Hidrosel Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hidrosel Ameliyatı Nasıl Yapılır?
07.06.2022 13:23
Hidrosel ameliyatı hakkında oldukça merak edilen pek çok farklı konu vardır. Hidrosel ameliyatı hakkında en çok merak edilen; hidrosel ameliyatı nasıl yapılır, hidrosel ameliyatı kısırlığa neden olur mu gibi farklı soruların cevaplarına yazımızda yer verdik.

Hidrosel, kese içinde artan su nedeniyle testislerin şişmesidir. Testisler anne karnında gelişirken karın içindedir. Bebeğin doğumu yaklaştıkça, rahim geliştikçe testisler yavaş yavaş gerekli keseye doğru hareket eder. Rahimdeki testisleri bu hareket ettirme işlemi sırasında karın tabakasını yukarıdan aşağıya doğru çekerler. Bu nedenle yeni doğanın testislerinin etrafındaki kapsül karın boşluğuna bağlıdır. Zamanla kapsül tamamen kapanır ve testisler ile karın arasındaki bağlantı kopar.

Hidrosel ameliyatı, genellikle testislerin bulunduğu kese üzerinde yapılan bir kesi ile yapılır. Bu kesi, içerideki sıvıyı boşaltır ve bu sıvının oluşturduğu boşluğu çeşitli şekillerde ortadan kaldırarak tekrarını engeller. Bu işlemi mümkün olan en küçük kesiden gerçekleştirerek iyileşme süreci ve ameliyat yaraları iyileşme sonrasında daha estetik kalır.

Hidrosel tedavisinin bir başka yöntemi de iç sıvının bir enjektör yardımıyla boşaltılması ve iç ölü boşluğun ayırıcı ile uzaklaştırılmasıyla yapılabilir. En iyi ihtimalle, bu amaç için özel antibiyotikler kullanılır. Ancak bu yöntem sperm kanalında yapışıklıklara neden olabileceğinden gençler tarafından pek tercih edilmemektedir. Bu tedavi, bazı hastaların genel cerrahi durumlarla baş edemeyecek olması nedeniyle kullanılabilir.

Hidrosel Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Hidrosel ameliyatı fiyatlarının nasıl olduğu sıkça araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu noktada açıklama yapacak olursak şunu belirtmek isteriz ki; hidrosel ameliyatı pek çok farklı kalite, marka değeri, konum ve benzeri özelliklere bağlı olarak değişen hastanelerde yapılabilmektedir. Sonuç itibariyle hidrosl ameliyatı için net bir fiyat bilgisi vermek pek mümkün değildir.

Hidrosel Ameliyatı Kısırlığa Neden Olur Mu?

Hidrosel ameliyatının kısırlığa neden olup olmayacağı konusunda pek ok farklı söylem vardır. Bu konuya açıklık getirecek olursak; hidrosel ameliyatı erkeklerdeki testis sorununu ortadan kaldırmak için yapılır. Bu işlemin yapılmaması durumunda kısırlık sorununun ortaya çıkması muhtemeldir. Ancak işlem sonrası kısırlık durumunun oluşması, yanlış müdahale sebebiyle olabilir.

Hidrosel Ameliyatı Riskli Midir?

Hidrosel ameliyatı, erişkinde kese çıkarılarak yapılan açık ameliyattır. Bu ameliyatın risklerinden biri de bazı kılcal damarların sızıntı yapmasıdır. Bu kılcal damarlar ameliyat sırasında kesilir ve dikişlerle onarılır. Ameliyattan sonra, hidrosel ameliyatının bir başka riski, derinin altında veya yumurtanın daha derinlerinde bir kan havuzudur. Hidrosel ameliyatı sonrası ameliyat yeri ödemi de insanlar için tehlikeli olabilir. Kese ve yumurta çevresinde ödem oluşabilir. Aynı şey, vücudun başka bir kısmı tarafından bıçaklandığında, dokunulduğunda veya ampute edildiğinde de geçerlidir. Bu ameliyatın doğal bir sonucudur. Ödemi önlemek için bir bandajla sıkıca sarılması tavsiye edilir. Hidrosel ameliyatından sonra yara enfeksiyonu riski vardır. Ancak hijyenin tamamlanması bunu önlemek için yeterli olabilir. Başarılı ödem ameliyatı sonrasında hastalığın tekrarlaması beklenmez.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir