İngiltere Başbakanı Boris Johnson İstifa Etti!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson İstifa Etti!
07.07.2022 16:52
İngiltere'de süren siyasi kriz sonrası başbakan Boris Johnson istifa etti. Basın açıklaması yapan Johnson, Muhafazakar Parti liderliğini bıraktığını açıkladı.

Boris Johnson, Muhafazakar Parti'nin yeni başkanı seçilinceye kadar başbakanlık görevini yürüteceğini duyurdu. 5 bakan dahil yaklaşık 50 hükümet görevlisinin istifa etmesi üzerinde istifa etmesi beklenen İngiltere Başbakanı Boris Johnson, iktidarda olan Muhafazakar Parti'nin liderliğinden istifa etti. 

Boris Johnson'dan Açıklama

Boris Johnson, kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Johnson, istifa konuşmasında; "Muhafazakar Parti'nin kararı bu partinin yeni bir liderinin ve dolayısıyla yeni bir başbakanın olması gerektiği yönündedir" ifadelerini kullandı.  Sözlerine devam ederken; "Verdiğimiz sözleri tuttuğumuz için mutlu ve gururluyuz. Rusya savaşı karşısındaki kararlı tutumumuz için gururluyuz. Britanya halkına teşekkür ediyorum'' dedi. 

Ailesine Teşekkür Etti

Görev süresinin sona erdiğini doğrularken iyimser bir tonda konuşmaya çalışan Johnson, eşi Carrie, bebek Romy ve yardımcıları tarafından izlendi. İngiliz siyasetçi, hedefinde olduğu eleştirilerin yanı sıra elde ettiği başarılara dikkat çekti. Ailesine 'her şeye katlandıkları' için teşekkür eden Johnson, "Geleceğimiz altın" diyerek sözlerini bitirdi.

Görevi Bırakmadan Önce Kraliçeyi Aradı

Johnson'ın yerine sonbahara kadar yeni bir liderin seçilmesi, ardından Johnson'ın başbakanlık koltuğunu yeni lidere devretmesi bekleniyor. İngiltere'de yayın yapan ITV kanalı, Boris Johnson'ın sabah saatlerinde görevi bırakmadan önce Kraliçe 2. Elizabeth'i telefonla aradığını duyurdu.

Neler Yaşanmıştı?

Önceki gün kabineden ilk istifa eden Maliye Bakanı Rishi Sunak'ın yerine getirilen Nadhim Zahawi dahil kabineden üst düzey isimler, Johnson'a istifa çağrısında bulundu. Johnson'ın en yakın çalıştığı bakanlardan İçişleri Bakanı Priti Patel de Başbakan'a istifa etmesini tavsiye etti. Perşembe sabahı ise iki gün önce koltuğu devralan Eğitim Bakanı'nın istifasıyla görevden ayrılan bakan sayısı da beşe ulaştı.

Bakan ve bakan yardımcılarının bulunduğu 50'den fazla hükümet görevlisinin istifası ile İngiltere hükümeti birçoklarına göre işlerliğini yitirme noktasına geldi.

BBC'ye konuşan siyasi analistler, Johnson'ın bu koltukları dolduramayacağını anlaması sonrası istifa etmeye karar verdiğini söyledi.

Devam Edeceğim Demişti

Johnson dün yaptığı konuşmada, istifa çağrılarına karşılık olarak "devam edeceğim" yanıtını vermişti. Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer da Johnson'ın bırakma kararının "ülke için iyi haber" olduğunu söyledi. Johnson'ın parti liderliğinden istifası sonrasında Ekim ayındaki parti konferansına kadar Muhafazakar Parti'de liderlik yarışı olması bekleniyor.İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir