Kan Bağışı İle İlgili Merak Edilenler Nelerdir?

Kan Bağışı İle İlgili Merak Edilenler Nelerdir?
15.11.2022 18:22
Kan bağışı, günümüzde kan yetersizlikleri ile düzenlenen bir eylemdir. Kan bağışı noktaları ve alımlarının, gerçekleştiği birçok nokta bulunur. Kan bağışı günah mı, kaç dakika sürer, kilo verdirir mi,? Tüm bu sorularınıza yanıt verdik.

Kan bağışı, kan ihtiyacı oluşan insanlara tedarik edilmesinde oldukça önemli bir noktadır. Kan bağışları ile ilgili olarak, özellikle Kızılay’ın düzenlediği yardım noktaları bulunması; kan ihtiyacının oluştuğu durumlar için hayati öneme sahiptir. Çeşitli hastalıklar durumunda gerçekleşen kan eksikliği, oldukça ciddi sonuçların oluşmasına sebep olabilmektedir. Kan bağışları neticesinde, kan eksikliği ve ihtiyacı olan hastalar, sağlıklarına kavuşabilmektedirler. Özellikle yaralanmalar ve kan kayıplarının gerçekleştiği ameliyatlarda, vatandaşlardan alınan kanlar kullanılmaktadır. Kan bağışı gerçekleştirilmesi için, bazı noktalar bulunmaktadır. Kişilerin sahip oldukları hastalıklar, kan bağışlama noktasında engel oluşturabilmektedir. Birçok insan, kan bağışlama noktasında bazı çekincelere sahip olabilmektedir. Bu anlamda kan bağışları, kişilerde hiçbir yan etki ve hastalıklara yol açmaz. Toplum sağlığı açısından kan bağışları, oldukça önemli etkiye sahiptirler. Kan bağışı öncesinde bağışçının, isim soy isim, T.C. kimlik numaraları ve adresleri alınmaktadır. Kan bağışı için, kişi öncelikle kendini tanıtmak durumundadır. Bu şartların gerçekleşmemesi, kan bağışının da gerçekleşmemesi anlamına gelmektedir. Kan bağışı yapılacak kişinin, cinsel hayatı ile ilgili olarak doldurulan form, birtakım hastalıkların kanda bulunup bulunmaması noktasında oldukça önemlidir. Kan bağışları, kan bağışlayan kişide kısa bir halsizlik ve baş dönmesi yaratabilmektedir. Ancak bu durum anlık ve kısa sürelidir. Bu anlamda kan bağışının, korkulacak bir yanı bulunmamaktadır. Kişinin hastalık ve sağlık durumuna göre alınan kanlar, kişide kansızlığa neden olmamaktadır.

Kan Bağışı Günah Mı?

Kan bağışı ile ilgili olarak, merak edilen birçok nokta bulunmaktadır. Kan bağışçısının endişeleri, bağış sırasında görevliler tarafından yapılan bilgilendirmeler ve açıklamalar neticesinde giderilmektedir. Kan bağışı için devletin düzenlediği birçok nokta ve alım bölgesi bulunmaktadır. Birçok insan kan bağışı için dini yönden endişelere sahiptir. Bu anlamda kan bağışının günah olup olmaması, sıkça sorulan sorular arasındadır. İslam dini, insanlara yardımlaşmayı ve iyiliğe yönlendiren bir dindir. Bu anlamda kan bağışlamak, zor durumda kalan insanlar için hayati önem taşımaktadır. İslam dinince bir insanın başka birine yardımı, sevap olarak nitelendirmektedir. Bunun tam tersi ise; bir insanın başka bir insana kötülük yapması günah olarak sınıflandırılmaktadır. Bu anlamda kan bağışında bulunmak, oldukça sevap sayılan bir durum olarak karşılanmaktadır.

Kan Bağışı Kaç Dakika Sürer?

Kan bağışı, bağış yapılan yerin doluluğuna ve oluşan sıraya göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu anlamda kan bağışı süreleri değişkenlik gösterebilmektedir. Kan bağışında alınan kan miktarı 1 ünitedir yani, 450ml’dir. 1 ünite olarak belirlene kan bağışı süresi, ortalama olarak 4 ila 8 dakika sürmektedir. Bu süre azalmamakla birlikte bazı durumlarda uzayabilmektedir.

Kan Bağışı Kilo Verdirir Mi?

Kan bağışlamanın, kilo verdirmesi ve aldırması ile ilgili olarak, tıbbi bir bulgu bulunmamaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir