Gelin Kaynana İlişkisi Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Gelin Kaynana İlişkisi Hakkında Merak Edilen Bilgiler
21.09.2021 20:00
Bazı evliliklerde sıkça yaşanan durumlardan biri gelin kaynana arasındaki anlaşamamazlık sorunudur. Gelin kaynana ilişkisi nasıl olmalı, gelin kaynana ilişkisi nasıl düzelir, erkeğin rolü nedir, İslamiyette gelin kaynana ilişkisi nasıl olmalı? Tüm bu soruları sizin için araştırdık.

Bazı evliliklerde sıkça yaşanan durumlardan biri gelin kaynana arasındaki anlaşamamazlık sorunudur. Bunun sebepleri genelde gelin ve kaynananın fikir yapılarının birbirleri ile uyuşmaması üzerinden gelmektedir. Tabii bazı evliliklerde de gelin ve kaynana ilişkilerini çok iyi olduğunda görebilmekteyiz. Bu tür gerginlikler gelin ve kaynananın birbirine olan söylemlerini içinde biriktirerek bunun bir art niyet psikolojisine dönüştürülmesidir. Bu tartışmaların bazıları da erkeğin gelin ve kaynana tarafından paylaşılamamasından doğar.

Gelin Kaynana İlişkisi Nasıl Olmalı?

Bu konuda erkeğe de çok fazla iş düşmektedir. Eğer objektif ve tarafsız olmazsa bu bir tarafın mutsuzluğuna ve ortaya çıkan gerginliklere sebep olur. Bu yüzden erkek hep tarafsız ve olaylara objektif bakabilen özellikte olmalıdır. Gelin ve kaynana ise birbiri hakkında empati yapabilme özelliğine sahip olmalıdır en önce. Birbirlerini anlamaya çalışmak aslında birçok sorunun çözümüne sebep olur. Bir gelinin tamamen bir erkeğin annesiyle olan ilişkisini fazlaca azaltmasının beklenmesi yanlıştır örneğin, ya da bir kaynananın sürekli evlilik içinde olan iki kişinin ilişkilerine karışması da normal olmayan bir durumdur. Bu yüzden böyle durumlarda “Ben onun yerinde olsam ne yapmam gerekirdi?” gibi düşünmeniz sorunun çözülmesine sebep olur. Karşılıklı saygı bir evin içinde olması gereken en büyük faktörlerdendir. Karşılıklı saygı ve güven ortamında taraflar birbiriyle uyum içinde güzel ilişkiler kurabilir.

Gelin Kaynana İlişkisi Nasıl Düzelir?

Gelin ve kaynananın birbiriyle iletişim kurup sorunlarını çözebilmesinin arasındaki en büyük engel erkeğin arada köprü görevi kurmasıdır. Erkeğin bu konuda gelin ve kaynananın birbirine zarar verebileceğini düşünse de aslında birbirleri ile iletişim kurabilmenin tek yolu yüz yüze oturup konuşmalarıdır. Birbirleriyle seviyeli bir konuşma ortamına girdiklerinde sorunlarının çözümü için yapıcı olabilirler. Birbirlerini anlamaya çalışarak yaşadıkları sıkıntıları dile getirmeleri karşılıklı empati gücünü artıracağından sorunların çözümü için bu mükemmel bir yol olacaktır. Kaynananın kendi yaşadıklarını gelinini yaş attırma isteğinden kurtulması ve çağdaş düşünceli olması gelinin ise eşinin annesi ile olan bağlarını koparmamaya çalışmaması ve sevgi konusunda kaynanasıyla yarışmaması gerekir. Çünkü eşit sevgi ve saygı ortamı ortamdaki haksızlık duygusunun önüne geçmek için en ideal yoldur.

Gelin Kaynana İlişkisinde Erkeğin Rolü Nedir?

Genelde birçok yerde de gördüğümüz gibi gelin ve kaynana arasındaki husumetlerin konuşulduğu tek yer anne, oğul ortamı ve evlilik ilişkisinde olan iki insanın konuşma ortamı. Erkek burada sadece iki tarafında derdini dinleyen iki tarafına da bir şeyleri anlatmaya çalışan kişi olmamalı. Arada köprü görevi görmektense iki tarafın yollarını da birbirine bağlayarak seviyeli bir konuşma ortamı yaratmalı. Aslında arada köprü görevi görerek ve bir şeyleri geçiştirmeye çalışarak sadece husumetleri daha da büyümesi mümkün olacaktır. Birtakım iletişim problemlerinin çözülmesinin en temel yolu budur. Ayrıca erkek bir tarafa daha ilgili davranma gibi bir hataya kesinlikle düşmemelidir. Eğer böyle bir hataya düşerse ilgi gören taraf mutlu olacak fakat daha az ilgi gören taraf bu durumdan rahatsız olacak ve yine bir husumet ortamının yaratılması kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden eşit sevgi,eşit mutluluk.

İslamiyette Gelin Kaynana İlişkisi Nasıl Olmalı?

Anne babanızın isteği doğrultusunda eşinize kötü davranmamanız buyurulmuştur. Bu konuda peygamber efendimiz kadınlara eziyet edilmemesini söylemiş ve kadınların Allahü Teâlâ’dan emanet olduğunu belirtmiştir. Haksız olarak hanımını dövmek islam dinine göre çok büyük günahtır. Bu yüzden anne babanızı memnun etmek için hanımınızla kırıp dökmekten kendinizi alıkoymanız emredilmiştir. Ayrıca gelin ve kaynananın eğer imkanlar da varsa aynı evde yaşamaya mecbur edilmemesi söylenmiştir. Akla gelen sorulardan biri ise eğer kayınvalidesinin bakıma muhtaç olduğu takdirde gelinin buna bakmaya zorunluluğu olup olmadığıdır. Bu konuda gelinin kayınvalideye bakma gibi bir zorunluluğu yoktur çünkü bu sorumluluk öncelikle o annenin çocuklarına düşmektedir fakat annenin çocukları ve kendine bakacak yakınları yoksa gelinin kayınvalidesine bakması ahlaki bir görev olarak belirtilmiştir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir