Hpv Virüsü Tehlikeli Midir?

Hpv Virüsü Tehlikeli Midir?
16.06.2022 12:47
HPV virüsü, dünya üzerinde yaklaşık olarak her 100 kişiden 10’unda görülen oldukça yaygın bir enfeksiyon türüdür. Temas yolu ile bulaştığı bilinen HPV virüsü tehlikeli midir, öpüşmek gibi başka bulaş yolları var mıdır? Eğer bir kişide HPV virüsü varsa kan verebilir mi?

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen; genital bölgede meydana gelen bir çeşit virüstür. Yerleştiği bölgede mukozalarda enfeksiyona sebep olan HPV virüsü, bir kez vücuda alındığında dönemsel olarak kendisini tekrarlayabilir. Enfekte olunduktan sonra belirli bir kuluçka süresi oldukça değişken olan bu virüsün belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

·     2 ay ila 6 yıl kadar sürebilen kuluçka süresinin ardından, kadında ya da erkekte genital bölgede, ağızda ya da anüste siğiller meydana gelir. Bu siğillerin sayısı ya da büyüklükleri belirli ya da kesin değildir.

·     Kimi zaman belirti dahi göstermeyen HPV virüsü, yalnızca genital bölgede görülen siğil ile değil makata ya da etrafına da yerleşebilmektedir.

·     Bu siğillerin genellikle kabartı şeklinde olduğu, karnabahar görüntüsüne benzediği belirtilmektedir. 

HPV virüsü cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık meydana gelenlerden birisidir. Hal böyle olunca da bunun tehlikesinin ne boyutta olduğu merak edilir. HPV virüsü vücuda yerleştikten sonra hemen belirti vermeden seyredebilir ve ardından kimi rahatsızlıklara sebep olabilir. Bunların başında rahim ağzı kanseri, serviks kanserleri gibi ciddi rahatsızlıklar bulunmaktadır.

Hpv Virüsü Olan Kan Verebilir Mi?

HPV virüsünün bulaş yolu, ciltlerin teması şeklinde gerçekleşmektedir. Yapılan kimi çalışmalar HPV virüsünün kan yolu ile bulaşmadığını göstermektedir. Fakat yine de bazı durumlarda kan ile bulaşın olabileceği belirtilmektedir. Bu konuda net bir bilgi olana dek bundan uzak durmakta fayda olduğu düşünülmektedir.

Hpv Virüsü Öpüşerek Bulaşır Mı?

HPV virüsü ile ilgili yapılan çalışmalarda, bu virüsün öpüşme yolu ile bulaştığına dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Öte yandan bazı araştırmacılar, öpüşmenin HPV virüsünü “daha kolay taşınabilir” hale getirdiğini savunmaktadırlar. Fakat HPV virüsünün asıl bulaş yolu vücut salgıları ya da sıvıları değil, cilt teması olduğu bilinmektedir.

Hpv Virüsü Bulaşıcı Mıdır?

Evet. HPV virüsü bulaşıcı bir hastalıktır. Bu virüsün asıl bulaş yolu cinsel ilişkidir. Fakat tek yolu bu değildir çünkü cilt teması HPV’nin bulaşması için yeterli ortamı oluşturacaktır. Bu sebeple anal, oral ya da vajinal seks sırasında da HPV virüsü yaygın olarak bulaşabilmektedir.

Öte yandan HPV virüsünü taşıyan annenin hamile kalması durumunda, doğum sırasında bebeğe de geçişi mümkündür fakat hastalık olarak seyretmesi oldukça düşük bir ihtimaldir.

Bunlar dışında ortak kullanılan mekanlardan ya da nesnelerden bulaş, cilt teması ile bulaşa oranla oldukça nadir görülen bir durumdur. Kan ile bulaş olup olmadığı konusunda bir fikir birliği olmasa da dünyadaki bazı kuruluşlar HPV virüsü taşıyan kişilerden kan bağışı kabul etmemektedir.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir