Geçmişi ve Modernizmi İçinde Barındıran Şehir: Köln

Geçmişi ve Modernizmi İçinde Barındıran Şehir: Köln
21.12.2021 14:00
Kozmopolit yapısıyla Almanya’nın dördüncü, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin ise en büyük şehri olan, Ren Nehri’nin ikiye böldüğü, gotik mimarisine sahip katedralleriyle ünlü Köln şehri; milyonlarca turist tarafından ziyaretçi akınına uğrayan bir şehirdir. Köln şehrine gitmek için vize gerekli mi, Diyanete göre Köln namaz vakitleri nelerdir, Köln ile İstanbul arası kaç saatte yolculuk yapılabilir, Köln 'de yaşayan Türklerin sayısı ne kadardır sorularını sizin için derledik.

Kolonyanın doğum yeri olan, güneşin çok fazla kendini göstermediği, kozmopolit yapısıyla, müthiş mimarisi ile kendine hayran bırakan Köln, Almanya’nın en büyük dördüncü şehridir. 1 milyondan fazla insanın yaşam sürdüğü Köln, her yıl milyonlarca turistin uğrak yeridir. Ilıman mevsimi ve diğer Alman şehirlerinden daha çok yağış alması sebebiyle, çok fazla sel olayı yaşamaktadır. Dar sokak ve caddeleri genelde tek yönlüdür. Ren Nehri şehri ikiye ayırırken, üzerinden şehri birbirine bağlayan sekiz köprü, şehrin hâkim olduğu gotik mimarinin aksine modernist yapısıyla dikkat çeker. Şehrin simgesi olan, gotik mimarinin en önemli örneklerinden 7000 metrekare alana sahip Köln Katedrali şehrin en dikkat çeken noktasıdır. Bu katedralin inşası 632 yıl sürmüştür. Şehirde birçok ırk ve din rahatça bir arada yaşamaktadır. Şehirde yüzde 10 civarında Müslüman bulunruken,  Köln şehrinin başlıca turistik mekânları; Köln Katedrali, Eski Şehir (Old Town),Köln Hava Tramvayı, müzeler, Köln Hayvanat Bahçesi, Maletan Mezarlığı, Köln Merkez Camii, Roman Kiliseleri, Sinangog ve çikolata müzesi.

Köln Şehrine Gitmek İçin Vize Gerekli Mi?

Köln şehrine seyahat etmek isteyenler Bordo Pasaport sahibi Türkiye vatandaşları için vize almaları gerekmektedir. Fakat Gri, Yeşil ve Diplomatik Pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmadan, Almanya vizesinden muaf tutulmaktadırlar. Yanı sıra, uzun süreli amaçlar taşıyan seyahatlerde Almanya vizesi almak mecburiyeti vardır. Köln Şehri’ne seyahat etme amacına göre vize çeşitleri mevcut olup, konsolosluklardan bu vizeler için başvurular yapılmaktadır.

Diyanete Göre Köln Namaz Vakitleri Nelerdir?

Almanya ile Türkiye arasında saat farkı 2 saattir. Köln Türkiye’den 2 saat geridedir. Türkiye ile Köln arasında bu saat farkı, namaz vakitlerine de yansımaktadır. Köln şehrinde akşam namazını 16:34 kılınırken, Türkiye’de ise akşam namazı 17:38’te kılınmaktadır. Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinde Köln şehrinin namaz vakitlerine ulaşılabilir. Köln şehrinde Müslümanlarının ibadetlerini gerçekleştirme amacıyla cami ve mescitler bulunmaktadır.

Köln ile İstanbul Arası Kaç Saatte Yolculuk Yapılabilir?

Köln ile İstanbul arası 2019 km’dir. İki şehir arası uçak yolculuğu 2 saat 53 dakikadır. Genelde uçak yolculuğu tercih edilir. Türkiye’den Köln şehrine bir çok sefer mevcuttur. Kara yolu tercih edildiğinde bu süre 26 saate çıkmaktır. Çok fazla tercih edilmese de Bükreş ve Viyana üzerinden 50 saat yolculukla tren yolculuğu terci edilebilir. 

Köln'de Yaşayan Türklerin Sayısı Ne Kadardır?

Kozmopolit yapısıyla dikkat çeken Köln şehrinin demografik yapısı itibariyle içerisinde çok fazla göçmeni barındırmaktadır. Köln şehrinde yaşayan göçmen kökenli en çok nüfus Türklere aittir. Birçok milleti içerisinde barındıran Köln şehrinde liste başını çeken Türklerin sayısı 56 bin 820’dir. Türkleri 21.065’lik nüfusuyla İtalyanlar takip etmektedir. Bunun yanı sıra sırasıyla Polonyalılar, Iraklılar, Suriyeliler ve Bulgarlar takip etmektedir. Köln şehrinin Mülheim semtinde, sakinlerinin %90’ını oluşturduğu bir Türk sokakları mevcuttur. Bunlar; Weidengasse ve Keupstrasse sokaklarıdır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir