Hamilelikte Çok Oturmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte Çok Oturmak Bebeğe Zarar Verir Mi?
28.12.2022 21:31
Hamilelikte çok oturmak bebeğe zarar verir mi? Hamilelikte oruç tutmak, orta kulak iltihabı bebeğe zarar verir mi? Hamilelikte kanama olması, öne eğilmek bebeğe zarar verir mi? Hamilelikte ödem bebeğe zarar verir mi? Hamilelikte protein kaçağı bebeğe zarar verir mi? Hamilelikte bazı eylemleri gerçekleştirmek bebek ve anne sağlığını olumsuz etkileyebileceğinden dikkatli olunmalıdır. İşte detaylar.

Hamilelikte oturma esnasında dik pozisyonda olunmalı ve öne doğru eğilme hareketlerinden kaçınılmalıdır. Akla geldikçe omuzlar geri itilmeli ve mide içe doğru çekilmesi sağlanmalıdır. Bu sayede vücudun ağırlığı orantılı olarak dağılımı gerçekleşir. Çok oturmak bebeğe zarar vermez. Hamilelik döneminde öne eğilmek doğum sonuçlarınızı da hiçbir şekilde etkilemez. Hatta düşüklere sebep olabileceği ile alakalı kesin bir kanıt da yer almamaktadır.

Hamilelikte Oruç Tutmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Pek çok gebe Ramazan'da oruç tutmak isterler. Genel olarak gebe sağlıklı ise, annenin diyabet ve hipertansiyon gibi herhangi bir kronik hastalığı bulunmuyor ise ve bebekte büyüme geriliği yoksa gebelikte oruç tutmak bir problem yaratmaz.

Hamilelikte Orta Kulak İltihabı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelerde orta kulak iltihabı ile ilgili yeterli klinik çalışmalar bulunmuyor. Ancak beklenen yarar olası zarardan daha fazla ise gebelerde orta kulak iltihabına yönelik ilaçlar kullanılabilir. Hiçbir şey kullanmaz ise bebeğe değil anne adayı kendine çok büyük zarar vermiş olur. Tedavi, antibiyotik alımına gerek duyulmadan, küçük etkili kulak damlaları ya da merhemlerle yapıldığı gözlemlenmiştir. Fakat geçmeyen durumlarda antibiyotiğe de başvurulabilir.

Hamilelikte Kanama Olması Bebeğe Zarar Verir Mi?

İlk haftalarda görülen tutunma kanamalarının bebeğe herhangi bir zararı gelmez. Ancak hamilelikte ciddi sorunlara bağlı meydana gelen kanama durumu, gebelik kesesinin düşmesine veya son dönemde olan plasental ve kordona bağlı kanamalar bebeğe giden kanın azalmasına ve ölümünün gerçekleşmesine sebep olabilir.

Hamilelikte Öne Eğilmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte eğilmek bebeğe zarar verir mi sorusunun cevabına bakıldığında cevap olumsuz olacaktır. Hamilelikte eğilmek bebeğe herhangi bir zarar vermez. Hamilelik döneminde öne eğilmek doğum sonuçlarına da etkide bulunmaz hatta düşüklere sebep olabileceği ile alakalı kesin bir kanıt da bulunmaz.

Hamilelikte Ödem Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte ödem direkt olarak bebeğine zarar verici etki oluşturmaz. Ancak ödeme eşlik eden ve başka hastalıklar olabileceğini gösteren bulgular varsa bunun mutlaka üstüne düşülmesi gerekir. Gebelikte, ayaklar ve ayak bileklerinde bir miktar şişme ve ödem normal bir durum olarak gözlemlenir.

Hamilelikte Protein Kaçağı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Annede protein kaçağı olması kan dolaşımının bozulmasına ve bu da anne karnındaki bebeğin kan dolaşımı ile beslenmesini bozacaktır. Böyle gebelerde, problemin anne ve bebek sağlığı açısından daha ciddi bir durum olan eklampsi riski bulunmasından kaynaklı, erken doğum kararı verilmesi söz konusu olabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir