Hamilelikte Çok Öksürmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte Çok Öksürmek Bebeğe Zarar Verir Mi?
23.12.2022 21:03
Hamilelikte gelişen birçok durumun bebeğe zarar verip vermemesi çoğu anne adayları için merak konusudur. Hamilelikte çok öksürmek, çok kusmak, çok uyumak, şeker düşüklüğü bebeğe zarar verir mi? Hamilelikte nefes darlığı, demir eksikliği, tüy dökücü krem bebeğe zarar verir mi? gibi anne adayları tarafından çokça merak edilip araştırılan soruları siz değerli okuyucularımız için araştırdık.

Öksürük göğüs bölgesinde spazmlara yol açarak hamilelerde yorgunluk ve ağrıya neden olarak iştahsızlık, uykusuzluk, halsizlik ve fetal gelişme geriliğine yol açabilir. Uzun süreli öksürme, sürekli öksürme ve şiddetli öksürme rahim kasılmalarını uyarır, erken doğuma neden olabilir veya erken doğumu yakın gebelikle tehdit edecektir. Öksürük anne vücudunda bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Zamanında tespit edilmezse fetüsün gelişimini etkileyerek bazen ani fetal kalp yetmezliğine neden olabilir.

Hamilelikte Çok Kusmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte çok kusmak kendinizi çok kötü hissetmenize neden olabilir ancak etkili bir şekilde tedavi edilirse bebeğinize zarar vermesi olası değildir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında kilo vermenize neden olursa bebeğinizin beklenenden daha küçük doğması (düşük doğum ağırlığına sahip olması) riski artar.

Hamilelikte Çok Uyumak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamileyken aldığınız uyku miktarı yalnızca sizi ve bebeğinizi etkilemez, aynı zamanda doğum sürecinizi ve doğumunuzu da etkileyebilir. Hamilelik sırasında uyku eksikliği olması preeklampsi (tansiyonunuzu ve böbreklerinizi etkileyen ciddi bir durum) dahil olmak üzere bir dizi komplikasyona bağlanmıştır. Bu durum erken doğuma neden olabilir.  Hamile kaldığınızda, fark edebileceğiniz ilk belirtilerden biri aşırı derecede yorgun, hatta bitkin olmanızdır. Uyku sizin için dayanılmaz bir hale gelecektir. Bunun için muhtemelen değişen hormonlarınızı, özellikle de hamile kalmanın getirdiği ekstra progesteronu suçlayabilirsiniz. Başlangıçta hamilelik ayrıca kan basıncınızı ve kan şekerinizi düşürür, bu da kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Yorgunluğun ve halsizliğin üzerine çok uyuyor olabilirsiniz. Eğer çok uyuma isteğinin altında yatan başka bir problem yoksa bu bebeğe zarar vermeyecektir. Ancak bazen annedeki kansızlık gibi bazı hastalıklardan dolayı çok uyuma isteği olabilir. Bu yüzden altta yatan problemi bulmak önemlidir. Tedavi edildiği takdirde çok uyuma isteği azalacaktır.

Hamilelikte Şeker Düşüklüğü Bebeğe Zarar Verir Mi?

Anneye zarar vermediği sürece hafif hipogliseminin gelişmekte olan bebeğe zarar vermesi olası değildir. Çoğu durumda, sadece daha fazla yemek yemek veya ilaçları ayarlamak, herhangi bir zarar görme riskini önleyecektir. Şiddetli hipoglisemisi olan kadınların hastaneye yatırılması ve izlenmesi gerekebilir. Gebelikte şekeri ortaya çıkan kadınlar alışılmadık derecede büyük bebekler doğurabilir. Bu vajinal doğumu zorlaştırabilir ve anne ile bebeğin yaralanma riskini artırabilir. Şeker hastası annelerden doğan bebeklerde de sarılık olabilir ve doğumdan kısa bir süre sonra kan şekerleri tehlikeli derecede düşebilir. Doğum sırasında ve sonrasında izlenmeye ihtiyaçları olabilir.

Hamilelikte Nefes Darlığı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Nefes darlığı, hamilelik sırasında gebeleri etkileyen yaygın bir semptomdur. İlk trimesterde başlayabilir ve fetüsün diyafram üzerindeki artan baskısı ve hormonal değişiklikler nedeniyle zamanla kötüleşebilir.

Hamilelikte nefes darlığı genellikle zararsızdır. Gebe kadın genellikle bazı ev ilaçları ile tedavi edilebilir ve doğumdan sonra kendi kendine geçmelidir. Bazı durumlarda, hamilelik sırasındaki nefes darlığının altında yatan başka nedenler olabilir ve daha şiddetli olabilir. Bir doktora başvurmak gebenin tedaviye ihtiyacı olup olmadığını belirlemesine yardımcı olabilir.

Hamilelikte Demir Eksikliği Bebeğe Zarar Verir Mi?

Vücudunuz hemoglobin yapmak için demir kullanır. Hemoglobin, dokularınıza oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir proteindir. Hamilelik sırasında vücudunuzdaki kan hacmi ve ihtiyacınız olan demir miktarı artar. Vücudunuz, bebeğinize oksijen sağlamak için daha fazla kan yapmak için demir kullanır. Hamilelik sırasında yeterli demir deponuz yoksa veya yeterince demir almıyorsanız, demir eksikliği anemisi gelişebilir. Hamilelik sırasında şiddetli demir eksikliği anemisi, erken doğum riskini artırmaktadır. Hamilelik sırasındaki demir eksikliği anemisi, düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma ve doğum sonrası depresyon ile de ilişkilidir. Bazı çalışmalar ayrıca doğumdan hemen önce veya sonra bebek ölümü riskinin arttığını göstermektedir.

Hamilelikte Tüy Dökücü Krem Bebeğe Zarar Verir Mi?

Tüy dökücü kremleri hamilelikte kullanmak güvenlidir. Ancak hamileyken bunların cildinizi tahriş ettiğini fark edebilirsiniz. Kimyasallar cildinizi tahriş edebilir veya alerjik reaksiyona neden olabilir. Cildiniz daha hassas olabileceğinden, bunun hamilelik sırasında meydana gelme olasılığı daha yüksek olabilir. Bu nedenle cımbız, ağda, epilasyon ve tıraş gibi diğer tüy alma yöntemlerini de düşünebilirsiniz

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir