh+ iken dünyada en az insanda bulunan kan grubu ise AB Rh- kan grubudur. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir