İstanbul’da 39 İlçeye Sivrisinek Tuzağı Kuruldu!

İstanbul’da 39 İlçeye Sivrisinek Tuzağı Kuruldu!
01.07.2022 12:22
Bu günlerde İstanbulluların en önemli sorunlarından biri de sivrisinekler olmaya başladı. Pek çok farklı ilçede sivrisinek sorunu yaşanırken bu konuda önlemler alınmaya başlandı.

2008’de alınan karara göre; Türkiye genelinde vektörle mücadele yetkisi, Büyükşehir Belediyelerine verildi. 2017 tarihli Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü yazısında da ‘İlaçlama hizmetlerinde temel görev ve sorumluluk Büyükşehir Belediyesinde olup ilçe belediyeleri de gerekli olması durumunda bu hizmeti Büyükşehir Belediyeleri ile koordineli bir şekilde yapabilecekler’ deniyor. Söz konusu düzenleme sonrasında İstanbul’da yaşanan sivrisinek sorunları için farklı çözümler üretilmeye başlandı.

Sivrisinek Yoğunluğu 7 Farklı İlçeye Toplanmış

İBB’nin verdiği bilgiye göre; Sağlık Dairesi Başkanlığı; sivrisinek, karasinek, pire, hamamböceği, fare, sıçan, kene gibi insan sağlığına ve çevreye zarar veren çalışmalarını 182 ekip, 611 personel ile sürdürüyor. Eylül 2021’de çıkartılan İstanbul'un sivrisinek haritası bu mücadelede önemli bir rol oynuyor. Sivrisineklerin en çok görülen ilçeler Beykoz, Sarıyer, Silivri, Çatalca, Büyükçekmece, Şile ve Ümraniye.

Sivrisinek Üreme Kaynağının Yüzde 86’sı İnsan Kaynaklı

İBB yetkilileri, sivrisinekle mücadelenin 182 ekiple 7/24 devam ettiğini ancak bu mücadelede vatandaşlara da önemli görevler düştüğünü söyledi. Bahçede bırakılan boş bir su bidonu, saksıların altındaki boşaltılmayan suluklar ya da yol kenarında bırakılan ikinci el lastikler birer sivrisinek üreme kaynağı haline geliyor. Sivrisinek üreme kaynaklarının yüzde 86’sı da insan eliyle oluşuyor.

İBB’nin yapmış olduğu açıklamaya göre, zorunlu bir durum olmadığı sürece sivrisinek mücadelesinde kimyasal kullanılmıyor.

39 Farklı İlçeye Tuzak Konuldu

İBB Sağlık Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından 39 ilçede toplamda 2 bin adet ovitrap adı verilen istilacı türlerin yumurtalarını bırakmalarını sağlayan sivrisinek tuzakları kurulumu yapıldı. Bunlarla birlikte EVS denilen ergin sivrisinek tuzaklarının kurulumlarını gerçekleştirdi. Bölgelerde de sivrisinek türlerinin belirlenmesine yönelik çalışmalar sürüyor.

Sivrisinekle Mücadelede Son Adım: İhbar Aplikasyonu

İBB yetkilileri, “Sivrisinek Bildirim Sistemi” uygulamasını da çok yakında hizmete alarak, vatandaşların da sivrisinek bildirimi üzerinden mücadeleye dâhil edileceğini söyle. Cep telefonlarına indirilecek uygulama sayesinde, sahadan gelen taleplerin daha hızlı değerlendirilip çalışmaların daha kolay yapılabilmesi, tüm kaynakların etkin bir şekilde kontrolünün sağlanması amaçlanıyor.

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir