İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?

İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?
11.02.2023 20:35
Hayatımızın akışında her an karşımıza müdahale etmemizi gerektiren bir durum ortaya çıkabilir. İlk yardım ilk müdahale için kişiye yetki sağlayan bir eğitimdir. Peki Sağlık Bakanlığı ilk yardım sertifikası nasıl alınır, alma şartları nelerdir, ücretli mi? Sağlık Bakanlığı ilk yardım eğitimi nereden alınır, başvurusu nasıl yapılır? Merak edilenler içeriğimizde.

İlk yardım sertifikası alabilmek için 16 saatlik teorik ve uygulamalı bir eğitimden geçmelisiniz. Kurs süresi 2 gün saati ise 16 saat ile sınırlandırılmıştır. Eğitimin sonunda kurumun yapmış olduğu genellikle test olarak sorulan teorik sorulardan belli bir puanın üzerinde almanız gerekmektedir. Teorik sınavı geçemeyen uygulamalı sınava katılım hakkı elde edemez. Teorik sınavda başarı elde edenler uygulamalı sınava girerler ve başarı gösterenlere sertifikaları teslim edilir.

Sağlık Bakanlığı İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?

Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlar aracılığı ile ilk yardım kurslarına katılabilirsiniz. İlk yardım sertifikası almak için belli şartları taşıyor olmak ve eğitimlere sadık kalmak, sonunda yapılacak uygulamalı ve teorik sınavlarda başarı göstermek gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı onaylı ilk yardım sertifikası alabilmek için 16 saatlik eğitimi başarı ile bitirip yapılacak olan sınavdan başarılı bir sonuç almalısınız.

Sağlık Bakanlığı İlk Yardım Sertifikası Alma Şartları Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlara kayıt olarak eğitimlere katılabilirsiniz. Ancak öncesinde aranan şartları iyice okumalısınız. İlk yardım sertifikası alabilmek için en az ilkokul mezunu olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığı İlk Yardım Sertifikası Ücretli Mi?

İlk yardım sertifikalarının ücretli olup olmadığı merak edilmektedir. Bu kurumdan kuruma değişebilmektedir. Örneğin bazı belediyeler çalışanlarına ücretsiz kurs ve sertifika imkanı sağlarken bazı iş yerleri ya da kişisel başvurduğunuz kurumların ücret talebi bulunabilmektedir. Ancak Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen halk eğitim merkezlerinden alacağınız sertifikaların herhangi bir ücreti bulunmamaktadır. Ancak diğer kurumların ücretleri Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir.

Sağlık Bakanlığı İlk Yardım Eğitimi Nereden Alınır?

İlk yardım sertifikaları Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlar aracılığı tarafından verilmektedir.  Eğitim süresi boyunca ilk yardım temel uygulamaları, hasta-yaralının değerlendirilmesi, kanamalar, zehirlenmeler, bilinç bozuklukları, böcek sokmaları, hayvan ısırıkları, yabancı cisim kaçması- batması gibi birçok eğitime tabi tutulursunuz.

İlk yardım eğitimi almak için Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bütün kurumlara başvuru yapabilirsiniz. Halk eğitim kurumlarına, yetkilendirilmiş firmalara, Kızılay Şube Başkanlıklarına, özel eğitim kurumlarına ilk yardım eğitimi için başvuru yapabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı İlk Yardım Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlk yardım eğitimi alabilmek için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmanız ve en az ilkokul mezunu olmanız gerekmektedir. Bu şartları taşımayanlar ilk yardım eğitimi alamazlar. Bu şartları sağlayan kişiler ilk yardım eğitim merkezlerine şahsen başvuru yapmak durumundadırlar.  Kayıt yaptıran kişiler yanlarında mutlaka nüfus cüzdan fotokopisi ve bir adet vesikalık fotoğraf bulundurmalıdır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir