Hamilelikte Uyku Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte Uyku Nasıl Olmalıdır?
28.05.2022 11:23
Hamilelik döneminde uyku çok büyük önem arz etmektedir. Bundan dolayı bu konu ile ilgili merak edilen sorular mevcuttur. Biz de yazımızda hamilelikte uykunun nasıl olması gerektiğinden, doğru uyku pozisyonlarından ve daha pek çok konudan sizler için bahsettik.

Hamilelikte uykunun nasıl olması gerektiği hamile kadınlar, eşleri ve yakınları tarafından merak edilen bir konu haline gelmeyi başarmıştır. Hamilelik dönemi, kadınların hayatları boyunca en çok uykuya ihtiyaç duyduğu dönem olmuştur. Hamileliğin erken dönemlerinde salgınan hormonlar sebebi ile yorgunluk hissi oluştuğundan dolayı dinlenme ihtiyacı doğmaktadır. İlerleyen dönemlerde bu his yavaş yavaş gidecektir. Tüm hamilelik dönemi boyunca kadınların günde en az sekiz saat uyuması çok önemlidir. Ayrıca gebelik döneminde gün içinde bol sıvı tüketmek uyku kalitesini arttırmaya yardımcı olan bir hamledir. Uyurken bacaklarınızın arasına, sırtınıza veya karnınızın altına yastık koymak uyku düzeni oluşturmanıza ve daha rahat uyumanıza yarar sağlayacaktır.

Hamilelike Uyku Pozisyonları Nelerdir?

Hamilelikte uyku pozisyonlarının nasıl olması gerektiği hamile kadınların öğrenmek istediği bir diğer konu olmuştur. Hamilelikte uyku pozisyonu da uyku düzeni kadar önemli bir kavramdır. Gebelik döneminde genellikle kadınlara sol taraflarına yatmaları önerilmektedir. Bunu önermelerinin sebebi ise vücudun sağ tarafında bulunan toplardamarların baskıya uğramasının engellenmesidir.

Damar problemleri yaşamamak için hamile kadınların sol taraflarında yatmaları çok önemli bir detaydır. Hamileliğin son dönemlerinde asla önerilmeyen yatma pozisyonu ise sırt üstüdür. Çünkü hamile bir kadın sırt üstü yattığında bel bölgesine baskı olacağından dolayı bel ve sırt ağrıları baş göstermektedir. Aynı zamanda sırt üstü yatmak rahim bölgenizde basınç oluşturacağından dolayı kalbe yeterli kanın gitmemesine sebep olur. Bunun sonucunda da bebek yeteri kadar beslenemez ve kalıcı hasarlara sahip olma riski ile karşı karşıya gelir.

Hamilelikte Uyku Bebeğe Kilo Aldırır Mı?

Hamilelikte uykunun bebeğe kilo aldırıp aldırmadığı insanların meraklandığı bir konudur. Hamilelikte uykunun bebeğin kilosuna etki ettiğine dair herhangi bir söylenti bulunmamaktadır. Hamilelikte düzenli uyuyup, yeterli uykuyu almak sadece annenin ve bebeğin sağlığının iyi yönde etkilenmesine neden olmaktadır.

Hamilelikte Uyku Bebeğin Cinsiyetini Belirler Mi?

Hamilelikte uykunun bebeğin cinsiyetini belirleyip belirlemediği bazı insanların öğrenmek istediği bir konu olmuştur. Hamilelikte uyumak bebeğin cinsiyetine herhangi bir etkide bulunmamaktadır.

Hamilelikte Uyku Gelmesi Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte uyku gelmesinin ne zaman başlayacağı hamile kadınların merak edip araştırdığı bir konu olmuştur. Hamilelik yorgunluğu olarak bilinen hamilelikte uyku gelmesi yani halsiz ve yorgun olmak; gebeliğin ilk haftalarında yani bir diğer deyişle ilk trimesterde başlamaktadır. Bu uyku hali, yorgunluk ve halsizlik genellikle ikinci trimester döneminde hafiflemeye başlamaktadır. Ancak daha sonra yani üçücü trimesterde tekrar ortaya çıkabilme ihtimali bulunmaktadır. Hamile kadınların bu dönemde bolca dinlenmesi gerekmektedir.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir